נוטש את החרדיות וצריך לשלם קנס מילונים שאין לו ?

שו”תקטגוריה: מטא הלכהנוטש את החרדיות וצריך לשלם קנס מילונים שאין לו ?

ידיד שלי איש משכמו ומעלה נקלע לבעיה. דיברתי איתו והבנתי את גודל הברוך.
היה בחור מהמוצלחים בישיבה שבה למד [בתת מגזר שלו זו הישיבה הטובה ביותר] הגיע להישגים משמעותיים ולקח אותו דמות תורנית נחשבת, כ חתן לבתו. כמובן גם נתן דירה שויה היום כמה מיליונים טבין ותקילין.
הכל הלך על מי מנוחות ממש כמו בסיפורים התמיד בתורה בכולל וממש נחשב לדמות תורנית משמעותית.
יומא חדא התחיל לחוש שהוא מחפש א האמת ולהבנתו זה לא בחרדיות אלא במקומות אחרים, גם רעייתו די בכיוון וכך הוא אשתו וילדיהם מתחילים בזהירות צעדים מכוננים החוצה מהחרדיות, לטעמו, לכיוון האמת ועבודת ה’.
הוא נרדף מבוזה ומושפל ע,י חמיו וכל המשפחה מצד אשתו בצורה מזעזעת ופגענית, משהו בסדר גודל לא אנושי ממש. והם לא חסים לא על בתם לא על הנכדים בטח שלא עלליו וכמובן מחקו מזמן את החיוב בכבוד התורה כלפי החתן הת,ח שבביתם. [השאר סתם בינונים מצויים עם פה ענק ושכל לא משהו…] השתתפתי בצערו, ואמרתי לו משהו, שלדעתי הוא גם עצה וגם אולי חיוב.
תחזיר לחמיך את הדירה היקרה און את שוויה. [הוא מתגלגל בחובות גם בעקבות הדירה שנתן לך, הוא אוכל את הלב, תחזיר לו ואולי חלק מהעוינות והמשטמה תשקע] 
את העצה הזאת שמעתי מראש ישיבה מפורסם שלמרות שנכדיו כעת מתחתנים עדיין מגלגל בגמחי,ם חובות מנישואי בניו ובנותיו, הוא עצמו בשנים האחרונות די לוחש בטון גבוהה שהחרדיות היא לא הדרך הראויה לעבודת ה’, וכל מי שבא להתייעץ איתו על בעיות בחרדיות הוא דבר ראשון אומר תחזיר אצת הדירה, מה שלקחת זה גזל…
ידידי שמע את שאמרתי שישיב את הדירה וטוען שלא מכמה נימוקים, חלק אמר בפירוש חלק לא ידע לבטא ואני יעשה פתח פיך לאילם.

  1. חמיו יפגע מהחזרת הכסף
  2. אין לי מאיפה לגרד סכומי עתק כאלו
  3. מה שלקח בדין לקח הוריו לא קיימו את החיוב ללמדו אומנות והדירה זה חלף הללמדו אומנות, חמיו רצה בדיוק כזה טיפוס שלא קיימו בו אצ החיוב של ללמדו אומנות. זה רצה זה קיבל ועל זה שילם.
  4. לא התחייבו מעולם להישאר בחרדיות
  5. שנים הוא אכן סיפק את הסחורה. ילד בצפיפות חי בעניות הממון [היום טוען שגם עניות הדעת] וחמיו זכה בכבוד מרובה שהוא חמיו של 1 הלמדנים הנחשבים ביותר בכל האזור [תיאור נדיר, ו אמיתי] 

מה העצה הכי טובה בשבילו ?
להתחיל להשתגע ולהשיב מיליונים ?
או שלא?
 
 
 
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני חודש 1

השאלה המשיכה במקום אחר:

סליחה שחכתי כמה טענות
6. חמיו לא נתן לו הרבה אלא את שהיה מקובל אז לתת לבחור במצבו, אם לא הוא היה נותן, אז מישהו אחר היה נותן, רדפו אחריו בשידוכים וכל או רוב ההצעות היו תמורת דירה.
7. עשו עיסקא לקח את ביתו ונתן דירה בתמורה, מי שרוצה חזרה את הדירה שיקח גם חזרה את הבת [חיים נפלא ולא חושבים על זה, רק להדגיש את האבסורד שהוא קיים את חלקו בהסכם ואי אפשר כעת לחצות…] 8. להבנתו כעת הוא באמת הרבה יותר עובד ה’ מאשר בחרדיות ההיא. זה שחמיו לא מכיר בזה זה גנראה נכון, אבל כלפי האמת רק כעת הוא ממש נהיה בן  עליה.

תשובתי:

אני חושב שאם הוא ת”ח ויר”ש הטענה של מתנה בטעות היא חלשה. על החם להוכיח שכבר אז היה בדעתו להתנות את המתנה בהשקפה חרדית לכל החיים, שהרי לא היה שם תנאי מפורש (בטח לא עם משפטי התנאים). אמנם אם הוא היה מפסיק ללמוד ומתחיל לעבוד זה עניין אחר, שכן הוא מתפרנס וחמיו לא אמור לפרנס אותו.
ככלל, אין דעתי נוחה מהזוגות החרדים שרוצחים את הוריהם כדי שיפרנסו אותם כעורב וכזאב, בעוד הם שוקדים על תלמודם.

לרעך כמוך הגיב לפני חודש 1

לדעתי חמיו צריך להכיל ובשמחה את חתנו את בתו ואת נכדיו גם אם עובדים את ה’ בקהילה אחרת מאיפה שנראה לו הכי מתאים.
הם ישרים ועושים את שנראה להם הכי אמיתי

השאר תגובה