משחק בקוביא

שו"תקטגוריה: הלכהמשחק בקוביא
אורן שאל לפני 3 שנים

שבוע טוב הרב,
ידוע שיש איסור בהלכה לשחק בקוביא בדרך קבע. אבל בימינו יש אנשים שמשחקים משחקים כמו פוקר באופן מקצועי ואנשים נהנים לצפות בהם כמו שהם צופים במשחקים אחרים. האם גם משחק פוקר באופן כזה אסור בהלכה? הרי גם בידור אנשים זה חלק מ"ישובו של עולם".
בברכה,

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

למען האמת האיסור כאן לא ברור. בפשטות הגמרא נראה שזה מסתעף מאיסור גזל (בגלל שאסמכתא לא קניא, אם כי בסנהדרין עולה מהגמרא שלהלכה פוסקים שמשחק בקוביה אינו גזלן, אבל הפוסקים נחלקו בזה).
\זוהי דוגמה מצוינת לפסיקה מסדר ראשון ושני. אנשים מצטטים את המחבר והרמ"א שנחלקו בזה, כאילו יש כאן מחלוקת הלכתית שנוגעת לאשכנזים וספרדים. אלו שטויות. כדי לדון האם במשחקים כאלה כיום יש איסור צריך לבחון האם בפועל אין לאנשים גמירות דעת. אין שום קשר למחבר ולרמ"א ושאר תקדימים, שהרי כל מקום ונסיבות ועניינם. אני חושב שבימינו בד"כ יש לאנשים גמירות דעת, ולכן אין בזה איסור לכו"ע.
אמנם המשחקים בקוביה נחשבים גם כמבלי עולם (עוסקים בשטויות ודברי הבל), שזה לא ממש איסור אלא פסול לעדות. אבל גם כאן, במקום שזהו בידור מוסדר שנעשה באופן שיטתי ומכניס כסף ולא סתם התמכרות לבטלה ושטויות, יש לזה מקום.

הפוסק האחרון הגיב לפני 3 שנים

זה לא תקין, כי אינו עוסק ביישובו של עולם.
לגבי משחקים כמו פוקר אז ודאי שאינו עוסק ביישובו של עולם. גם אם אחרים נהנים מזה (טענה משונה, רוב המשחקים אינם משודרים ורק המהמרים נהנים מזה) זה לא מועיל.

לגבי משחקי ספורט שם השחקן כן מועיל להרבה אחרים מסביבו זה יותר בסדר.

השאר תגובה

Back to top button