ענישה

אורי שאל לפני 3 שנים

תמיד לא הבנתי מה הכוונה של אנשים כשהם אומרים ש”מגיע” למישהו עונש. יש כמה מטרות לעונש שנראות לי הגיוניות: הרתעה, חינוך, מניעת סכנה. “מגיע לו” על מה שעשה נשמע סתם כמו נקמה.
בציטוט הבא שלך (פוסט 47) היה נראה שאתה סובר כמוני:
“בדיון סביב שחרורו המוקדם של משה קצב הבלבול הזה בא לידי ביטוי בצורות ממש אבסורדיות. היו שטענו שהוא “שילם את חובו לחברה” (ביטוי אבסורדי לטעמי).”
אך כמה שורות לפי כן כתבת:
“לגבי מי שהורשע המצב הרבה יותר פשוט. כאן יש הצדקה ברורה לענוש אותו, הן בגלל שמגיע לו גמול על מה שעשה (שהרי הוא כבר עשה את העבירה) והן מפני שהסכנה ממנו מוכחת וברורה לגמרי (להבדיל מחשוד בעלמא)”
מה הכוונה ב”גמול על מה שעשה”? לכאורה שכר ועונש זה עניינים רק לקב”ה לא? כמו שכתבת בעצמך באותו פסוט: “גמול ונקמה הוא עניין של הקב”ה”. 
בקיצור, לא הבנתי מהי דעתך, ולא הבנתי את דעת העולם.
תודה!

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

בכל הטור כתבתי שבהחלט יש מקום לתפיסה של גמול. גם באותו משפט עצמו שהבאת כתבתי כך:
חשוב להבין שאין סתירה הכרחית בין התפיסות השונות (הרתעה, הגנה, סנקציה ויש עוד). מדיניות הענישה שלנו אמורה להיות מבוססת על שקלול של כל אלה גם יחד. שיקול החומרה נעוץ בענישה כגמול אבל שיקול ההגנה יכול להצדיק הארכת העונש כדי להגן על החברה. להיפך, הייתי מצפה שהענישה במערכת המשפטית שלנו תהיה מיועדת בעיקר להגנה (ואולי גם הרתעה) ולא לגמול. גמול ונקמה הוא עניין של הקב”ה. מה שמוטל עלינו הוא להגן על החברה מפני אלו שמנסים לפגוע בה.
מכאן תבין שכוונת המשפט הלפני אחרון היא שהגמול הוא בעיקר עניינו של הקב”ה ולא רק שלו.
דעת העולם וגם דעתי שמגיע לאדם גמול על מעשיו. אבל זה רק אחד משיקולי הענישה. וגם כשמדברים על גמול אפשר לדבר על מתן קתרזיס לגיטימי לנפגע או גמול במובנו המטפיזי. התפיסה השנייה (המטפיזית) של הגמול פחות סבירה בעולם חילוני.

אורן הגיב לפני 3 שנים

גם בתפיסה שבה מענישים רק בשביל הגנה והרתעה, יש מקרים שבהם הגמול הוא מה שנותן לגיטמציה להעניש בכלל. לדוגמא, נניח שמדובר בפושע זקן שאינו מהווה סכנה לחברה, אבל יש צורך להרתיע פושעים אחרים שילכו בעקבותיו. מבלי שהיה לחברה הצדקה להעניש את הזקן מתוקף זכות הנקמה בו, לא יכלנו להענישו, כי יש פה בעיה של מציל עצמו בנפש חברו (הציבור משיג הרתעה מאחרים ע”י פגיעה בצד שלישי – בזקן).

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

נכון מאד. נדמה ליי שכתבתי זאת כאן (אולי בטור 47 על הענישה), שהגמול הוא ההצדקה לתת עונש מרתיע. מי שלא מגיע לו גמול אזי גם אם כשנעניש אותו נשיג הרתעה אין הצדקה להענישו.

השאר תגובה