עצה טובה

שו"תקטגוריה: כלליעצה טובה
דן שאל לפני 7 שנים

שלום כבוד הרב, אני גולש בכמה קבוצות בפייסבוק שאמורות להכיל אנשים מכל קצוות האוכלוסייה הישראלית. הקבוצות עצמן מרתקות ויש בהן המון תוכן במגוון תחומים. הבעיה היא שבכל פעם שיש בהם משהו שקשור ליהדות/הלכה/מסורת, התגובות לפוסט מוצפות בשנאה וזלזול וניכור לדת. הרבה מהתגובות שם נובעות כמובן מחוסר ידע, ולכן אני, שיודע את הפתרון ל\"בעיות\" שהם מציגים מרגיש מחויב לענות. רק שאז בכל פעם מחדש מתחילים ויכוחים מיותרים ומייגעים מכיוון שאף אחד לא באמת מחפש תשובות ואף אחד לא מעוניין לשנות את דעתו, אלא רק להתריס. ניסיתי להפסיק להגיב לאנשים הללו אבל זה מפתה מדי. כשאני רואה תגובות כאלו שסוחפות אחריהן עשרות לייקים ואני יודע את התשובה אליהן, קשה לעמוד מנגד ולא לעשות כלום. האם יש לך איזו עצה טובה בדבר? האם להמשיך? להפסיק? האם כדאי בכלל לצאת מהקבוצות, למרות התוכן המעשיר שבהן? ואם כן להמשיך, אולי אפשר כמה טיפים איך לעשות זאת כמו שצריך?   תודה מראש, וחג כשר ושמח.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 7 שנים

שלום דן.
הבעיה מוכרת. מניסיוני, הקבוצה הכי פנאטית והכי פחות מקשיבה היא כנסיית האתאיסטים. אם תעלה טיעוני כפירה בבית המדרש של חסידי סאטמאר, ובוודאי בישיבת פוניבז', יקשיבו לך הרבה יותר. מי שלא מקשיב לא יקשיב למה שתאמר ולכן נראה תיכשל איתו.
ועדיין יש ערך לענות עניינית במקום כזה, שכן בכל אתר כזה יש גם הרבה קוראים פסיביים ואם אתה מעלה טיעונים יש סיכוי שהם יקראו גם אותם. צריך לדעת שברוב המקרים הקוראים הפסיביים הם רבים הרבה יותר מאלו שמגיבים, ולכן הרושם שמתעורר מהתגובות לא מייצג בשום צורה את הערך והתועלת של דבריך. אבל כדאי לבחון היטב האם אכן אתה עונה נכון, לפחות ביחס לאתרים אלו. צריך להכיר את הטיעונים ואת השפה, וצריך להיזהר מסיסמאות שגורות בעולם דתי. זו לא דרך נכונה להתייחס שם וזה רק יעורר עוד בוז ולגלוג.
מעבר לזה, נראה לי שחשוב לכתוב את זה גופא באתר, ושוב לטובת הקוראים הפסיביים. תסביר שאנשים שם מלגלגים במקום להתייחס עניינית וקשה לנהל כך דיון (אגב, בגלל זה אנשים רבים לא נכנסים והדיון נמצא חסר. הם יכולים להמשיך ולהתמוגג מעצמם כשאין אף אחד אחר שמביע דעות אחרות אבל זה לא באמת דיון אלא פריקת לחצים). אתה יכול גם להוסיף שבמקרים רבים הלגלוג בא לכסות על היעדר יכולת לענות ולהתייחס עניינית. המשתתפים עצמם כנראה לא יקשיבו לך, אבל אחרים אולי יפיקו מזה תועלת.

ע' הגיב לפני 7 שנים

מה אומר כבוד הרב שליט"א על שנארגן לרב אירוח בפורום אתאיזם של נוער, אני רואה בכך תועלת גדולה בהפצת מעיינותיו דמר החוצה.
החבר'ה שם מרגישים אינטיליגנטים ברמות (זה די מובן כשהיריב שלך הוא אחד מהמחזירים בתשובה).

מיכי צוות הגיב לפני 7 שנים

בד"כ זה חסר תועלת. במיוחד כשזה מוגדר כאירוע של אירוח בפורום, שאז כולם יתנפלו שם ולא יהיה דיון ענייני.

השאר תגובה

Back to top button