מדיטציה בשבת – עובדין דחול?

שו"תקטגוריה: הלכהמדיטציה בשבת – עובדין דחול?
הראל שאל לפני 2 שנים

בס״ד
שלום, האם מדיטציה תהיה מותרת בשבת בהנחה שא. היא לדעתי לא בגדר רפואה כי מטרתה היא שחרור מסבל ותלות והאופן שבו היא פועלת היא ראיית הדברים ״כמו שהם״ והעלאת תובנות כלפיהם (insight) (שהם משתנים ולא קבועים וכו וכו) כך שלדעתי יש בזה יותר משום חקר  המציאות מאשר רפואה מצד שני בוודאי אי אפשר להתכחש לכך שזו תרגולת שבחלקה היא לא רק אינטלקטואלית (כמו לימוד מספר למשל)
אעיר כי באופן כללי המדיטציה צריכה להיות מתורגלת בכל רגע ביממה כלומר גם בצורתה הפורמלית של ישיבה, התבוננות בנשימה וכולי וגם באופן רציף במהלך היום על ידי שימת לב (mindfulness) באמצעות תיוג הפעולות לפי השמות שלהם (למשל הליכה הליכה, ישיבה ישיבה)  
השאלה שלי האם מדיטציה נכנסת בגדר עובדין דחול, או שמה תהיה מותרת בשבת?
והאם יש חלוקה בין מדיטציה פורמלית ובלתי פורמלית כמו שהגדרתי אותן (המטרה זהה בשניהם)
תודה ושבת שלום
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

אני לא חושב שמדיטציה צריכה להיאסר מדין רפואה. אחרת כל פעולות הרגעה אחרות גם צריכות להיאסר. מעבר לזה, שכל האיסור על רפואה כיום הוא מפוקפק, שכן אין אנשים ששוחקים סממנים, ולכן פוסקים רבים מקילים ככל האפשר באיסור הזה שאין לו כיום בסיס במציאות שלנו (רק שאין סמכות לבטלו).

הראל הגיב לפני 2 שנים

סליחה שאני שואל שנית (כיוון שלא הצלחתי להבין בצורה חד משמעית), אבל, הדבר מותר? ושוב לגבי עובדין דחול השאלה נותרה במקומה (האמת שהפלפול לא ממש מעניין אותי אשמח רק לדעת אם הדבר מותר)
תודה וסליחה

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

לדעתי מותר. עובדין דחול זה עיקרון לא מוגדר, אבל אני לא רואה מדוע שיהיה אסור.

השאר תגובה

Back to top button