תשובה

נ שאל לפני 6 שנים

שלון הרב, לאחרונה ובכללי במשך החיים ישנם חטאים ובמיוחד חטא ספציפי אחד שחוזר על עצמו פעם אחר פעם. אין לי ספק שהוא רע מאוד ואני מתעב את המעשה אך כל פעם אני לא מצליח לעמוד בפיתוי ועושה אותו, יותר נכון לומר שאני מרגיש חוסר שליטה כמעט באותם רגעים ורק לאחר מעשה אני מתעשת. לאחר המעשה אני חש חרטה עצומה ומקבל על עצמי ובמיוחד מקווה שהוא לא יחזור שנית, אך במחשבה כנה אני יודע שאני אפול לזה שוב. מצד אחד אני מרגיש שאין לי שליטה על זה אך מצד שני האינדיקציה שאני יכול לטפל בזה היא שיש תקופות של תדירות גבוהה ותקופוץ של תדירות נמוכה. השאלה שלי היא מה שווה התשובה שלי לאחר המעשה, מצד אחד אני מלא בנכונות להפסיק מצד שני כמה ימים לאחר מכן אני יכול ליפול שוב ואפילו ברגעי התשובה אני יודע לצערי שאני כנראה אפול שוב. ואם לרב יש איזה טיפ לתת לי בלי קשר אני יותר מאשמח

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 6 שנים

כבר עמדו מפרשי הרמב"ם על כך שגדר התשובה הוא שיעיד עליו יודע תעלומות שלא ישוב לזה החטא לעולם, והרי בד"כ אנחנו חוזרים. על כך מסבירים שבאותו רגע צריך להיות רצון אמיתי, ואם אח"כ חוזרים לזה – זה לא מעכב את התשובה. כעין זה גר שמקבל עליו עול מצוות ואח"כ חוטא הוא ישראל שחטא ולא גוי.
בנוסף, כבר אמרו חכמים שבעל תשובה עדיף מצדיק גמור (בעצם זו מחלוקת בגמרא, אבל בד"כ מצטטים את הדעה הזאת). משמעות הדבר היא שתהליך התשובה לא נשפט דרך תוצאותיו, אחרי בעל תשובה יכול להיות לכל היותר כצדיק גמור (כי זו התוצאה הכי מושלמת שיכולה להתקבל מתהליך התשובה: שהוא הפך לצדיק גמור ללא חטא). אם הוא עדיף, משמעות הדבר שתהליך התשובה נמדד גם דרך עצם עשיית התהליך ולא רק דרך התוצאה. ומכאן שעשיית תשובה היא בעלת ערך גם אם התוצר לא מתקיים למשך זמן ארוך.
באופן כללי חשוב לדעת שיש הפרזה רבה בבעייתיות של הוצאת זרע לבטלה. יש בזה כל מיני טאבואים, אבל הלכתית יש דעות שזה אסור מדרבנן וגם אם דאורייתא זה לא בהכרח כה חמור כפי שמתארים (בהשפעה קבלית כנראה). ראה למשל, דבריי כאן ומאמרו של תלמידי הרב יצחק רונס שמוזכר שם:
https://mikyab.net/%D7%A9%D7%95%D7%AA/%D7%A2%D7%9C-%D7%90%D7%99%D7%A1%D7%95%D7%A8-%D7%94%D7%95%D7%A6%D7%90%D7%AA-%D7%96%D7%A8%D7%A2-%D7%9C%D7%91%D7%98%D7%9C%D7%94/
בהצלחה רבה, ואל תיפול רוחך.
 

השאר תגובה

Back to top button