נישואין מחוץ לרבנות

שו"תקטגוריה: מטא הלכהנישואין מחוץ לרבנות
י.ד. שאל לפני 4 שבועות

שלום,
הרב תומך בנישואין מחוץ למסגרת הרבנות. מה הרב אומר על הטיעון הבא של הרב בן ציון מוצפי שזה איסור חמור כי האישה רשומה כפנויה ולמעשה היא אשת איש?
https://www.doresh-tzion.co.il/QAShowAnswer.aspx?qaid=269309

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 4 שבועות

כתבתי זאת כאן כמה פעמים. אני אומר לאלו שנישאים ללכת ולהירשם בדיוק בגלל הבעיה הזאת. זו בעיה הלכתית אבל לא פחות מכך גם משפטית. לא בכדי לא מערכת משפט בעולם מסדירה את עניין הנישואין.
כמובן שהרבנות משתמשת בזה כדי לשמור על המונופול שלה ומסרבת לרשום זוגות שלא נישאו דרכה. לזה אסור להיכנע. צריך להינשא מחוץ לרבנות ולהירשם בצורה זו או אחרת. זוג שאני הישאתי ניסו לאלץ את הרבנות לרשום אותם ולא הצליחו (הדיינים, כרגיל אצלם, שיקרו לביהמ"ש במצח נחושה ובלי הנד עפעף). הם יירשמו בדרך אחרת (דרך נישואים בחו"ל או כידועים בציבור וכדומה).
אגב, מי שיוצר את הבעיה הזאת הוא הרבנות הראשית כמובן, שהרי היא הגורם לכך שאנשים לא רוצים להינשא דרכם וביחד עם זה לא מוכנה לרשום את מי שלא נישא דרכם, גם אם עשה זאת כדמו"י. כלומר הגורם לבעיה שעליה מדבר הרב מוצפי הוא הרבנות הראשית כמובן וכל מי שתומך בה. הם מביאים לכך שבישראל יש ביגמיה דה פקטו (אנשים חיים עם בני זוג אחרים בלי להתגרש) ובלגן בתחום הנישואים כשרבים שנשואים כדמו"י אינם רשומים. לכן מגוחך ומרושע בעיניי שהם עצמם עושים שימוש בבעיה שהם יוצרים באופן ציני כטיעון לטובתם ונגד נישואין שנעשים לא דרכם.
אין להם שמירה אלא סכין. ושבירתם זו טהרתם.

י.ד. הגיב לפני 4 שבועות

לא מבין את הטענה של הרב. ממתי העובדה שאנשים לא רוצים להינשא דרך הרבנות היא סיבה לא להתחתן דרך הרבנות? אם יש נימוק דתי להתחתן דרך הרבנות אזי העובדה שזה לא כיף לנו לא אמורה לשנות דבר. וכי אם אני רוצה לא לאכול מצה בפסח מתירה לי לא לאכול מצה בפסח? או אם אינני מרוצה מהתנהגות הממשלה אני רשאי לא לשלם מיסים? אז מה אם הם מונופול?

mikyab צוות הגיב לפני 4 שבועות

איזו מין שאלה מוזרה. מעבר לזה שאיני רואה לאיזה משפט בדבריי התייחסת (לא מצאתי שקשרתי את זה עם זה), הרי אין שום עניין להינשא דרך הרבנות. יש בהחלט עניין להינשא כדמו"י. בגלל שהמוסד הוא מושחת ומזיק יש עניין להינשא כדמו"י אבל לא דרכם.
מעבר לזה, הדיון הוא האם המדינה צריכה לאכוף נישואין כדמו"י ולא האם ראוי להינשא כדמו"י. אלו שתי שאלות שונות לגמרי. כאן אפילו אם יש עניין הלכתי לעשות משהו אין זה אומר שארצה שהמדינה תכפה זאת.

השאר תגובה

Back to top button