מהות הפעולה

שו"תמהות הפעולה
אוראל שאל לפני 3 שבועות

שלום כבוד הרב, למה בחלק מההלכות ניתן לראות שהדוגמא פחות חשובה לקיום ומתייחסים רק למהות הפעולה שלה ובחלק מהמקרים נשארים עם דוגמת הפעולה למרות שהיא לא רלוונטית ( ואני לא מדבר על טעם ההלכה כלומר תשובה לשאלה למה). אסביר בדוגמא סתמית למשל:
-דוגמת הפעולה- צריך אחת לשבוע לעשות מקלחת בסבון משומן כבש.
-מהות הפעולה- שמירה על ניקיון.
-טעם הפעולה- השם ציווה על ניקיון.
 
ועכשיו דוגמא מההלכה:
שלושה דברים אדם אומר ערב שבת…. כיוון שהדברים הללו פחות רלוונטיים להיום אז חוזרים למהות הפעולה והיא לוודא שהכל מוכן לשבת.
דוגמא נוספת
למי שאומר שתקנת עזרא בכיבוס בחמישי הוא בגלל שצריך להשאיר את שישי פנוי לצרכי שבת יש מי שאומר שכיום ניתן לכבס כי הכביסה אורכת זמן קצר במכונה החשמלית, שוב התייחסות למהות הפעולה ולא לדוגמת הפעולה ואת המהות ניתן לקיים גם אם מכבסים
לעומת זאת
תפילה מעין שבע עדיין אומרים למרות שדוגמת הפעולה כבר לא רלוונטית ומהות הפעולה היא בכלל שמירה מסכנה לפי הבבלי לפחות ( שהיא כן רלוונטית לכל זמן אבל לא חייבת לבוא בדוגמת הפעולה של מעין שבע) 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שבועות

אין חוק כללי בעניינים הללו. בד"כ זה שילוב של צורך בשינוי עם פרשנות לתקנה המקורית. ראה מאמרי על שינוי תקנות בימינו.

אוראל הגיב לפני 3 שבועות

ברשותך שאלה צדדית שעלתה לי עקב הדוגמא של מעין שבע וההבדל בין הבבלי לירושלמי בה, האם לדעתך הבבלי והירשולמי הם קווים מקבילים (לא מבחינת זמן היסטורי אלה מבחינת כוח הפסיקה) או שהבבלי מכיל את הירושלמי והוא המשך פסיקתי כוללני יותר ו"מתקדם" יותר?

ראיתי שיש פוסקים שדעתם כאחת משני אלו

mikyab צוות הגיב לפני 3 שבועות

אין טעם לעסוק בקביעות כלליות כאלה. הבבלי נחתם מאוחר יותר ורוב הפוסקים מעדיפים אותו, אבל קביעה לכאן או לכאן היא סתם הצהרה ריקה.

השאר תגובה

Back to top button