שאלה והערה ב"מדעי החופש"

שו”תקטגוריה: כללישאלה והערה ב"מדעי החופש"
אהרן שאל לפני 2 שנים

שלום וברכה!
בעמוד 148 תיארת את הניסוי המחשבתי של איינשטיין. כתבת שם: “מבחינת הצופה שצמוד לקרונית, הוא והכדור כן יגיעו יחד לנקודה B”.
א. מבקש הבהרה על ההנחה הזו. למה באמת קרן האור תגיע יחד עימו בו בזמן לנקודה B. פשוט לא הבנתי.
ב. נראה לי שיש שם טעות, ובמקום “והכדור כן” צ”ל: “והאור”, נכון? הכדור שייך לניסוי הקודם, ולמילה “כן” אין משמעות.
עמ’ 327:
תיארת את ההבדל בהשפעה בין פנים שחציין הימני מחייך, לכאלו שחלקן השמאלי מחייך, וכתבת: “מכאן עולה שהאיור הימני (שם בספר) הוא שמביע יותר שמחה, שכן שם החיוך נקלט בעינינו השמאלית (שהרי אנו עומדים מולו)”.
זה לא מדוייק, כפי שידוע לי, וכפי שמופיע בלינק שהזכרת שם (בעמ’ 326): האזור השמאלי בפנים של מי שעומד מולינו אומנם מעובד באונה הימנית שלנו, אבל זה לא בגלל שהוא נקלט בעין השמאלית, לא.
העיניים קולטות את מה שמולן לסירוגין, לשם המחשה, אם מופיעים מולי ארבעה עיגולים לפי הסדר א’ ב’ ג’ ד’, הרי שעין ימין תקלוט א’ ו- ג’, ועין שמאל תקלוט ב’ ו- ד’. העיבוד המוחי ייסתכם בצורה אחרת, כך שצד ימין במוח יעבד את ב’ ו- ד’, וצד שמאל את א’ ו- ב’. 
לכן לפענ”ד במקום לכתוב: “מכאן עולה שהאיור הימני (שם בספר) הוא שמביע יותר שמחה, שכן שם החיוך נקלט בעינינו השמאלית”, צ”ל: “מכאן עולה שהאיור הימני (שם בספר) הוא שמביע יותר שמחה, שכן שם החיוך מעובד באונה הימנית”. נכון?
 
תודה רבה רבה ושבוע טוב!

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

א. אם האור מתנהג כמו כדור שאתה זורק למעלה, מהירות הקרונית היא מהירותו האופקית של הכדור לכן הוא כל הזמן בדיוק מעליה, וכשהוא יורד חזרה הוא שוב יירד אליה.
ב. אכן.
לא רואה את ההבדל המהותי. כאן מדובר בשני אובייקטים ולא בארבעה. אכן נכון שגם עין ימין רואה את הצד השמאלי שלו, ואולי הם מתכוונים שבגלל זה צריך את תופעת הסירוגין. ייתכן..
 

השאר תגובה