סתירה כביכול בין תפיסותיך השונות על ניסים וססטיסטיקות

שו"תסתירה כביכול בין תפיסותיך השונות על ניסים וססטיסטיקות
Yossi שאל לפני 2 שנים

בתוך סידורי הפסח, נתקלתי בספרך 'המצוי הראשון. ובדפדוף אקראי יצא לי לעלעל בנושא צירוף המקרים כביכול שעבר העם היהודי על כל גלויותיו ותפצותיו ועל הכושר ההישרדותי המפולא שלו. ומכל שרשרת האירועים מגיעה המסקנה המתבקשת – התורה ככל הנראה נמסרה בידי ה\\\' יתברך לעם ישראל. 
 
ואז  שאלתי את עצמי \\\'רגע, לא מדבר כאן אותו אחד שסובר בתוקף שאין השגחה פרטית?\\\'. ואכן בהערה בתחתית העמוד אתה מיד מציין כי אין זה נס בהכרח אלא עדות לכוח מיוחד שקיבל העם היהודי. זו תשובה עמומה וקלושה למדי שאינה מאפיינת את שיטתך הסדורה לרוב. 

נניח שעם ישראל קיבל כוח מיוחד, האם יש בו כדי להמשיך 2500 שנה קדימה? ואם יש בו, האם אין זה כוח אלוהי/שמימי/רוחני שהמשיך איתנו? אחרת הכוח היה אמור להיחלש בהדרגה, לו היה מדובר בהמשכיות גשמית ומציאותית. כלומר, מהו בדיוק אותו כוח, ואיך הוא ממשיך למרחקים כל כך ארוכים?
 
בנוסף, איך אותו כוח מיוחד שקיבלנו בהר סיני, מסביר את הגינויים המוזרים מהאו\\\"ם והאנטישמיות הבלתי סבירה?
 
בקיצור: ממה נפשך. אם יש לכל זה הסבר טבעי ופשוט (שהוא תנאי הכרחי וכו\\\') הרי שכל התאוריה נופלת. ואם אין לזה הסבר טבעי, אז זה סותר את כל מה שטענת בעבר על השגחה פרטית.

 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

אתה מביא את התשובה שנתתי שם, ואז שואל את השאלה כאילו לא כתבתי אותה. וזאת בלי שאתה מסביר מה רע בתשובתי שנכתבה שם. ההנחות שלך על האינרציה שאמורה לדעוך נראית לי תלושה לגמרי ואיני רואה על מה יש לי לענות כאן.

‪ yossi הגיב לפני 2 שנים

לכשעצמה היא תשובה מצוינת אך כאמור היא עומדת לכאורה כסתירה לאבסלוטויות של חוסר ההשגחה הפרטית לשיטתך. אם זהו כוח ניסי שנותר בעם ישראל עד היום, הרי שיש איזשוהי התערבות אלוהית במעשינו ובהווייתנו אנו. ואם זהו כוח שניתן רק אז, כיצד הוא ממשיך עד היום.

נשאל אולי בצורה אחרת. הקווים שאתה מתאר בספר מובילים לדבר אחד – עם ישראל מתנהל מעל דרלך הטבע, נס גלוי. אלא שרגע לאחר מכן אתה סותר זאת וטוען שאין זה מראה על דרך נס, בלי לתת לזה הסבר מספק ומניח את הדעת, אלא משהו מאוד כללי שבעיני חסר מאוד בניסיון בהצגת תאוריה שלמה ומבוססת.

נ.ב לא הגבת על נושא האנטישמיות והאו"ם

מיכי הגיב לפני 2 שנים

מה לא ברור במהדכתבתי שם. מדובר על התורה שקיבלנו וה תרבות שפיתחנו סביבה. זה הכל. בלי צורך בשום מיסטיקה, ניסים ומעורבות אלוקית.
אתה חושב שהגינויים והאנטישמיות הם נס שעשה לנו הקב"ה? זו התיאוריה הסבירה שאתה מציע? זהסביר יותר מאשר לראות בזה תגובה לתרבות ולמסרים שלנו? למה בדיוק אני צריך להתייחס כאן?

Yossi הגיב לפני 2 שנים

אדרבה, אני אומר בדיוק הפוך, אני חושב שזה לא מראה על כלום ושום דבר. זה כן מראה על ההתבדלות שלנו, על הכוח שלנו ועל ההשפעה שלנו, אבל מכיוון שיש לזה הסברים טכניים ופשוטים אני לא מבין איך צירפת את כל זה לטיעון שמוכיח כביכול את מתן תורה בסיני??

אתה זה שטענת לצירוף תרחישים בלתי סבירים שמוכיחים מתן תורה ניסי משמים, לא אני.

מיכי הגיב לפני 2 שנים

הסברתי שם שזו ראיה למיוחדות של התורה והתרבות שסביבה. לא למעורבות אלוקית בהיסטוריה. ההסברים הטכניים הפשוטים מבוססים על תרבות ייחודית, שאכן בהינתן שהיא קיימת התוצאות ההיסטוריות הייחודיות יכולות להתקבל.

‪yossi‬‏ הגיב לפני 2 שנים

לא רוצה לשגע אבל לא הבנתי מה הראיה משם אם כן.. צירוף תרחישים שמעידים על תרבות ייחודית, יש בה כדי להוכיח משהו על מתן התורה ליהודים? אני משער שניתן למצוא לזה הסברים אחרים וקבילים לא פחות.

מיכי הגיב לפני 2 שנים

בהצלחה בחיפוש. אםמישהו נותן לך תורה שיוצרת היסטוריה ייחודית מול כל העמים, וזו לא ראיה לאינטליגנציה שלו ולמיוחדות שלנו,אז איני יודע ראיה מהי.
מיציתי.

‪yossi‬‏ הגיב לפני 2 שנים

לא חיפשנו כאן הסבר וראיה לייחודיות ולאינטליגנציה של העם, אלא להפך, אתה הבאת אותם כראיה למיוחדות של התורה.

כמו כן קבעת כאן הנחה מוקדמת שהתורה היא זאת שיצרה את התרבות והמסורת ואז טענת – לך תמצא עוד תורה כזאת… הנחת המבוקש משהו?

השאר תגובה

Back to top button