שאלה בהקשר של ראיות חושפות

שו"תשאלה בהקשר של ראיות חושפות
אריאל שאל לפני 10 חודשים

‏שלום הרב.
‏יש לי שאלה על שיעורי אמונה 27 בהקשר של ראיות חושפות.
‏הבאת את הדוגמה מהספר לגבי יצירת המילה סקוטלנד האם זה נוצר במקרה או במכוון ואמרת שאם זה נוצר במקרה אין לי שום סיבה להניח שסקוטלנד זה כאן. אני מסכים לזה שכן אם האבנים הסתדרו באופן אקראי ובמקרה אין לזה קשר לשאלה האם הסתדרו בסקוטלנד או לא. ‏אלה שתי שאלות שונות סידור האבנים ומיקום גאוגרפי אבל בהקשר של החושים אם גם אם אני מניח שהחושים שלי התקבלו במקרה עדיין אני רואה את מה שאני רואה כלומר חוש הראיה שלי נוצר במקרה ומה שאני רואה הוא התוצאה של המקרה הזה. יש כאן שלב אחד. אין לי סיבה להניח שאני לא רואה את מה שאני רואה. זה דומה לטענה של האתאיסט לגבי האבולוציה – זה לא סביר אבל העובדה שאנחנו כאן מראה שזה קרה.
לכן אינני חושב שהסמיכה על החושים שלי מעיד על כך שיש אלוקים.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 10 חודשים

למה אתה מניח שמה שאתה רואה הוא אכן שם, כלומר שהעיניים אמינות? אם הן נוצרו במקרה אז סביר שהן לא אמינות. אלו בדיוק אותם שני שלבים.

Ariel Chesner הגיב לפני 10 חודשים

לא הם לא. אין שום קשר בין גל אבנים למיקום גיאוגרפי. אבל להגיד שאתה רואה זה לומר שאתה רואה. אין פה שום שלבים. אני רואה = אני רואה משהו.
אדרבא – להגיד שאתה רואה אבל זה באמת לא שם זה כבר הנחה לא מוכרחת בעליל לפי עיקרון התער של אוקם.
מה דעתך?

מיכי הגיב לפני 10 חודשים

כתבתי את דעתי ואיני רואה טעם לחזור שוב. אני מניח שאם תחשוב שוב תראה את ההשוואה.

Ariel Chesner הגיב לפני 10 חודשים

אני חשבתי שוב אבל עדיין יש לי שאלות ואשמח שתכוון אותי מה הכשל.

מה היסוד שלך להניח שיצירה במקרה אומר שאני לא יכול לסמוך על מה שנוצר במקרה? זה נשמע לי גופא הראיה מן המורכבות, הלא כן? ואם כך האם אי אפשר לשאול – אבל עובדה שזה נוצר? עובדה שאני רואה? בדיוק כמו הטענה לגבי האבולוציה – אולי זה לא סביר אבל עובדה שזה קרה

מיכי הגיב לפני 10 חודשים

אכן, ההנחה שמורכב לא נוצר במקרה זו הראיה מן המורכבות. אבל זה שגם אם הוא נוצר עדיין אי אפשר לסמוך עליו זה הטיעון החושף. מה השאלה?

Ariel Chesner הגיב לפני 10 חודשים

תודה הרב. אני מבין כעת. אז אני עדיין חושב שזו לא ראיה אבל מטעם אחר: האתאיסט יגיד לך – באמת אתה צודק – לוגית לא סביר לתת אמון במשהו שנוצר במקרה ומהטעם הזה לא סביר לתת אמון בחושים – אבל איזה אלטרנטיבה יש לי?! ככה אני חווה את העולם! אם כל יישותי הוא הכרתי את העולם דרך מערכת החישה – אין לי דרך לחוות אותו אחרת – אז כך אני חווה אותו. ומערכת החישה שלי בינתיים מעניקה לי חיים לא רעים – אז ככה אמשיך להתנהל.כל התנהלןת אחרת עדייין תהיה במסגרת ההכרה שלי ככה שאין לי דרך לברוח מזה….וגם אם תענה לו – אבל תודה שלפני ששאלתי אותך את זה כן האמנת למערכת החישה שלך – הוא יענה – הניסיון גרם לי להאמין… אבל באמת – לוגית אין סיבה להאמין אבל מאידך אין דרך לצאת מזה.

mikyab צוות הגיב לפני 10 חודשים

בהחלט נכון. זה בדיוק מה שכתבתי שם. אתה פשוט חוזר על הרעיון של ראיה חושפת שמעצם הגדרתה תמיד ניתן לחמוק ממנה על ידי ויתור. מטרתה היא רק להציב בפני האתאיסט בחירה באחת משתי אפשרויות: או שיוותר על האמון המהותי בחושים (ויכול לאמץ אותם לנוחיות או מהרגל) או שיודה שהוא מאמין באלוקים. היא מוכיחה לו שאינו יכול להאמין לחושים ולהיוותר אתאיסט. כעת שיבחר.

השאר תגובה

Back to top button