שאלה על רעיון בסדרה ניתוח מושגי.

שו"תקטגוריה: פילוסופיהשאלה על רעיון בסדרה ניתוח מושגי.
יאיר שאל לפני שנה 1

שלום הרב.
ראיתי את פרק 5 בסדרה על ניתוח מושגי וקודם כל רציתי לומר יישר כוח על הסדרה, באמת מאוד מחכימה וחשובה.
היה לי קשה עם עניין מסוים שבא במהלך הפרק והייתי שמח אם הרב יענה לי על הבעייתיות שהייתה לי כשראיתי את הפרק.
ההבנה שלי לגבי העניין שהרב הציג הייתה שיש מקומות שבהם יש מטרה ואז יש דרך, ולכן הדרך, כלומר המאפיינים באים רק לאחר המושג כך גם במקרה של יהודי. קודם כל רצו ליצור בן אדם אידיאלי (יהודי), ורק לאחר מכן קבעו את ההגדרות שלו. אך כאשר אדם מתווכח כיום על המושג יהודי הוא מתווכח ללא סיבה כי המושג כבר הומשג בעבר ומשם בא התוקף שלו ואין לו יותר מקום לערעור וגם אם אני מחבר את מה שהרב אמר בסוף הפרק על כך שאפשר להביא שינויים, זה נכון, אך גם השינויים שיבואו, יבואו על גבי ההנחות הבסיס של העניין, שהם לא ישתנו, ככה שהמושג בעצם עדיין לא נתון לויכוח מכיוון שהאידיאות והבסיס כבר הומשגו בעבר וכל מה שאנו רואים כיום הוא רק הנגזרת ההכרחית והלא מעורערת. הייתי שמח שהרב יגיב על הבעייתיות שהייתה לי עם הנושא, תודה.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שנה 1

קודם כל, יהודי אינו אדם אידאלי. לא אמרתי זאת ואיני חושב זאת.
לא בטוח שהבנתי את השאלה. הוויכוח לגבי הגדרת יהודי נערך לגבי השאלה מה צביונו כיום. מושג יכול להשתנות עם הזמן, ולכן יכולים להיווצר ויכוחים לגביו. מעבר לזה, גם בעצם המושג ייתכנו ויכוחים (לא רק לגבי שינויים). אם אנשים רואים אותו (בעיני השכל) אחרת.

יאיר הגיב לפני שנה 1

העניין של היהודי היה רק דוגמא.
אני אנסח מחדש את השאלה: הרב אמר בשיעור ואני מסכים איתו שהמאפיינים נוצרים כתוצאה מהמושג, אך אם ככה לאחר שהמושג כבר הומשג אי אפשר יותר להתווכח עליו, לעומת מה שהרב אמר שאפשר להתווכח גם אחרי שכבר המשיגו אותו. בסוף השאלה הוספתי את מה שהרב אמר בסוף הפרק על כך ששינויים עוד יכולים לקרות במושג אך אני טוען שגם השינויים הללו הינם לא שינויים אמיתיים אלא התפתחות מחויבת מציאות (כמו הדוגמא שהבאת לגבי השבט שמפסיק ללבוש בגד ים ברגע שהוא יוצא מהמדבר אך בעצם נשאר עם הערכים שלו אף על פי שההופעה שלו השתנתה). הנקודה שלי היא שאף על פי שהמאפיינים נוצרים כתוצאה מהמושג ברגע שהמאפיינים התחברו למושג אי אפשר יותר להתווכח על נקודות הבסיס שלהם אלא רק על הנגזרות ההכרחיות שלהם בניגוד למה שהרב אמר על כך שגם השורש יכול להשתנות, לפי מה שהבנתי.

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

אתה מערבב כאן בין תפיסה קונוונציונליסטית למהותנית (אסנציאליסטית). בתפיסה מהותנית אין זמן שבו נוצר מושג. הוא קיים מאז ומעולם. יש אולי זמן שבו אנחנו תופסים וממשיגים אותו, ועדיין יכולים להיות ויכוחים בין אנשים או קבוצות לגבי מאפייניו. זה תופס כך וזה תופס אחרת. בנוסף, ייתכן ויכוח על השתנות של המושג (גם אם זה רק יישום שלו לנסיבות חדשות, עדיין ייתכן ויכוח על האופן לעשות זאת).

השאר תגובה

Back to top button