סיבתיות – והראיה הקוסמולוגית

שו"תקטגוריה: אמונהסיבתיות – והראיה הקוסמולוגית
קובי שאל לפני 4 שנים

שלום הרב,
הראיה הקוסמולוגית עומדת על עיקרון הסיבתיות. עיקרון המניח שלכל מאורע ותופעה קיימת סיבה מאחוריה המסבירה את התרחשותה (או לפחות בעלת טעם מספיק). מכאן, הטיעון הקוסמולוגי מנסה לגזור את קיומו של סיבה לעולם עקב כך שהעולם זוקק סיבה.
אך קיימת, קפיצה מאוד משמעותי מן הנחת הסיבתיות ליישומה על העולם. כי עיקרון הסיבתיות מדבר על מאורעות שאנו יודעים שהתרחשו. אך כלפי ישויות אין אנו יודעים אם הם בעלות סיבה או לא. אם כן כיצד ניתן ללמוד מהתצפית קצרת המועד שלנו על העולם שכל הגורמים בעולם נבראו!? למשל שנניח שהאנרגיה בכללותה נבראה, הרי קיים חוק שימור אנרגיה-מסה, כך שאיננו יכולים לעולם לצפות בכך שהאנרגיה נוצרה או התאיינה.
הרב מתייחס לכך במחברת וכותב טענה שנשמעת לי כתמוהה עד מאוד.
"בעצם אנחנו מניחים שהעצמים שסביבנו אינם הכרח המציאות, וגם לא סיבת עצמם (ראה על כך במחברת על הראיה האונטולוגית), ולכן בהכרח הם צריכים היו להיווצר. ולכן צריכה להיות סיבה להיווצרות שלהם, כלומר סיבה לכך שהם קיימים. אם כן, מי שמקבל את עקרון הסיבתיות צריך לקבל גם את העיקרון המקביל לגבי קיומם של עצמים או יישים."
כך שרציתי לשאול מהי הנחת המבוקש הזאת?!? הרי היא איננה נשאבת מהתצפית כפי שכבר הראיתי מחוק שימור אנרגיה-מסה. ומאידך היא גם לא נשאבת מן התבונה הטהורה – הרי שם אנו מקבלים שרק התרחשויות זוקקות סיבה, אבל אין לנו סיבה להניח שהנק' הסינגולרית/האנרגיה זוקקת סיבה. ולכן, לא נותר אלא לומר שהיא נשאבת מן האמונה התמימה. אך אני לא בטוח שהרב התכוון לזה.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 4 שנים

אתה יכול לקרוא לאינטואיציה אמונה תמימה או לא, אבל זה בא משם. כל הכללה מדעית חשופה למתקפה שלך: מי אמר לך שהעיקרון שבו צפית נכון גם למקרים שבהם לא צפית? מי אמר שגם הירח מושך את העומדים עליו כמו כדור הארץ? ומי אמר שזה קורה בגלקסיות הרחוקות? ועדיין נקודת המוצא היא שההכללה במקומה עד שיוכח אחרת. כך נקודת המוצא היא שדברים שבניסיוננו זוקקים סיבה, עד שיוכח אחרת.
מעבר לזה, כבר דיוויד יום לימד שגם את עקרון הסיבתיות עצמו, וגם על מקרים שבהם אתה מסכים שהוא חל, אנחנו לא שואבים מהניסיון. אותה אינטואיציה שעומדת ביסודו עומדת ביסוד הטיעון הקוסמולוגי.

קובי הגיב לפני 4 שנים

שלום הרב,
אני מסכים שכל עיקרון הסיבתיות איננו נובע מתצפית. (אע"פ שסנכרניות ללא גרימה כן נובע מחישוב). אבל כאן כבר יש הנחת המבוקש בצורה בוטה מאוד. הרב למעשה מניח אינטואיטיבית שהכל נברא. ואז מתפלא מדוע לא להאמין באלוקים.
אין איזה עמקות יתירה בדברים? אולי כמו הראיה מן הקונטינגנטיות שגוזרת את קיומו של אלוקים מהתמדתו של העולם הקונטינגנטי?

mikyab צוות הגיב לפני 4 שנים

כל טיעון לוגי מניח את המבוקש. אני אכן מניח שסביר שלכל דבר יש סיבה אלא אם הוכח אחרת. מכאן אני מסיק שיש אלוקים. מי שמניח את ההיפך לא חייב להסיק זאת. לא התפלאתי בשום מקום על אף אחד.

השאר תגובה

Back to top button