מיסטיקה

שו"תקטגוריה: כללימיסטיקה
נועם שאל לפני שנה 1

שלום הרב
2 שאלות בנוגע לסדרת השיעורים במיסטיקה
האם לפי ההגדרה שהצעת למיסטיקה, תאוריית הפסיכואנליזה היא מיסטיקה? (ובעצם כל תאוריות הפסיכותרפיה) מבחינתי זה אזוטרי לגמרי, אין אפשרות להתחבר לתאוריה של תת מודע וכולי. או שברגע שהרבה אנשים משתמשים (ולפעמים מצליחים) זה יוצא מהגדרת מיסטיקה משום מה.
בנושא אחר, כשאתה מתייחס לקריעת ים סוף כנס ועצירת חוקי הפיזיקה, יש כאן טיעון מעגלי, צריך להניח שזה נס בשביל להניח שהייתה עצירה של חוקי הפיזיקה, אם לא מניחים את זה כנס אז לומדים מכאן חוקי פיזיקה חדשים, אז בעצם אין אפשרות אף פעם לדעת על משהו שהוא נס אלא סך הכל חוק כל שהוא שאנחנו לא מכירים. איך יודעים בוודאות שמשהו הוא נס?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שנה 1

שתי שאלות מצוינות. 
1. יש אולי מקום להגדיר זאת כך. אמנם עקרונית כפי שהסברתי בשיעורים תיאוריה מדעית אינה מיסטיקה למרות שגם היא עוסקת ביישים לא נגישים לנו ישירות. אם החשיבה של האדם הסביר מוליכה מהעובדות התצפיתיות לתיאוריה וליישיה, זו לא מיסטיקה. השאלה האם פסיכואנליזה היא כזאת. זה גבולי. יש שם טענות לטובת התיאוריה והקשר שלה לעובדות ועובדה שלא מעט אנשים מקבלים זאת, ולא רק בגלל סמכותו האישית של פרויד.
2. זו שאלה לגבי הגדרתו של על טבעי, בלי קשר הכרחי לדבריי על מיסטיקה. הטענה היא שכל מה שקורה בעולם הוא טבעי בהגדרה. אפילו אם אין לנו הסבר באמצעות החוקים, מי אמר שהטבע מתנהל לפי חוקים קשיחים? הרי מדרש חז"ל שמובא גם ברמב"ם הוא שתנאי התנה הקב"ה עם מעשה בראשית, כלומר שהוטבע מראש בבריאה פתיחת פי האתון, בליעת קורח ועדתו ובקיעת הים. זו תזה שאין בעצם ניסים במובן של מעורבות אלוקית עכשווית. אבל זה כמובן מרוקן מתוכן את המושגים טבע ועל טבעי. ההנחה/ההגדרה המקובלת היא שיש חוקי טבע קשיחים וכל מה שמתאים להם הוא טבע, ומה שחורג מהם הוא נס.
היחס לנסי המקרא הוא מורכב ודו-כיווני. מחד, אני בהחלט מתחיל מהנחה שזהו נס (התורה והקב"ה אמרו לי) ואז מגיע למסקנה שהייתה כאן חריגה מהטבע. ומאידך, כשאני רואה בקיעה של הים די ברור לי אינטואיטיבית שזה לא מתאים לחוקי הטבע (ראה בפסקה הקודמת) ולכן מסקנתי היא שזהו נס עד שיוכח אחרת.

נועם הגיב לפני שנה 1

תודה רבה
1. האם אנחנו לא רואים כאן איזו שהיא דרך אמצע כזאת שבה אנשים מאמינים במשהו אפילו שהם לא מצליחים להתחבר לקו חשיבה או להבנה של מי שאמר אותה, וגם לא רק על סמך אמון אישי, אלא איזו שהיא הרגשה שיש אמת בדברים? לא יודע להגדיר.
2. אז אם כשאני רואה את ישו הולך על מים אני מניח שזה משהו שאני לא מכיר, ומאידך כשאני רואה את קריעת ים סוף אני מניח שזה נס. האם אני אדם לא עקבי? כי אני באמת לא מאמין שאלוהים יתערב בשביל ישו, מצד שני יש כאן שני מקרים שאינטואיטיבית נראים דומים, אז מוזר לחלק ביניהם.

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

אינטואיציה היא כלי הכרתי שמשמש אותנו בכל התחומים. אבל אם זו רק אינטואיציה שלך זה משהו אזוטרי ומיסטי.
השאלה האם אתה עקבי והאם הדבר הוא אמיתי לא קשורה לשאלה האם זו מיסטיקה או לא. בשיעורים שלי הבחנתי היטב בין שתי השאלות.

ערן הגיב לפני שנה 1

אם יצא לך שפסיכואנליזה היא מיסטיקה אז תחפש הגדרה חדשה מה זאת "מיסטיקה", בהנחה שמחפשים פה הגדרה אחת ויחידה שתפגע בול באינטואיציה החבויה בלב האנשים שמשתמשים במושג הזה. אולי לא הבנתי מה בדיוק מחפשים.

זאת חוכמה קטנה מאד לקבוע הגדרה ואז לקטלג איתה את הנתונים, במקום להיפך. דרך אגב 1 אולי אפשר להוסיף מידה לעוצמה ולהגיד שבפסיכואנליזה יש עוצמה 30 של מיסטיות, וכדומה, הרי לא מחפשים אבן בוחן בינארית וחדה שתחתוך את כל התחומים בדייקנות אלא רק קטבים טהורים.

דרך אגב 2 שווה לבדוק תרגומים לשפות שונות, אולי שם יש מילים ברזולוציה גבוהה יותר שיעזרו לסווג לתתי תחומים.

אושר כהן הגיב לפני שנה 1

אני לא באמת יודע את דעותיך על כל דבר לאשורן.
אתה מאוד מאריך בהכל, וזה מלאה להבין אותך.
אבל הרוח הכללית של דבריך,
והכותרת שנתת לסדרת השיעורים הזאת,
גרמו לי לרצות להגיב לך, ולשתף אותך במשפט יפה,
שראיתי שהרב אבינר כתב, בהקשר של פרופ' ליבוביץ',
בשם החת"ם סופר (שהוא בעצמו אמר על קן ציפור "אין לנו עסק בנסתרות").
וזה לשונו:
"מי שבנגלה[=אומר בפה מלא שהוא] לא מאמין בנסתר[=קורא לקבלה ולפנימיות התורה ולחסידות מיסטיקה וכד'], יש לחשוד בו שמא, בנסתר[=בצפון בליבו] אינו מאמין בנגלה"

אושר כהן הגיב לפני שנה 1

חברים האירו עיניי, שאולי התגובה דלעיל אינה הולמת,
במיוחד כשאני לא קורא ושומע, ולא מבין אותך עד הסוף [מקוצר רוחי וכוחי].
(ואולי אתה מתכוון לדברים אחרים בכלל ממה שאני חושב ומדמיין וקורא בויקיפדיה)
ובמיוחד כשאתה גדול ממני בחכמה ובשנים.
ובמיוחד ששמעתי, שהייתה ר"מ של הר"מ הנוחכי שלי [הרב אב"י לוריא שליט"א],
כשהוא היה שיעור ד' בירוחם, [אני עכשיו סוף שיעור ו' בצפת],
וא"כ אתה קצת הרב שלי, וכנראה שאין זה מכבוד רבו. ובמיוחד בימים אלו וכו'.
ברוך ה', אני לא נקי מטעויות, ועזות כנמר, לפעמים הופכת אצלי לעזות פנים וחוצפה.
עכ"פ, לא התכוונתי לפגוע חלילה, אלא רק להביע דעה נחרצת,
ואנו לא נלחמים באנשים, כי אם בדעות.
אז סליחה על התגובה שהייתה קצת לא לעניין !
והצלחה בכל !

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

הכל בסדר. בהצלחה וכל טוב.

השאר תגובה

Back to top button