רב המורה להפר הנחיות קורונה, האם אפשר לסמוך על פסיקותיו בעניינים אחרים ?

שו"תקטגוריה: הלכהרב המורה להפר הנחיות קורונה, האם אפשר לסמוך על פסיקותיו בעניינים אחרים ?
בנימין גורלין שאל לפני 3 שנים

של רב,
אשמח לתשובה מנומקת, תודה
בנימין

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

לא צריך לסמוך על פסיקות של אף רב בשום תחום. אבל אם יש מישהו שאינו בר הכי והוא בוחר לעצמו רב, לא הייתי ממליץ לו לבחור ברב הזה כרבו.

רוני א׳ הגיב לפני 3 שנים

בנימין .ג אתה חרדי או שהיית פעם?

בנימין גורלין הגיב לפני 3 שנים

שלום רוני א', נפלתי בחריידיות בזמנו למשך כ 20 שנה… ברוך שפטרנו

ולבינייומין אמר –

א. האם יש לסמוך על סברותיו וטי מי שנכשל בחיידיוס והיה אדוק בזה במשך עשרים שנה? יעויין ברמב"ם על בעלי תשובה שדרכם להיות שפלים וענווים… 🙂

ב. האם מותר צסמוך בענייני רפואה על פרופ' יורם לס ופרופ' אודי קימרון ועוד, שדעתם שקצת מגזימים בסגירת החיים בשל הקורונה שאחוזי התחלואה הקשה והתמותה בין נשאיה נמוכים למדיי? ואינם עולים על שפעת?

בברוכ, שימשויין לייץ, דת"ל גמור, שלא נכשל מימיו בחריידיות 🙂

מיכי הגיב לפני 3 שנים

שצ"ל, אזכור שמו של השוטה לס יש בו ממש משום סיכון הציבור. העובדה שקשקשן שלא יודע מה הוא שח מחזיק בתואר פרופסור לא נותנת גושפנקה לשטויות שהוא אומר. והבעיה שזה נותן לגיטימציה לכל מיני חכמולוגים לזלזל במצב. כבר כיום מנהלי מחלקות ובתי חולים אומרים שהמערכת על סף קריסה ואנשים מתים מסיבות בנאליות (כמו זיהום או דלקת) בגלל העומס. וזה עם כל הצעדים וההיערכות. אז אנא לא להפיץ את דברי האיוולת הללו ברבים.

בס"ד כ"ח באלול תש"פ

לרמד"א – שלום רב,

לא רק פרופ' יורם לס. אף פרופ' אודי קימרון, פרופ' מוטי גרליץ, ופרופ' אריאל מוניץ, ארבעתם מהפקולטה לרפואה של אוניברסיטת ת"א – סוברים שהתבהלה והדרישה לסגר מוגזמים, ראה למשל במאמרם 'התחזיות האפוקליפטיות פשוט אינן מתקיימות' (אתר 'הארץ', מיום 10/9/20),

יש בחלק מהנתונית הגדלה וניפוח, שנועדו להגדיל את הבהלה ולהמריץ לנקיטת צעדי סגר חמורים. דרך משל: איש לא טרח להגיב לטענתו של פרופ' לס שבדיקות הקורונה אינן מבחינות בין נגיף חי לנגיף מת; העליה במספר ה'נדבקים' נובעת מעליה במספר ה'נבדקים'; רושמים כנפטרים מקורונה גם את מ י שנפטר ממחלות אחרות, משום שהיה גם 'חיובי' לקורונה; ניפחו את מספר הערים ה'אדומות' ע"י צירוף בני ישיבות הרשומים בעיר אך אינם נמצאים בעיר בפועל; העומס בבתי החולים הוא בירושלים ובצפון, וכנראה נובע מהעליה במספר החולים המגיעים לטיפול מהמיגזר הערבי.

חמורה לא פחות היא העובדה שמשרד הבריאות משדר 'מסר כפול'. דורשים הגבלות מחמירות על בתי כנסת, הרבה פחות מחמירים על מסעדות ומכוני כושר, ומתירים את הרצועה לגמרי לגבי הפגנות של שמאלנים ואנרכיסטים. במצב זה מתעורר הרושם ש'הכל פוליטיקה' ובסוף 'אלו ואלו בצפצוף מצפצפים'.

לענ"ד היו צריכים לתת הנחיה כללית ברורה. דרישה לעטות מסיכות במקום ציבורי, התרת התכנסות רק עם שמירת מרחק של 2 מטר מאדם לאדם, כשבכל מרחב יהיה 'נאמן קורונה' שיפעיל שיקול דעת מחייב לפי המצב.

כן היה צריך להעביר את הטיפול לפיקוד העורף, בשיתוף פעולה עם הרשויות המקומיות וקציני הביטחון שלהן. כפי שהעיד האלוף (מיל.) מתן וילנאי, ישנן תוכניות מפורטות ומתורגלות של פיקוד העורף, שכל קב"ט מקומי יודע ומתורגל להפעילן. במקום למסור את העבודה למי שמתורגל בה ומכיר היטב את תנאי המקום – מסבכים את המצב ע"י מערכת מרכזית שאינה ערוכה לטיפול מהיר.

בברכת 'בריאות גופא ונהורא מעליא, ש"צ

בנימין גורלין הגיב לפני 3 שנים

ש"צ יקר, מי יהיה "נאמן קורונה" במרחב החריידי, האם החריידים יסכימו לנאמן גוי, חילוני או דת"ל (רח"ל), הרי ברור שאין בנמצא חריידי שיפעיל שיקול דעת… בעצם, אולי חיים. ק יתאים לתפקיד, הרי כל החריידים מודים שהוא היחיד מבני שבטם אשר ביכולתו להפעיל שיקול דעת ?

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

כדאי קצת לקרוא ולשמוע על קביעותיו ותחזיותיו המלומדות של לס האידיוט, כדי להבין את משקלן של דעותיו וכיצד ראוי להתייחס אליהן.
תוכל למשל לשמוע קצת אצל גיא זוהר, הצד השני. כמה דקות ממצות:
https://www.facebook.com/100Tzad/videos/%D7%94%D7%9E%D7%A1%D7%A4%D7%A8%D7%99%D7%9D-%D7%A9%D7%9C-%D7%99%D7%95%D7%A8%D7%9D-%D7%9C%D7%A1/1535184796688979/
ממליץ בחום להקשיב. ממצה ומרשים.

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

הנה מאגר אינסופי של נאמני קורונה חרדים:
https://news.walla.co.il/item/3387330

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

כאן יש לך עוד כמה נאמני קורונה:
https://news.walla.co.il/item/3386100

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

והנה עוד עילוי נאמן קורונה פוטנציאלי:
https://rotter.net/forum/scoops1/654975.shtml

פרטי הכתבה הגיב לפני 3 שנים

'מתן וילנאי: בגלל הפוליטיקה לא הופעלו תוכניות החירום', באתר 'ערוץ 7)

אלכס הגיב לפני 3 שנים

אוקיי, נניח שלס לא מבין כלום…

הפרופסורים האחרים שמתמחים באימונולוגיה – הם גם קשקשנים?
או שלא יעזור שום מידע – יש כאן אולי נעילה על קונספציה צסוימת (עקב התקף חרדה לאומי?) שמונעת מלראות את המציאות הפשוטה?

ברגע שנתוני הפטירה מתחילת השנה מראים שאין כל גידול בתמותה השנה – המסקנה היא אחת:
אין מגיפה, לא היתה מגיפה

ורפואה שלמה לכל החרדתיים שניזונים מאמצעי התקשורת ומשוכנעים שאנחנו בשידור חוזר של המגיפה הספרדית

אבישי הגיב לפני 3 שנים

מוניץ ושות' לא קשקשנים. (אני מכיר אותם). הם פשוט לא רופאים, ואין להם מטופלים חולי קורונה שהם אחראים לבריאותם. לכן על סמך תאוריה הגיונית אך לא בטוח נכונה, הם מוכנים לבצע ניסוי באוכלוסיה כאן.
הם יגידו ההפך מן הסתם, שהסגר הוא ניסוי שספק אם לטווח הארוך יועיל.
לדעתי הגישה הנכונה היא להסתמך על מי שיש לו אחריות בנושא- רופאים פנימאים ומומחי אפידימיולוגיה, ובאפן כללי להחמיר בפיקוח נפש.
לס גם לא טיפש. בהתחלה לא היה מספיק נתונים והוא חשב שקצב ההדבקה של הקורונה מהיר יותר ולכן אחוז התמותה אפסי. ובאמת כבר יודעים היום שהאחוז נמוך ממה שחשבו, אם כי עדיין יותר גבוה בהרבה ממה שאמר לס. העניין איתו שהוא לא אדם מספיק עניו וישר להודות בטעות, ולכן ממשיך עם סברות כרס כדי להצדיק את עצמו. אגב הוא גם לא מבין בתחום, הוא פיזיולוג.
ולגבי נתוני התמותה, אל תדאג, בנתונים של ספטמבר אוקטובר תראה עלייה ותדע שיש מגפה. החכם רואה את הנולד ולא מחכה שהנתונים יוכיחו לו שטעה. זה לא שפעת ספרדית אבל גם 1000 מתים זה לא פיקניק. שמתו מאה בלבנון המדינה השתגעה

בס"ד עיוה"כ תשפ"א

לאבישי – שלום רב,

יחד עם הפרופסורים מוניץ וקימקון וכו' עתר לבג"ץ גם ד"ר אמיר שחר, מנהל המיון ב'לניאדו'. בראיון איתו הזכיר בין השאר שלמנהלי בתי חולים יש אינטרס להציג את התרחישים הקיצוניים ביותר כדי שיקבלו תקציבים גבוהים יותר. אחד הדברים שעמד עליהם ד"ר שחר שמציגים כמתים מקורונה גם את מי שמתו מזיקנה או מחלות קשות אחרות.

אני לא רופא ולא בן רופא, ולא מוסמך מקצועית להכריע בויכוח הזה. מה שברור לי ב'שכל ישר' הוא לסגר הפוגע קשות בחיי הכלכלה והחברה יש מחיר כלכלי ונפשי כבד המסוכן לא פחות מנגיף הקורונה. סגר לזמן קצר לא יועיל, כי אחרי שיפתח – תחזור ההידבקות ל'איתנה'. ו'סגר' ממשוך הוא אסון – כלכלי, חברתי, נפשי ורפואי.

הפיתרון הוא לענ"ד המשך החיים תוך זהירות. במקופ עונשים קולקטיביים ואישיים – שיחלק פרסים למי ש'ייתפס' בהקפדה על כללי הזהירות – מסיכות, ריחוק ומניעת התקהלות צפופה. וכל מי שייגש להיבדק וישתף פעולה עם חובות הבידוד – גם יזכה בפרס.

כבר נתן הראי"ה במאמר 'הדור' שלו את ה'דיאגנוזה', שעל הדור שלנו לא עובדים איומים והפחדות – הדור שלנו מחכה להסברה עידוד ואהבה. זה מה שישפיע וידרבן אותו להיטיב.

בברכה, ש"צ

אבישי הגיב לפני 3 שנים

לגבי עניין העלות תועלת של הסגר- גם אני קטונתי מלהכריע. אני רק אומר שלהסתמך על הסברא של חסינות עדר ב20 אחוז, זה לקחת סיכון. אם אתה אומר שווה לי0.25 אחוז מתים מתוך חצי מהמדינה- אזור ה8000 מתים ולא חושב שעדיף סגר, אהלן וסהלן.
רוצה כמו הפרופסורים מודל שוודי? תחתום שאתה מקבל כמו שם 6000 מתים (ועד החיסון עוד אלף אלפיים). הם חושבים לעשות חילוקים ששם יותר זקנים וכו' אבל גם יש חילוקים הפוכים ששם יותר ממושמעים ומערכת הבריאות במצב טוב יותר. מודל שוודי זה עוד אלפי מתים, צריך להיות כנים.
המתים הם תמיד עם קורונה, וכאשר מדובר על אנשים חולים גם הקורונה היא מאוד קטלנית. אז נכון שלפעמים רבות הם היו מתים מהמחלה שלהם תוך חצי שנה גם כך, אבל עדיין מדובר ברוב המקרים על מוות מהקורונה עצמה.
אין לי בעיה עם מי שאומר שלא שווה סגר שעולה מילארדים בשביל להציל כמה אלפי זקנים וחולים, אבל ההסתמכות על סברות לא מבוססות ורצון להכריע על פיהם בדיני נפשות קשה לי.
ההנחה של מקבלי ההחלטות ורוב המומחים בנושא שחיסון יגיע באמצע החורף ולכן שווה צעדים דרסטיים כדי להאט את הקצב ולמנוע מוות של כמה אלפים עד אז

ואסיים בשאלה: ראיתי בתקשורת פסקים של רבנים חרדים שמקלים בכל מיני דברים בעניין הקורונה, בגלל שיש מחלוקת בין המומחים ויש מיעוט שאומר שלא צריך סגר וכו. האם נכון להסתמך על זה או כיוון שיש רוב ומיעוט המיעוט כאן כמאן דליתא כמו בדיינים?
(ואני מניח שאף צד לא טיפש או מנפח את הנתונים בשביל כסף)

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

יש בהלכה דיון על רוב בין מומחים, ומקובל שהוא כמו רוב בדיינים. אבל כאן לדעתי לא הולכים אחרי כללים הלכתיים אלא שכל ישר (או לא).

אבישי הגיב לפני 3 שנים

נו, לפחות במקרה הזה הכללים היו מצילים את מי שאין לו שכל ישר.

השאר תגובה

Back to top button