שאלה

יאיר ב. שאל לפני 4 שבועות

שמעתי באחד הפודקסטים שלך את הפרדוקס על איש (שמעון לצורך הדוגמה) שנתן לאישה גט ובתנאי שלא תתחתן עם פלוני (ראובן לצורך העניין). והפרדוקס הוא שאם אותה אישה תתחתן עם ראובן אז הגט מתבטל והיא אשת איש אז היא לא יכולה להתחתן עם ראובן ואם היא לא יכולה להתחתן עם ראובן אז הגט לא התבטל. התשובה שנתת הייתה מעניינת אם אני זוכר נכון ״שדבר שנועד מראש להתפרק לא תופס״ ולכן הנישואין עם ראובן לא תופסים. אני חושב שאולי זה לא פרדוקס אם כי המסכנה קצת מוזרה. אסור לאישה להתחתן עם שני גברים אבל אולי כן מותר לה להיות נשואה שני גברים. אם מסתכלים על התנאי בגט רק אם האישה מתחתנת עם ראובן הגט מתבטל כלומר היא קודם צריכה להיות נשואה לראובן כדי שהגט מתבטל וכשזה קורה היא נשואה גם לראובן וגם לשמעון אבל לא התחתנה איתם באיסור. 
אשמח לשמוע את דעתך.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 4 שבועות

לא הבנתי את ההסבר.

mikyab צוות הגיב לפני 4 שבועות

ראה טור 617.

י הגיב לפני 4 שבועות

יאיר, לא ברור לי מה בדיוק כוונתך, בכל אופן יש 2 דברים שונים. 1 זה איסור אשת איש. 2 קידושין באשת איש לא חלים, זה לא עניין איסורי (אין איסור לעשות פעולה של קידושי כסף או שטר אלא שאין לפעולה משמעות משפטית הלכתית). הפרדוקס למעלה נובע מהעניין השני ולא הראשון.

יאיר ב. הגיב לפני 4 שבועות

אנסה להסביר את עצמי בצורה טובה יותר.
יש איסור לאישה להתחתן עם גבר כשהיא נשואה לגבר אחר, התנאי של הגט ששמעון נתן זה שאם אותה אישה תתחתן עם ראובן אז הגט בטל, המשמעות היא שרק אחרי שהאישה תתחתן עם ראובן הגט יתבטל. נוצר מצב שהיא נשואה לשני גברים אבל התחתנה עם כל אחד מהם בהיתר. הסדר שהדברים קורים הוא
גט על תנאי —> נישואים בהיתר לראובן —> ביטול הגט —> המצב הנוכחי שבו האישה נשואה לשני גברים אבל התחתנה עם כל אחד מהם בהיתר. הדגש בתשובה הוא שאסור לאישה נשואה להתחתן עם גבר אחר אבל לא המצב בו היא נשואה לשני גברים.

אני מקווה שהפעם התשובה מובנת 🙏🏻

יאיר בן ברו הגיב לפני 4 שבועות

הבנתי שהבעיה היא שקידושין באשת איש לא חלים. התשובה שלי היא שבזמן שהאישה התחתנה עם ראובן היא לא היתה אשת איש רק אחרי שהיא התחתנה עם ראובן הגט פג (שזה התנאי) ונוצר המצב בו היא נשואה לשני אנשים.

mikyab צוות הגיב לפני 4 שבועות

אבל למה אתה עוצר כאן? היא נישאה לשמעון (השני), ולכן בטלו גירושיה מראובן, וממילא היא לא נשואה לשמעון ולא בטלו גירושיה וחוזר חלילה.

יאיר ב. הגיב לפני 4 שבועות

אני עוצר כאן מכיוון שלדעתי הנישואים לשמעון (שני) לא בטלו. אם הבנתי נכון, הגט תקף כל זמן שהאישה לא עברה על התנאי (להתחתן עם שמעון), כשהיא עברה על התנאי והתחתנה עם שמעון הגט התבטל והנישואין לראובן(הראשון) חזרו לתוקפם אבל מכיוון שבזמן הנישואים לשמעון היא לא הייתה אשת איש אין סיבה שנישואיה יתבטלו.

חשוב לציין ואולי כאן אני טועה, כשאומרים שהגט התבטל אני מבין שעד עכשיו הגט היה תקף ורק אחרי שעברה על התנאי הוא נהפך ללא תקף.

רק אם הכוונה כשאומרים שהגט התבטל, זה שהוא כאילו לא ניתן מלכתחילה אני מבין למה התשובה שלי שגויה.

י הגיב לפני 4 שבועות

יאיר, אכן הנחתך הראשונית לא נכונה. הגט בטל מעיקרו ולא מכאן להבא.

mikyab צוות הגיב לפני 4 שבועות

מדובר על תנאי "מעכשיו". הגט מתבטל למפרע.

יאיר ב. הגיב לפני 4 שבועות

הבנתי את הטעות, תודה לרב ולשאר העונים 🙏🏻🙏🏻

השאר תגובה

Back to top button