מאמר שפירסמתי על הקורונה אצל החרדים‎

שו"תקטגוריה: כללימאמר שפירסמתי על הקורונה אצל החרדים‎
א' שאל לפני 3 שנים

שבוע טוב
מאוד מעריך את תגובתך ואשמח להתייחסותך.
מקוה שתבין שהמסקנות מהמאמר הן מרחיקות לכת יותר ממה שיכולתי לכתוב במאמר. ואחת מהן הוא ניפוץ ענין הגדולים והיכולת שלהם לראות למרחוק אפילו מטר אחד.
https://iyun.org.il/sedersheni/dealing-with-the-corona-crisis/

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 3 שנים

שלום רב.
קראתי את הדברים. מרתק ומקומם כאחד. כתבת היטב ותיארת את הדברים בלי כחל ושרק.
שלוש נקודות אעיר על הדברים:
1. הסיכון בהתנהגות לא ראויה הוא גם לשאר הציבור ולא רק לאלו שלא נשמרים בעצמם, ולא רק לחרדים. לכן גם אם אתה באופן פרטי חושב שתורה מגנא ומצלא ואתה עצמך לא בסיכון, ואולי אתה חושב שתורתך תגן גם על אחרים, עדיין לא הוגן שתקבל החלטות עבור אחרים שחושבים אחרת. האם לא זכותם לקבוע את דרכי ההתגוננות שלהם עצמם? (בפרט שלשיטתך עליהם התורה לא מגינה ולא מצילה). מי שמך לקבל החלטות לגבי כלל הציבור?
2. כל אמירה של נציג חרדי (גם אזרח פשוט) כלפי חוץ (בתקשורת או כלפי חילונים) היא שקר. אין שם מילה אמת. כבר מזמן הבנתי שמה שסיפרו כבדיחה על ניקסון הוא האמת לאמיתה לגבי אפולוגטיקה חרדית: מהו הסימן לכך שניקסון משקר? כשהוא מניע את שפתיו.
3. אני מבין שלא יכולת לכתוב את זה גם אם אתה מסכים (איני יודע מה עמדתך בעניין). לדעתי שורש הכל הוא בעצם התפיסה שהכל בידי שמים ושתורה מגנא ומצלא. הבעיה מתחילה מהתיאולוגיה. לדעתי זהו שקר מוסכם, שחוזרים עליו כי אין לאף אחד עוז להודות (אפילו לעצמו פנימה, ליבא לפומא לא גליא) שלפחות בימינו זה לא עובד. לכן מגיעים כל העיוותים, שכן מנסים להגן על תזה שלא מוכיחה את עצמה ולא עובדת אף פעם. אם אנשים יודו ביושר שזה פשוט לא נכון – הציות להוראות יהיה מובן מאליו. לדעתי זה שורש הרע. ההמצאה של ה"השתדלות" כאילו הכל בידי שמים אבל אנחנו אמורים לשחר משחקי השתדלות, הם בדיחה גרועה.

ב. הגיב לפני 3 שנים

הרב מיכי,
לגבי 3. התפיסה התאולוגית של 'תורא מגנא ומצלא' ושל עניין ההשגחה בכלל, משותפת גם להרבה דתיים (עיין ערך הרב רט) ולא רק לחרדים, אז למה דווקא החרדיות לוקחת את התאולוגיה לפרשנות קיצונית?
האם זה אומר שהדתיים פחות 'דתיים' או שהחרדים משתמשים בתאולוגיה רק כתרוץ להתנהלות הכללית והיא לא שורש הבעיה?

דוד הגיב לפני 3 שנים

לא הבנתי, הלינק שולח למאמר שהרב מיכי הביא כבר כמה פעמים בטורים והתייחס אליו. יש כאן טעות?

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

לא. זה פשוט עלה כעת מהתכתבות מייל עתיקה.

השאר תגובה

Back to top button