ציונות או נהנתנות‎

שו"תקטגוריה: כלליציונות או נהנתנות‎
ע' שאל לפני 5 שנים

היי  מיכי

במוסף שבת של מקור  ראשון ,  קראתי  כמה  מאמרים בעניין היעדר תחושת  הסולידריות החברתית הכלל  לאומית המאפיינת את  רוב  הציבור  הדתי לאומי  כיום  וזאת  בהשוואה לעבר.  במאמרים  אלו אמנם היתה התייחסות לגמילות חסדים בתוך הקהילה,  אבל נטען שם שמחוצה  לה- לא!  ואני  מניח  שאתה  מכיר  את הדברים מקרוב. כלפי הציבור  החרדי שמשליך  את יהבו  על  הקב"ה, ולא  ניתן  לבלבל אותו עם  עובדות היסטוריות  אין לי  כל  טענות  .  אבל אני תמה  על  הציבור הדת"לי  שכ"כ  מסור לבטחונה  של  מדינתנו.

ראה  מיכי- לפני  עשרות שנים שיגעתי  את השכל למנהיגי  מפ"ם  שבאו  אחרי יערי וחזן,  וניסיתי להסביר להם שיש  להם  קלף מנצח  ביד  בענייני  חברה  וכלכלה,  הם  רק צריכים לדעת איך ומתי  להשתמש  בו. ואמרתי להם שבעיות  קיומה  הבטחוני של מדינת ישראל מחייבת  שהחברה הישראלית  תהיה מלוכדת, ומכיוון  שיש  מעט יהודים יחסית לערבים שסובבים אותנו עלינו לדעת לטפח ולמצות את הפוטנציאל מכל יחיד. 
דברי נפלו  על  אוזניים ערלות- משום  שהצגתי רק את הפן הביטחוני  של הסולידריות,  הם רצו לשמוע  ממני  משהו ברמה  העקרונית הרוחנית  טהורה..
  אני חוזר אל  דברי הכותבים  שהזכרתי ,   ומוסיף אינטרפרטציה  משלי- רוב  אנשי  הציונות הדתית ממוקדים  בשימור  רוח ישראל סבא, וזאת  בתוספת למצוות  ישוב  א"י. ושני נושאים אלו  מיושמים  במסגרת  המשפחה  והקהילה.
מצוות  שמקיימים עם אנשים כמונו.
  אבל  נבצר  מבינתי  להבין  – איך אנשי הכיפות  הסרוגות  שחורטים על  דיגלם את  המצויינות האינטלקטואלית  ומתעסקים בחישובי קיצין- בשקלא  וטריא הדמוגרפית,  – [האם  צפוי  שהערבים  יהיו  כאן הרוב],מתירים  לעצמם התעלמות והימנעות מחשיבה  על  איכות  היהודים  שיחיו  כאן. מכיוון שכבר שמעתי  לא  פעם מאנשי הכיפות הסרוגות  שאנו יכולים לשים את מבטחינו באיכותנו. מבלי  להיכנס  לסוגיות של גנטיקה-  הרי  ברור  שללא  חינוך  והשכלה נאותים ,אין  סיכוי  רב  שהפוטנציאל הגנטי  יבוא  לידי  ביטוי.
ואני  תוהה-  איך  הציבור  הדת"לי  עדיין  דוגל  בקאפיטליזם ואינו  מבין שאם  כולנו -כל  מי  שחי  כאן  בין  הים  לירדן לא נפנים  שאנו  תלויים זה בזה –  נהיה  תלויים  זה ליד זה..
 
לקינוח-  לפני ימים אחדים  הופיעה כתבה  במוסף ה"ארץ" מאת  אדם רז,  בה  הוא טען  את מה  שאני העליתי כתהייה: 
מרדכי  וענונו  פעל  מטעם  המימסד.    לא ברור   האם וענונו  היה  מודע לכך ,אבל גם  אפשרות  זו הועלתה. על  אף שפורים  כבר עבר לפני חודש, אוסיף קטע שיעלה  חיוך על שפתיך:  וענונו לא ישב בכלא, אלא  רק  לקראת בקורי  עתונאים,  ויתר  הזמן היה  בחוץ  עם איפור ותחפושת…
מועדים לשמחה ושבוע  טוב
 

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 5 שנים

ע' שלום.
המוסף הזה עוד מחכה על שולחני כי חשבתי לכתוב עליו תגובה. בעיניי זה אוסף שטויות שמבוססים כולם על אי הבנה יסודית אחת: שאלת הקפיטליזם (שגם אני כמו אלו שמתוארים שם, נוטה אליו) לא קשורה בשום צורה לסולידריות חברתית או לאכפתיות מהזולת. השאלה שבוויכוח היא האם חלוקת המשאבים היא צדק או צדקה. הקומוניסטים כמוך וכמו הכותבים שם סבורים שצריך לחלק אותם לכל משיקולי צדק, ואילו אני וחבריי חושבים שלא נכון לחלק אותם אלא אנשים צריכים לתרום כפי רצונם ויכולתם, כי מדובר בצדקה ולא בצדק.
בניגוד להנחה שנתפסה שם כמובנת מאליה, השאלה שעל הפרק היא בכלל לא שאלה של אכפתיות וסולידריות, אלא שתי טענות אחרות: 1. השיטה הסוציאליסטית עובדת פחות טוב. 2. יש זכות קניינית לכל אחד על רכושו, ואין הצדקה שהמדינה תשדוד מאדם את רכושו כדי לחלקו לנזקקים.
לכן כל ההסברים בגרוש שהובאו שם, וגם במחילה זה שאתה הצעת, לא נחוצים ולא נכונים. פשוט מאד, הקפיטליזם טבוע עמוק בתרבות ובמחשבה היהודית, והקומוניסטים שמנסים למצוא את משנתם בתורה ובהלכה הם פשוט אנסים (וגם מטרידים).

אורן הגיב לפני 5 שנים

למה אתה מתייחס למיסים כשוד של המדינה את האדם? הרי אותו אדם לא יכל להפיק את רווחיו מבלי שירותי המדינה. מכיוון שכך, הוא והמדינה שותפים ברווחים. המדינה היא כמו חברה גדולה שמספקת שירות לאזרחיה (בטחון, תשתיות וכו) ומציינת מחיר שאותו היא גובה בגין השירותים (מיסים). אדם יכול להחליט שמחיר המיסים גבוה מידי בשבילו ולעבור למדינה אחרת.

ישי הגיב לפני 5 שנים

יכולים להיות שני סוגים קשרים, רעיוני או סוציולוגי. אתה אומר שאין קשר בין שני הרעיונות מבחינה פנימית, אבל נראה לי שיש קשר ביניהם מבחינת נושאי הרעיונות, וזה מצריך לחשוב שוב על קשר פנימי.

BookerDewitt הגיב לפני 5 שנים

אשמח אם באמת תכתוב תגובה למוסף שבת. קצת שכל לא יזיק לכל הבלבולי מוח האדומים האלה.

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

אורן, ברור שלא כל מס הוא שוד. אבל מס שלוקח מהחזקים ונותן לחלשים הוא בעייתי. מס שמחלק משאבים בשווה לטובת ביטחון, בריאות וכו', שכן כל אלו עומדים בבסיס ההצלחה של העשיר, זה לגיטימי. ההבדל הוא בשאלה האם העשיר משלם על שירותים שהוא מקבל או שהוא נדרש להיות קומוניסט כלומר להתחלק ברווחים עם כולם, אלו שתרמו ואלו שלא לפי צרכים ולא לפי תרומה.
כמובן המדינה יכולה להחליט שהיא לא נותנת שירותים למי שלא מחלק את משאביו לכולם כמו שתיארת. זה חוקי, שכן זכותה לא לתת שירותים. אבל זה לא הוגן, ובוודאי שאין לי ביקורת על מי שמתחמק או בורח לחו"ל במצב כזה, כמו כל הפקעת שערים. גם מונופול הוא חוקי (חופש העיסוק) ובכל זאת המדינה מונעת אותו. המדינה היא עצמה סוג של מונופול. ואח"כ מאשימים את העשירים שמנסים להשפיע על הפוליטיקה (הון-שלטון). הרי זה מה שהם נאלצים לעשות כי הם מיעוט והרוב מאלץ אותם להתחלק ברווחים באופן לא הוגן.
אפשר למדוד מה תרומתו של כל יחיד לרווח הכללי (התל"ג) באמצעות מדד שפלי ולראות מיד שהעשיר תורם הרבה יותר. שפלי הציע למדוד את תרומתו של חבר לרווח של קואליציה על ידי הסתכלות מה היה הרווח בלעדיו. בלי אחרון הפועלים לא היה יורד הרבה רווח, אבל בלי הטייקון לא היה כאן כלום. כמובן אפשר להתפלפל ולאסוף את כל הפועלים למפלגה אחת מול הטייקון (זה מה שמנסים לעשות ארגוני העובדים), ואם תוריד את כל הפועלים גם לא היה קורה כאן כלום. אבל לדעתי זה פלפול.

ע' הגיב לפני 5 שנים

הכותרת של דברי היתה : ציונות או נהנתנות
תחילה חשבתי לכתוב ציונות או קאפיטליזם, אבל מאחר ואני בנישמתי יזם , אני מברך על הקאפיטליזם, אלא שאני חושב שהבנת [לא תחושת!] האחריות לציבור [מדינה או כלל המין האנושי!] היא שאמורה להניע את אלה שיש להם לתמוך פינאנסית באלו שאין להם.
אני בטוח שאתה קראת אודות מחקרים שהראו שהראו שאחריות מניעה אנשים לא פחות [בהרבה מקרים יותר!] מאשר שכר גבוה יותר.
הרי כדי להניע אנשים לעסוק במשהו שמאוס עליהם, צריך לשלם להם משכורות גבוהות פי כמה מאשר אם הם יעסקו בעיסוק שמספק אותם.

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

איך כל זה קשור למה שנכתב במוסף ההוא? שם הניחו שאחריות פירושה סוציאליזם וקפיטליזם הוא התנגדות לאחריות לזולת.

אורן הגיב לפני 5 שנים

אגב, עולה מדבריך נפ"מ מעניינת שניתן להחשיב חלק מכספי המיסים שאדם משלם ככספי מעשר (שהרי חלק מהם זו צדקה כפויה).

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

כך כתבו כמה וכמה פוסקים (למשל הרב עובדיה ועוד).

י.ד. הגיב לפני 5 שנים

היות ואין קנין בלא מדינה (שערי יושר) והיות ואין מדינה בלי דעת היושבים והתומכים בה הטענה שאין למדינה סמכות חלוקתית נראית לי מופרזת.

הטיעון הכלכלי שלך על הטייקונים כשלעצמם בעייתי מאד ואכמ"ל (אליעזר פישמן לדוגמא). הוא יותר תופס על יזמי הייטק וטכנולוגיה שאצלם התרומה היא ישירה הרבה יותר.

ע' הגיב לפני 5 שנים

אולי החמצתי משהו, אבל עברתי 3 פעמים על 4 המאמרים הדנים ב"מחיר הקפיטליזם" וחיפשתי ולא מצאתי שום מקום בו נכתב שקפיטליזם הוא התנגדות לאחריות לזולת- אלא מובעת הסתייגות במאמרים אלו מנהנתנות ומקפיטליזם חזירי . אני חושב שגם אתה סולד מנהנתנות ומקפיטליזם חזירי.

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

ראשית, איני אוהב נהנתנות אבל יש מגרעות גדולות יותר.
שנית, סלידה מקפיטליזם חזירי היא טאוטולוגיה. בד"כ כשכותבים את זה מתכוונים לטענה שכל קפיטליזם הוא חזירי.
כדאי מאד לקרוא כאן: https://news.walla.co.il/item/1378554

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

י"ד, אתה בטוח שקראת את דבריי?

השאר תגובה

Back to top button