נשים אכלו בוסר ושיני נינות מלומדות וישרות תכהינה ?

שו"תקטגוריה: הלכהנשים אכלו בוסר ושיני נינות מלומדות וישרות תכהינה ?

לפני המונתלפים שנים בנות ישראל החמירו על עצמם לנהוג אחרי ימי הנדות עוד 7 ימי איסור של שבעה נקיים.
ובדיוק כפי שמופיע בגמ' א. זה בא מצדם ולאוו דווקא מבית המדרש, ב. הם החמירו על עצמם וזה כמובן לא היה הדין ואף לא נטען שזה צריך להיות עיקר הדין ג. כמה הם היו אז מפותחות להבין את ההשלכות והמשמעויות ? אני מסופק בתרתי גם מה המדע ידע אז על מכלול ההשלכות (עד כמה שהמדע הדל אז יכול להיחשב מדע…???) ומה היה חלקם של נשים בידע ? לפי חז"ל הם לא היו אז השפיץ הנוצץ של החכמה… ד. הם החמירו על עצמם ולא על הגברים כי ההנחה הפשוטה שזכר ישראל כשר והגון יכל אז (וכנראה בהרבה מקרים זאת הייתה המציאות) לחיות עם כמה נשים, כך שאם זו עכשיו מחמירה על עצמה ב 7 ימים או ב 70 יום שיהיה לה לבריאות הרבה נשים ממתינות לו.

כיום שהנזק הוא עצום וההיסחפות לאיסורים רציניים רובצים לפתחי הגברים בהפסקה כל כך ארוכה של הדבר האנושי הבסיסי, אולי הגיע הזמן לומר די ?
הרבה נשים ממש לא מעוניינות בהרחקה המיוצרת הזו וכנראה גם הרבה גברים לא.
התחושה היא שזה הרס הורס ויהרוס עוד הרבה זוגות טובים וכשרים.
מה אשמים אנחנו שחלק מנשות ישראל לפני תרפפו שנים היו כל כך נחשלות וקצרות רואי ?
עד מתי אנחנו נשלם במזומן ונפרק עוד ועוד משפחות בגלל השטות ההיא ?
לא ניתן לעשות משהו בנדון ?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שנה 1

זו סוגיא סבוכה ואין כאן המקום להיכנס אליה לגופה. ככלל, איני חושב שזה מפרק משפחות וזוגות. גם צריך להבחין בין המנהג לבין ההלכה בהקשר הזה. וכמובן צריך להבחין בין זה לנידה וכו', מה שדי קשה לעשות. אבל המנהג כשלעצמו, במקום שזה רק מנהג, בהחלט אפשר לדון לבטלו, לפחות בעת הצורך.

הפתרון - כשייבנה ביהמ"ק הגיב לפני שנה 1

בס"ד ב' באד"ר פ"ב

חומרת 'בנות ישראל' לישב שבעה נקיים על כל טיפת דם – ניתנת ליישום רק כשאין ביהמ"ק קיים, שאז אין נפק"מ בין 'ימי נדה' ל'ימי זיבה'. אבל כשייבנה המקדש – תצטרך כל אישה ובת לדעת בבירור אם היא ב'ימי נדה' שבהם די ב'ששה והוא' ואין צורך בקרבן, או שהיא ב'ימי זיבה' שבהם מי שרואה שלושה ימים רצופים טעונה 'שבעה נקיים' וקרבן.

סבוכה יותר תהיה החייאת מסורת הפסיקה המסוגלת להבחין בין גווני האדום הטהורים והטמאים, מסורת שבשל היחלשותה ואולי השתכחותה הגמורה – לא ניתן לדעת בוודאות לקבוע האם האישה נמצאת בימי נידה או בימי זיבה.

נראה שתשבי ו/או אסיפת החכמים שיבררו את כל הספיקות והמסורות שנשתכחו ומעכבות את היכולת לבנות את בית המקדש – הם שיחיו מחדש גם את היכולת להבחין בין אדום טהור לטמא. כשנצליח לגבש פסיקה מוסכמת על כל ישראל – ייבנה המקדש וגם בנות ישראל תדענה להבחין מתי די ב'ששה והוא' ומתי צריך ז"נ.

בצפיה לבניין המקדש,וחידוש נסנהדרין, חסדאי בצלאל דובדבני קירשן-קוואס

השאר תגובה

Back to top button