פוטנציאל זיהוי ערכי

שו"תפוטנציאל זיהוי ערכי
ו.ב שאל לפני 3 שנים

בס"ד
שלום רב,
א. רציתי לשאול, שאלה קצת מוזרה, אם אדם מסוגל להבין את הביטוי "לחיים יש משמעות", אבל מאידך בצורה מודעת הוא איננו סובר שלחיים יש משמעות האם עדיין ניתן לומר שבעקבות יכולת הבנת המושג הזה במישור הפוטנצאלי, זה כן מראה שהוא סובר שקיים משמעות אובייקטיבית בצורה כזאת או אחרת?
כי אם הוא סובר שלגמרי אין משמעות, המושג הזה מבחינתו היה גיבריש' מוחלט לא? למשל האם אתה יכול להבין אדם שמדבר על ההרגשה של צב כשרואה את הים? או של חייזר מכוכב אחר, בוודאי שלא. אז נראה שלא שייך לדבר על הבנה של מושג כאשר הוא שולל אותו קטגוריאלית.
ב. ורציתי לשאול את אותה שאלה על כל הערכים, למשל אם אדם מבין היטב את הטענה שעזרה לזולת היא מעשה טוב ומסוגל להתווכח עם אנשים בעלי מוסר אובייקטיבי, אבל מאידך בצורה מודעת הוא חושב שאין דבר כזה "טוב" בכלל, האם לא קיימת איזשהיא בעיה בוויכוח מעין זה, שלכאורה היה אמור להיות כשיח של חרשים לשיטתו?
 
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

א. אם הוא מבין את המושג משמעות כשלעצמו, בלי קשר לחיים, איני רואה מניעה שיבין גם את הצירוף "משמעות החיים", למרות שלדעתו אין משמעות לחיים.
ב. זה לא דומה. אם לדעתו אין דבר כזה טוב אז זו כפירה במושג ולא רק במופע מסוים שלו.

ו הגיב לפני 3 שנים

ב. תודה. אכן חשבתי שיש בכך בעיה.
א. האם משמעות אובייקטיבית היא לא מושג שונה ממשמעות סובייקטיבית, למשל בעקבות כך שבעולם ללא ערכים לא יכול להיות מובן לביטוי של משמעות אובייקטיבית כיצד *ראוי* לחיות. אז עדיין נראה שיש כאן קפיצה מסוימת לא?

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

אבל המושג "משמעות" מופיע בשניהם באותו מובן. זה כמו המושג בעל חיים ביחס לבע"ח שחי באוויר או בים.

השאר תגובה

Back to top button