לגבי הסרטון "מיתוס המסורת היהודית"

שו"תקטגוריה: אמונהלגבי הסרטון "מיתוס המסורת היהודית"
שואל שאל לפני 7 שנים

שלום הרב מיכאל, נתקלתי ביוטיוב בסרטון שנוגע לבעיות במסורת היהודית, והאמת שחלק מהדברים נשמעים הגיוניים וסבירים. אשמח לשמוע דעתך בנושא, או שאולי תפנה אותי לחומר קריאה בנושא:
https://www.youtube.com/watch?v=QMaGNEa1Uqc

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

לצערי אין לי זמן לראות את כל זה. אני מכיר את משה שיינפלד (הוא אחד מאלו שעברו אצלי כשעוד היו דתיים, לצערי לא עם כולם אני מצליח 🙂 ).
 
רק משפט אחד. שמעתי את ההתחלה (עד שראיתי את האורך), וכבר נקודת המוצא שלו שגויה לדעתי. הוא חושב שהאמון שלנו במסורת בנוי על אמינות אינהרנטית שלה. כלומר שלא ייתכן שהיא השתבשה. מקובל לחשוב שכך אומר הכוזרי (יש לו פסקונת על כך). אבל זה לא נכון. בוודאי שזה היה יכול להשתבש. נקודת המוצא היא שיש אלוקים פילוסופי, ולאחר שהגענו למסקנה הזאת מתן תורה הופך לסביר. אם בוחנים את מתן תורה והמסורת עליו כשלעצמם, זה בהחלט פחות אמין. זו שאלת קנקן התה השמיימי של ראסל. אם אינך יודע שיש קנקן כזה למה שתקבל עדות על קיומו או על צבע כלשהו שיש לו. אבל אם אתה יודע שיש קנקן כזה, למה שלא תקבל עדות של מישהו שטוען שראה אותו וטוען שהוא בצבע ורוד? גם לגב אלוקים, אם אתה יודע שהוא קיים, אז אין סיבה לדחות עדות סבירה על פגישה עמו (בהר סיני). לסיכום, האמינות של המסורת אינה אינהרנטית (מתוך עצמה), אלא על הבסיס של האמונה הפילוסופית בקיומו של אלוקים.

השאר תגובה

Back to top button