זיוף והשמדת שטרות מבחינת ההלכה

שו"תקטגוריה: הלכהזיוף והשמדת שטרות מבחינת ההלכה
אורן שאל לפני 3 חודשים

שלום הרב,
האם יצירת העתק מושלם של שטר 100 שקל ושימוש בו אסורה מבחינה הלכתית? ואם כן, על איזה איסור עוברים כאן? (חוץ מדינא דמלכותא)
ואם יש פה איסור, האם השמדת שטר 100 שקל שלי נחשבת כמעשה הופכי למעשה יצירת הזיוף ולכן יש בו מעין צדקה לציבור מבחינה הלכתית?
בברכה,

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 חודשים

מעבר לדינא דמלכותא איני רואה איסור. במבט כללי זה מוריד את ערך הכסף, אבל שטר אחד אינו משמעותי. הצו הקטגורי כמובן אוסר לעשות זאת למרות שזה רק שטר אחד. אבל איני חושב שיש כאן סעיף מוגדר של איסור הלכתי.
מדוע השמדת שטר היא צדקה לציבור? אני לא מומחה לכלכלה, אבל אם זה היה המצב הממשלה הייתה משמידה שטרות לטובת הציבור. הכמות שמדפיסים היא כנראה מה שרוצים שיהיה.

אורן הגיב לפני 3 חודשים

אם היה מדובר בהרבה שטרות, היה פה איסור כלשהו?

לגבי השמדת שטר, כמו שאמרת שיצירת שטר יש מאין מורידה את ערך הכסף, אז גם הפעולה ההופכית ליצירת שטר (שזו השמדת שטר) מעלה את ערך הכסף. כלומר כוח הקנייה שלי ירד ב100 שקלים וכוח הקנייה של הציבור בכללותו (חוץ ממני) עלה ב100 שקלים. לגבי מה שאמרת על הממשלה, השמדת שטרות של הממשלה באמת מעבירה כסף מקופת המדינה לציבור, רק שההעברה הזאת היא העברה ללא קריטריונים שמבחינים בין אנשים שיותר צריכים ופחות צריכים צדקה ולכן ממשלות בדר"כ לא נוקטות בדרך כזאת (למעשה היא אפילו קצת מעדיפה את העשירים כי חיזוק כוח השקל בX אחוזים משפיע יותר על אנשים שיש להם יותר שקלים). ממשלות מעדיפות להעביר באופן סלקטיבי יותר לאנשים שצריכים.

mikyab צוות הגיב לפני 3 חודשים

כן, גרמא בנזיקין. פטור בדיני אדם וחייב בדיני שמים.
לגבי השמדת שטר, אני חושב שזה לא כל כך פשוט. עובדה היא שהמדינה אוסרת על השמדת שטרות (זו עבירה פלילית). אבל כאמור איני מבין בזה מספיק.

אורן הגיב לפני 3 חודשים

אולי יש בזיוף שטרות גם מימד של פגיעה בקניין רוחני של המדינה? או גניבת דעת לפי שיטתך?

mikyab צוות הגיב לפני 3 חודשים

לא סביר. אין כאן רעיון מיוחד. אם היית מעתיק לנייר שלא נראה כשטר כבף לאף אחד לא היה אכפת.

השאר תגובה

Back to top button