חשמל בשבת

שו"תקטגוריה: הלכהחשמל בשבת
שואל שאל לפני 7 שנים

בעקבות שאלה של חבר מה דעתך על איסור חשמל בשבת? לפי מה שאני זוכר שבדקתי זה לא ממש כמו להבעיר אש, אלא יותר דומה ל"הפחת" חיים במכשיר, אבל מצד שני התכונה של היכבות והידלקות של מכשירים או בכלל זרימת חשמל בתוכם היא חלק מהפונקציה הפנימית שלהם כך שלעניות דעתי אתה לא ממש יוצר פה משהו חדש ברגע שאתה מדליק את הטלוויזיה (זה לא כמו הבורג האחרון בשולחן שאתה בונה)
אשמח לדעת מה אתה חושב על זה.

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

חשמל בשבת מופיע בכמה וכמה צורות שונות. יש מכשירים אלקטרוניים, נורות ומכשירי להט (כמו תנור) ועוד. בחלק מהמקרים יש מקום לדון במבעיר, במכשירים יש שדנים מצד מכה בפטיש (הפעלתו על ידי החשמל היא כאילו גמר הכשרתו לפעולה). אני נוטה להסכים לסברתך שאין כאן מכה בפטיש של גמר מלאכה.
הדעה הרווחת היא שברוב המקרים מדובר באיסור דרבנן (כמעט תמיד מוליד זרם, ואולי עוד דברים במקרים שונים). בכל אופן, לא מומלץ להפעיל מכשירים כאלה בשבת, ולו רק מפאת המנהג שקיבלו ישראל לא להפעילם. זהו מנהג נכון וראוי, שהרי ברור שאם חז"ל היו חיים היום היו אוסרים שימוש במכשירי חשמל (כך כותב גם באג"מ בתשובה ידועה שלו על שעון שבת, אם כי למעשה הוא לא נוטה לאסור בגלל שיקול זה עצמו. אבל הוא מסכים להערכה שחז"ל אכן היו אוסרים אם היו חיים היום. לכן כשזה מצטרף למנהג קיים יש בהחלט מקום לאסור).

אריק הגיב לפני 7 שנים

אין איסור מוליד זרם בגמרא, זה נסיון אפולוגטי למצוא יסוד הלכתי לאיסור. כמדומני כבר במאורי האש לגרש"ז אוירבך ובמנוחת אהבה לגר"מ לוי הוכיחו בצדק שאין קשר בין חשמל למוליד

mikyab צוות הגיב לפני 7 שנים

אריק שלום.
למיטב שיפוטי לא יכול להיות שום איסור על זרם חשמלי בגמרא. אני מניח שאין שם גם איסור על ביקוע גרעיני או היתוך קר.
אבל יש בהחלט בגמרא איסורי מוליד (כמו ריח וכדומה), ויישומם לגבי הזרם (מקורו בשו"ת בית יצחק דומני) נשמע לי לא מופרך בכלל. ברור שמבעיר או בונה לא נראים משכנעים יותר ובוודאי לא פחות אפולוגטיים. יש להעיר שאיסורי מוליד לא מופיעים ברוב הפוסקים המרכזיים, וכבר תהו על כך.
אמנם איני מכיר את טיעוניהם של הגרש"ז והרב משה לוי, וצריך לראות אותם בפנים.
באשר לאפולוגטיקה באיסורי שבת, דווקא ספציפית שם יש לדברים הצדקה שהרי לפחות לאחת הגירסאות בריש ב"ק כל מלאכה חשובה היא אב, ויש מקום לסברא שכיום זו מלאכה חשובה.

אריק הגיב לפני 7 שנים

אם האיסור לא קיים בגמרא גם אם מסיבה טכנית שטרם הומצא החשמל אין סמכות לאסור. אני ממש לא השתכנעתי מאיסור מוליד. מדובר בהנעה מזערית של חלקיקים חשמליים בלתי נראים שנמצאים בתוך החומר. קשה לאנוס על זה איסור מוליד. אם הדלקתי מאוורר בטריות איני מבין מה האיסור. שלא לדבר על כיבוי חשמל שאין אפילו הוה אמינא לאסור (מוליד הפסקת זרם?!). אני מקפיד על איסורי חשמל כי לא אכפת לי אך למה לא להודיע לציבור שאין איסור פורמלי. לפחות בשעת הדחק אין שום צורך בפתרונות הלכ-טכניים פתטיים לטעמי שלמכון צומת וכד' אלא לסמוך על דינא דגמרא שמותר. מה שכן צריך להיזהר כשיש מלאכה דאוריתא כמו כתיבה במחשב או כיבוס במכונה או דרבנן כמו בהדלקת רדיו אבל אין סמכות לגזור מחשש זה..

mikyab צוות הגיב לפני 7 שנים

מה פירוש באיסור לא קיים בגמרא? גם מכונית שפוגעת וגורמת נזק לא מופיע בגמרא, אז אין חיוב לשלם? וגם לא היתוך קר. אז מותר היום לעשות זאת בשבת? הטענה היא שהאיסור כן מופיע בגמרא, כאיסור מוליד. זרם הוא רק דוגמה אחת, כאשר יש כמה אחרות שכן מופיעות שם.
ולפלא בעיניי שכתיבה באמצעות מחשב נראית לך יותר פשוטה. הקשר של זה לאיסור כתיבה רחוק בעיניי הרבה יותר מאשר הקשר למוליד.
לעצם השאלה של מוליד, אין כאן המקום להיכנס בפירוט, אבל הריח שאותו אתה מוליד בבגד גם הוא אינו נראה אלא מוחש, והגמרא אוסרת. במובן הזה, גם החשמל הוא מוחש, ולדעתי עוד יותר.
דומני שאתה קצת מתעקש מדיי.

אלי הגיב לפני 7 שנים

מה לגבי מכשירים שעובדים על שינוי תדר?שם אין מוליד

מיכי צוות הגיב לפני 7 שנים

איני מכיר את מה שאתה כותב. אם תתאר יותר ניתן יהיה אולי לחשוב על כך. שינוי התדר לא נעשה על ידי הפעלה שלנו, כלומר פעולה חשמלית? מדוע זה לא מוליד?
מעבר לכל זה, יש לדון מצד בונה (מה שנקרא כאן למעלה "הפחת חיים" במכשיר).

השאר תגובה

Back to top button