על השגחה פרטית

שו"תקטגוריה: אמונהעל השגחה פרטית
שואל שאל לפני 7 שנים

הארה בקשר לתפיסתך את מושג ההשגחה הפרטית,
השגחה פרטית איננה סותרת שהכל מתנהל על פי חוקיות טבעית – הרמב"ם, בשם חז"ל ['עשרה דברים נבראו בין השמשות'] כותב שהקב"ה לא צריך להתערב בכל רגע כדי שתהיה השגחה פרטית: מספיק שהוא ברא את העולם בקונפיגוראציה ספציפית על מנת שמכאן ואילך כל דבר שיקרה בו – לפרטי פרטים – יתרחש בדיוק כפי שקב"ה תכנן. זה כמו מכשיר שבנית ואז אתה מפעיל אותו.

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 7 שנים

לא הבנתי את הטענה. אם הוא ברא את העולם במצב נתון ומשם והלאה הוא מתנהל לפי החוקים בלי מעורבות אלוקית, זו לא השגחה. אחרת רוקנת מתוכן את ההבחנה בין השגחה לבין התנהלות לפי חוקים.
——————————————————————————————
שואל:
הטלאולוגיה היא לא משהו שאנו לומדים א-פוסטריורי אלא ניגשים איתה א-פריורי לתצפיות
——————————————————————————————
הרב:
ולכן?
——————————————————————————————
שואל:
ולכן, "יש להאריך בזה טובא, ואכ"מ. רק אומר שהנהגת הקב"ה השתנתה מזמן המקרא לימינו. כמו שהנבואה הסתלקה והניסים פסקו, כך גם התערבות הקב"ה כבר לא קיימת (למעט אולי מקרים חריגים מאד, אם בכלל)."
בעייתי
אם כל מאורע ומאורע שמתרחש, לפרטי פרטיו, התרחש דווקא כך כי אלוהים רצה שהוא יתרחש, זו לא השגחה פרטית?
——————————————————————————————
הרב:
לא. השגחה פרטית פירושה תגובה של הקב"ה לפי מה שקורה בעולם. תכנון אינו השגחה פרטית. אבל לעצם העניין, תכנון מראש לא באמת אפשרי לדעתי כי יש נקודות שבהן אדם בוחר וחוקי הטבע לא יכולים להגיב בהתאם. אם אתה מדבר על ניסים מתוכננים מראש (כמהר"ל בהקדמת גבורות ה') זה משהו אחר, אבל לא נראה שזה באמת קיים כי כשאנחנו בודקים הכל מגיב לפי הצפוי מהחוקים.
——————————————————————————————
שואל:
א. בחירה חופשית לגמרי זה רעיון מסופק בעיני; ב. אם הקב"ה יודע מה תבחר בסיטואציה נתונה, אז אין מניעה שיתכנן הכל כך שהבחירות שלך תשתלבנה בתוכנית שלו
——————————————————————————————
הרב:
א. לא יודע מהי בחירה חופשית לגמרי או לא לגמרי. או שיש או שאין. כשיש זה לא אומר שתמיד בוחרים אלא שאפשר לבחור.
ב. אכן אין מניעה, אבל זו לא השגחה. אלא  חוקי טבע מתואמים.

השאר תגובה

Back to top button