אביעד נייגר

שו”תקטגוריה: פילוסופיהאביעד נייגר
תם שאל לפני 3 שנים

מה דעתך הכללית על ילקוט השבעתי אתכם של אביעד נייגר, אמין או מסולף, אם יש לך גם הוכחות וטיעונים, אשמח לקבל תודה מראש

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

לא מכיר

יהודה הגיב לפני 3 שנים

כתלמיד של הרב אני רוצה לעורר שסגנון שאלות אלו אינו ראוי.
גם אם הרב היה מכיר את אותו יהודי מה הציפיה? שהרב יתן כעת מאמר מפורט על דבריו עם הוכחות וטיעונים לכך?
אני חושב שהמינימום המתבקש זה שנשקיע מעט מחשבה. נקרא את מושא שאילתינו וננסח את הבעיה בצורה ברורה.
שאלות בסגנון זה מלמדות על רצון לידע ללא טיפת מאמץ מצד השואל.

בית הלל הגיב לפני 3 שנים

כאורח באתר אני רוצה לעורר שהרב יודע לדאוג לעצמו בעצמו (ואם תאמר א”כ אני גופי מאי עבידתי, י”ל כיון שאני עוסק בהליכות הרב עצמו שאני). אם הרב כבר מכיר ויכול להגיד כמה משפטי סיכום שיתנו לשואל מפת דרכים כללית על נקודות משמעותיות זה יעזור. ואם לא מכיר יגיד לא מכיר. ואם מכיר ואין לו זמן יגיד אין לו זמן. זה שהשואל המוזר תבע בפה הוכחות וטיעונים ערים גדולות ובצורות בשמים לא אומר שלא ינדבו לו כמה משפטי סיכום כלליים (אם הם כבר ערוכים בראש).
אני זוכר למשל תשובה אחת כאן לפני כמה חודשים שהשואל שאל שאלה די תמימה על הגמרא בריש ב”ק (תולדותיהם כיוצא בהם או לאו כיוצא בהם) וקיבל תשובה מדהימה כ”כ ששלחה אותי ללמוד את הסוגיא שם מחדש עם הנחלת דוד ולחשוב מחשבות, עד שעכשיו אני כבר לא יודע איך הבנתי את הסוגיא הזאת לפני כן.

ק הגיב לפני 3 שנים

לפי מה שזכור לי עלתה כבר פה שאלה על שלש השבועות. וגם צוטט מהילקוט שם.
דרך אגב זכור לי שאהוד ברק התייחס בזמנו לעניין זה.
בכל אופן, להבנתי כל הרעיון שלוש השבועות זה לא להכריח את הקץ, ממש כמו הכתוב “הִשְׁבַּעְתִּי אֶתְכֶם, בְּנוֹת יְרוּשָׁלִַם, בִּצְבָאוֹת אוֹ בְּאַיְלוֹת הַשָּׂדֶה, אִם תָּעִירוּ וְאִם תְּעוֹרְרוּ אֶת הָאַהֲבָה עַד שֶׁתֶּחְפָּץ”.
כאילו לנסות “לתקוע מקלות בגלגלים” דווקא לקב”ה בין אם זה להכריח אותו להביא את “המשיח” הרגע או לנסות ליצור מלחמת עולם כדי להביא את המשיח או בכוונה לחטוא כדי להיות דור שכולו חייב… אלא המטרה היא לתת לתהליך “לזרום” בצורה שתמיד אנחנו מנסים להתחזק ולחזק, שתמיד יש עלייה לעבר הגאולה, אבל לא לנסות לקפוץ לשם. זה יקרה. אבל בזמן המתאים לו.

בכל אופן, עד כמה שהמתיישבים החילונים היו אלו שהקימו את המדינה לענ”ד אין שום חשש שהם העירו את האהבה. אלא להפך, יש לנו גילוי מילתא שזה הראוי.

Back to top button