חרדים vs דת"ל

שו"תקטגוריה: כלליחרדים vs דת"ל
מיכאל שאל לפני 2 שבועות

ראיתי נתונים בכמה מקורות שאחוז הדתלשים בקרב הדתיים הלאומיים גבוה משמעותית מכמותם בציבור החרדי.
אני מניח שכמי שעוסק בין היתר בחינוך, אתה מכיר את הנתונים.
רציתי לדעת האם זה לא מוכיח שהחינוך החרדי על כל מגרעותיו, עושה את העבודה בכל מה שקשור בשמירה על הילדים דתיים? 
והאם למרות הנתון הזה, אתה חושב שמסיבות אחרות עדיף יהיה לחנך ילדים במוסדות הדתי-לאומי?
 
 
 
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שבועות

השאלה הזאת נשאלה כאן כבר כמה פעמיפ. אעיר כמה הערות בקצרה.
1. אני לא בטוח לגבי הנתונים. החילון החרדי אינו נדון ולא מוצג בשום מקום. יש גם לא מעט חילון שקוף (אנוסים למיניהם, שסוציולוגית חרדים ומהותית חילונים).
2. זהו המצב כעת, אבל אין שום ערובה מה יהיה העתיד. המגמה מראה שזה משתנה מאד. זכור שבעבר כולם היו "חרדים" וכל החילון שאתה רואה היום בא מהם.
3. גם אם היית צודק לגמרי עובדתית, לא הייתי שולח לחינוך חרדי כי הוא מעוות. המחיר המוסרי והדתי בחיים חרדיים שווה את הסיכון לחילון. ודאי דתיות מעוותת מול ספק דתיות נכונה השני עדיף.
4. בניסוח קיצוני הייתי אומר שיכולת לשאול אותה שאלה לגבי הנוצרים. אם הנוצרים מצליחים לשמר את נצרותם זה אומר שהייתי שולח את ילדי להתחנך אצלם? הדת החרדית היא דת שונה מזו שלי.
5. גם חרדים לא נוקטים בכל האמצעים כדי למנוע חילון. הרמב"ם אומר שמי שרואה שלא יוכל להתגבר על היצר לדבר לה"ר שיברח למערות ולמדבריות. האם מישהו עושה זאת? יש חיים נורמליים, והתורה אמורה להתקיים בעולם נורמלי (לא ניתנה תורה למלאכי השרות) ולא במערה גם אם המחיר הוא שעושים עבירות. לכן שמירה על התורה לא דורשת מאיתנו ויתור על עולם נורמלי. בבחינת "וחי בהם" ולא שימות בהם.
6. יש מחלוקת תוס' ורשב"א (כך לפחות מבין הב"י) האם מחללים שבת להצלת הנפש כמו להצלת הגוף. אם תפסו את בנו לשמד האם מחללים שבת להצילו או לא. התפיסה שהצלת חיי הרוח היא כמו חיי הגוף אינה פשוטה. ייתכן שזה תלוי בשני הפירושים ביומא 'חלל עליו שבת אחת' או 'וחי בהם'.
7. בשולי דבריי אוסיף שהחרדים מצליחים (אם הם אכן מצליחים) רק בזכות הסביבה הלא חרדית. שמחזיקה אותם, כלכלית, ביטחונית, רפואית, טכנולוגית, ואפילו במענה לשאלות באמונה (שלא ניתן לקבל אצל חרדים. אני פוגש את כל אלו שלא מקבלים מענה). לכן הצו הקטגורי אומר שאסור להיות חרדי.

מיכאל הגיב לפני 2 שבועות

תודה על התשובה המפורטת.
אני מניח שב5 התכוונת להלכות דעות פרק ו'. הרואה יראה שהרמבם לא דיבר על לשון הרע, אלא אם אנשי המדינה רשעים וכו. וגם אז הוא כתב ישב בבית לבד, ורק אם גם בביתו שלו, מונעים אותו מקיום מצוות ילך למדברות.
אם המקור הוא אחר, אשמח לקרוא בו.

בכל זאת אומר שאינני מקבל את דברייך ולעניות דעתי רובם אינם משכנעים.
עיקר המחלוקת נוגעת לסעיף 4.
אתה תופס את החרדיות כדת שונה, אני תופס אותם כטועים.

סעיף 7 ממש מדוייק.
יש לי צער גדול כשאני שומע את כל ההשמצות למדינה החילונית והחילוניים, אחרי שהם נושאים כל כך בנטל.

שאלה נוספת ברשותך.
בהנחה שהציבור החרדי אכן מצליח לשמר את הילדים, האם אתה לא חושב שאפשר ללמד ילד בחינוך חרדי ועם זאת לתת לו חינוך ביתי שמחנך לעצמאות מחשבתית.
כך שאפשר יהיה להרוויח משני העולמות. (גם סיכוי גבוה שהילד ילך בדרך התורה וגם יהנה מפירות העולם הזה).

mikyab צוות הגיב לפני 2 שבועות

זה מה שחשבתי מעיקרא. התבדיתי.

מעריץ של חנן בן ארי הגיב לפני 2 שבועות

מותר להיות רק לבוש כחרדי אך חיי את חייו כדתי לאומי וכאחד שמעורב בכלכלה, בתרבות, בצבא וכולי?
(קשה לי לשנות לבושי, מאחר וגדלתי כחרדי, אך היום אני תופס אחרת)

mikyab צוות הגיב לפני 2 שבועות

לא הבנתי את השאלה. איזה איסור יש בזה?

א.י.א הגיב לפני 2 שבועות

לשיטתך חילול ה'

mikyab צוות הגיב לפני 2 שבועות

טוב, זה עקיף ורחוק מדיי כדי להיחשב ממש איסור הלכתי. זה שאנשים מכלילים בני אדם לפי לבושם זו עובדה, אבל לא חושב שאדם צריך לשנות את לבושו רק כי יש אנשים שעושים הכללות. מעבר לזה, בפשטות העובדה שחושדים בי שאני עבריין אינה חילול השם. יש מיליון עבריינים, וכעת חושדים שגם אני אחד מהם. למה זה חילול השם? מה השתנה בעולם ובמעמדו של שם ה' עקב החשד הזה? קיומם של העבריינים הללו הוא חילול השם.

השאר תגובה

Back to top button