מדינה יהודית

שו”תמדינה יהודית
ת שאל לפני 3 שנים

שלום הרב.
 
לאחרונה הועלתה מחדש סוגיית מדינת כל אזרחיה אל מול מדינת לאום יהודית (עניין רותם סלע, אם שמעת).
לכאורה, האמירה הבסיסית במחוזותינו היא שמדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית. אמנם, התחלתי לתהות בנוגע למשמעות המושג יהודית. האם יש נפקא מינא למושג הזה, או שזה סתם מושג בעלמא? הרי מבחינה אידיאלית, המערכות הממשלתיות לא אמורות לכפות שום ערך יהודי. אז במה מתבטאת היהדות של המדינה? דומני שרק מבחינה דמוגרפית – רוב אזרחי המדינה הם יהודים. 
 
אשמח לשמוע את דעתך בעניין
תודה מראש

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

אכן נכון. אין חיה כזאת מדינה יהודית אלא אולי במובן לאומי (שבעצמו ריק מכל תוכן ערכי, למעט אתניות של התושבים). יש מדינה שמקיימת מצוות ושאינה מקיימת, ובמובן הזה המדינה שלנו ודאי אינה כזאת.

אורן הגיב לפני 3 שנים

יש על זה ערך בויקיפדיה, שם כתוב:
ביטוי הלאום היהודי
מאפייניה של מדינת ישראל וכן הכרזת העצמאות מזהים אותה כ”מדינת לאום יהודית” כלומר כמדינה המושפעת מהזיקה למסורת והמורשת היהודית. אופייה היהודי של מדינת ישראל מגיע לביטוי בארבעה מרכיבים.[1]

המרכיב הראשון הציונות, במובנה הראשוני והבסיסי ביותר, הייתה תנועת שחרור לאומית שחתרה לחלץ את היהודים מן ההסתמכות על גורמים חיצוניים לקביעת גורלם, והיא שאפה להשיג אמצעים ריבוניים הכוללים בין השאר עוצמה פוליטית, צבאית וכלכלית, שיאפשרו ליהודים להגדיר את עצמם ואת גורלם.

המרכיב השני המגדיר את ישראל כמדינה יהודית הוא חוק השבות. חוק זה, הקשור באופן הדוק למרכיב הראשון של הגדרה עצמית לאומית, קובע שלכל היהודים, באשר הם, יש זכות לאזרחות במדינת ישראל והם יכולים להפוך את מדינת ישראל לביתם אם יחפצו בכך. ישראל קמה בין השאר כדי למנוע מצב שבו יהודים המבקשים מקלט מתדפקים על דלתותיהן של מדינות שאינן מעוניינות בנוכחותם. הצידוק לחוק שבות בישראל אינו תלוי רק בטיעונים של מצוקה אפשרית. אם לקבוצות אתנו־תרבותיות יש זכות להגדרה עצמית, דהיינו הזכות לקיים מרחב ריבוני שבו הן רוב האוכלוסייה ובו מתפתחת ופורחת תרבותם.

המרכיב השלישי המגדיר את ישראל כמדינה יהודית נוגע לממדים של הפרהסיה – כמו סמלי המדינה, השפה הרשמית שלה ולוח השנה. מאפיינים אלה קשורים לתכנים של סמלי התרבות והמסורת היהודית, כמו המנורה, המגן־דוד והשפה העברית. לוח השנה הממלכתי יעוצב בהתאם ללוח העברי והשבת וחגי ישראל יהיו ימי המנוחה הרשמיים.

המרכיב הרביעי והחשוב ביותר קשור במערכת החינוך הציבורית. במדינת ישראל, כמדינה יהודית, למערכת החינוך הציבורית אמורה להיות מחויבות להמשכיות ולפריחה של תרבויות יהודיות. תרבויות יהודיות בריבוי, משום שבקרב הלאום היהודי מצויות הבנות שונות לחלוטין של אופי החיים היהודיים ומשמעותו של חינוך יהודי.

במדינת ישראל נחקקו חוקים רבים עם מאפיינים יהודיים, חוקים אלו מתחלקים לשלוש קטגוריות עיקריות:

חוקים שנובעים מהיותה מדינת העם היהודי (למשל: חוק יסוד: ישראל – מדינת הלאום של העם היהודי, חוק השבות, חוק האזרחות, חוק מעמד ההסתדרות הציונית העולמית – הסוכנות היהודית לארץ ישראל)
חוקים שנובעים מההלכה היהודית (למשל: חוק חג המצות, חוק בית דין רבני, חוק איסור גידול חזיר)
חוקים שנובעים מהתרבות היהודית (למשל: חוק רשות השידור, חוק יסודות המשפט, חוק חינוך ממלכתי).
הדגשת אופייה היהודי של המדינה, על חשבון אופייה הדמוקרטי, באה לידי ביטוי בדיון הציבורי על נושאים מגוונים כגון פתיחת עסקים בשבת, סמכות בתי הדין הרבנים ופינוי שטחים בהסכמי שלום.

השופט ברק קבע בפסק הדין שהפירוש המינימלי ביותר למושג “מדינה יהודית” הוא כדלקמן:

“במרכזם עומדת זכותו של כל יהודי לעלות למדינת ישראל, בה יהוו היהודים רוב; עברית היא שפתה הרשמית המרכזית של המדינה ועיקר חגיה וסמליה משקפים את תקומתו הלאומית של העם היהודי; מורשת ישראל היא מרכיב מרכזי במורשתה הדתית והתרבותית”.

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

הוא אשר אמרתי, אתניות ללא מרכיבים ערכיים.

אילון הגיב לפני 3 שנים

אקח חירות לענות בשם עצמי שקודם כל מן הסתם דיברו (כמו שהרב אמר) על “מדינת היהודים ” בניגוד למדינת כל אזרחיה.ואז יש נפ”מ לכמה דברים למשל 1.למה שמישהוא (יהודי ושפוי) בכלל יסכן את חייו בשביל מדינה שאינה שלו אלא רק חוזה בין אנשים שלא קשורים לו.2.מושג של בעלות של העם (הלאום ) על השטח הגיאוגרפי של המדינה.כלומר היחס בין הבעלות של הקרקע של כל אדם במדינה כזו לזו של הבעלות של העם על כלל הקרקעות של המדינה (בעלות העם על ארצו) הוא כמו ,בערך, יחס הבעלות של מי ששוכר חדר בדירה של אדם כלשהוא,על אותו חדר,לבעלות של המשכיר על אותו חדר.ואני מדבר במיוחד על האזרחים הערבים שלא שייכים ללאום היהודי שהמדינה היא שלו (ושלפי מדינת כל אזרחיה כלל אינו קיים).

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

גם אם כל זה נכון, אין כאן ערכים אלא אתניות. אבל לעצם העניין אני ממש לא מסכים. בלי שום קשר ללאום אם אני אזרח במדינה ומאיימים עליה אני מתגונן. כך הוא בכל מדינה בלי קשר ללכידות לאומית.
גם לגבי הבעלות, כלל האזרחים הם קבוצה שיכולה להיות לה גם ריבונות.

אילון הגיב לפני 3 שנים

איך נפלו גיבורים

וודאי שאין כאן ערכים .זו סתם מציאות חיים פשוטה (פרימיטיבית) של כל עם.אבל אין צורך בכלל בערכים.זה כמו שאם יש משפחה קונים דירה.המדינה היא אינסטרומנט הכרחי (הסדרת העניינים הפורמליים של הקשרים בין האנשים בחברה) .אבל כמו שמערכת חוקים לא מחליפה את חוש הצדק הטבעי של החברה כך אנשים בפועל לא סתם התאספו להקים מדינה (באיזשהוא מקום בעולם בהסטוריה).היה (וצריך שיהיה) תמיד איזשהוא קשר שהוא יותר מעיסקי בין האנשים ומטעם זה אין באמת שום מדינה בעולם שהיא מדינת כלל אזרחיה אפילו לא ארה”ב (הם כל הזמן מדברים על האמריקן פיפל או ניישן).אם לא היה עם אמריקאי אלא רק התאגדות עיסקית אני ספק אם מישהוא היה יוצא לסכן את חייו בהרי אפגניסטן. אני מפנה את הרב לדבריו בנושא זה בשתי עגלות.אזרחים ומדינה הם כלי שמשרת מהות – עם או לפחות איזשהוא קשר שהוא יותר מחוזה עיסקי.הוא לא יכול להפוך להיות מהות עצמה.בכל אופן אני לא הייתי סומך בקרב על מישהוא שכל מה שהוא רואה בי זה אזרח. צורה לא מחליפה תוכן ומהות.חוק לא מחליף צדק ובשביל יציבות מדינה לא יכולה להחליף עם.זה גם הסיבה להתפרקות הפנימית של אמריקה היום.חצי ממה שהיה שם העם לא מבין את הנקודה הזו.וכך גם שליש מהעם בישראל

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

באמת איך? כל מה שטענתי הוא שאין כאן ערכים אלא זהות לאומית-אתנית ותו לא. אין לי ביקורת על כך, ואני לגמרי מסכים שגם לא צריך להיות משהו מעבר לזה. ההשלכות לגבי אמריקה והתפרקותה רחוקות מהאמת כרחוק הנפילה מהגיבור.
ואגב, האמריקאים מוכנים בהחלט למות למען אמריקה גם היום. לא הייתי ממליץ לאף אחד להכריז עליהם מלחמה. מה שנמאס להם הוא למות למען אחרים ולהיות שוטר העולם, ובצדק.

אילון הגיב לפני 3 שנים

נהפך אבלנו לכינור ומספדנו למחול ושקנו לשמחה.ואגב האגב נדמה לי שזה רק החצי הרפובליקני שמוכן למות למען אמריקה.אבל הדמוקרטים שבפועל הם רוב (אם כי שהם השיגו הרוב הזה ע”י קליטת מהגרים שכל עוד לא נטמעו בתרבות האמריקנית הם עדיין לא חלק מהעם האמריקאי) חותרים במרץ בלתי נלאה תחת מושג העם בכלל ע”י מכבשי הפי סי והריאקציה לכך שבבחירת טראמפ היא זמנית.ולכן נבואתי על התפרקות אמריקה בעתיד הקרוב והלוואי שאתבדה.ואף אני מצדיק ותומך בכך שלא ימותו למען אחרים.(ונדמה לי שאף בעבר הצדקתי אותם על חוסר התערבות באוזני הרב במקרה שהוא עצמו לא הסכים לחוסר ההתערבות הזאת).כל עוד לא מרמים ומשקרים שכל אומה תדאג לאינטרסים של עצמה.

אורן הגיב לפני 3 שנים

בהמשך למה שכתבת לעיל ש”אין חיה כזאת מדינה יהודית אלא אולי במובן לאומי (שבעצמו ריק מכל תוכן ערכי, למעט אתניות של התושבים)”. במקום אחר כתבת שהמושג יהודי הוא מושג הלכתי. והשופט ברק כתב לגבי הפרשנות המושג מדינה יהודית: “במרכזם עומדת זכותו של כל יהודי לעלות למדינת ישראל”. לפי זה, יש תוכן ערכי-הלכתי ליהדות המדינה במובן שכל מי שנחשב יהודי על פי ההלכה זכאי לעלות לישראל. מעבר לזה, האם לדעתך ראוי שהמדינה תהיה מדינה יהודית? ואם כן, באיזה מובן?

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

זה לא תוכן ערכי אלא אתני. זו מדינה שקיימת עבור יהודים ולכן רק הם זכאים לעלות אליה. זה כמו לבר על הממד הערכי שיש במועדון לגברים בגובה 1.78 מ’, שרק גברים כאלה רשאים להיכנס אליו. מעבר לזה, אני שואל מיהם אותם “יהודים” שרשאים לעלות? מה הגדרתם? זו הגדרה אתנית בלבד, בלי שום ממד ערכי ואפילו לא תרבותי.
זה מזכיר לי מה שפעם תהיתי לגבי שיטת ריה”ג שקדשים קלים ממון בעלים. ותהיתי באיזה מובן הם ממון בעלים, הרי צריך להקריבם. על כך ענו לי שזה במובן שאפשר לקדש בהם אישה. אבל זו כמובן לא תשובה. האפשרות לקדש היא תוצאה של העובדה שהם ממון בעלים, אבל אני שואל באיזה מובן הם ממונם ולא מה ההשלכות של הקביעה הזאת. זו רק דוגמה, ויש להאריך בה טובא כמובן.

אורן הגיב לפני 3 שנים

אבל אם המועדון לעיל היה מיועד לגברים בגובה 1.78 או לכל מי שתרם כליה בחייו, האם זה לא נחשב מימד ערכי כלשהו של המועדון? (תרומת הכליה משולה למי שנתגייר לפי ההלכה, שזה מעשה בעל משמעות ערכית הלכתית). ניתן להגיד גם שהגברים בגובה 1.78 חייבים להיות צאצאים של מישהו שתרם כליה בחייו (עוד היבט ערכי של המועדון). בעצם יוצא שהמועדון הזה הוא מועדון של תורמי כליה וצאצאיהם בגובה 1.78.

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

אכן. וזה בדיוק מה שכתבתי שבמובן המהותי אין כאן מאומה מעבר לאתניות (כי עצם היהדות לשיטתם לא כוללת ערכים אלא רק את ההשלכה של התרת הגעתם לארץ – כניסתם למועדון) ולכן זה דומה בדיוק לדוגמת הגברים בגובה 1.78. אם היינו מדברים על יהודי כמי שתרם כליה או מי שמחויב לערך א או ב, זה היה מכניס תוכן מהותי. בלי זה יש רק אתניות.

אורן הגיב לפני 3 שנים

אבל גם לשיטתם יהודי הוא מי שהתגייר הלכתית (קיבל על עצמו עול תורה ומצוות = עשה מעשה ערכי כמו מי שתרם כליה) או צאצא של מישהו שהתגייר הלכתית (בין אם התגייר ממש או קיבל את התורה בהר סיני שזה מעין גיור). אם היה מדובר רק באתניות, מישהו שהוא לא צאצא של יהודי לא היה אמור להיכנס למועדון (אפילו שהתגייר וקיבל על עצמו עול תורה ומצוות). חוץ מזה, לפי דבריך, לא הבנתי אם אתה רוצה שהמדינה תישאר מדינה יהודית, או שזה לא מעלה ולא מוריד כי ממילא זה חסר משמעות ערכית.

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

לשיטתם קבלת המצוות היא מקרית וסתמית. אין בה שום דבר מהותי, ובוודאי לא ערכי. פשוט בעבר היהדות הוגדרה ערכית, אבל לדעתם זו תקלה. לכן כיום יאמרו לך שיהודי הוא מי שמגדיר עצמו כיהודי ולא צריך גיור כהלכה. זה כמו מועדון לבני תורמי כליה שלא חושבים שראוי לעשות זאת.
אני אשמח שהיא תישאר יהודית כי גם אני חש נוח לחיות בקרב העם שלי (גם אם אינו בן הדת שלי). אבל איני רואה בזה ערך אלא צורך. אני גם רוצה שהמדינה תשגשג כלכלית כי זה צורך שלנו.

השאר תגובה