אחוות התלמידים

שו”תקטגוריה: מוסראחוות התלמידים
ק שאל לפני 10 חודשים

בס”ד
הרב, רציתי לשאול שאלה קצת תמוה,
יש אצלנו במכללה סטודנט משנה גבוהה שעובד בבדיקת ש.ב, ועובד בצורה “טובה” ורצינית מידיי… ובעקיפין בעקבות בדיקה קשוחה (שלטענתו הנהלים באים מלמעלה) נותן ציונים נמוכים מאוד, בבדיקה מדוקדקת כאילו זה מבחן, ואפילו מתחיל לבדוק העתקות וכנראה יתחיל לידע עליהם.
לכל הסטודנטים וגם לי זה נושא מעצבן למדיי והסיבה העיקרית שהכי מכעיסה שהוא בסופו של דבר סטודנט שאמור להיות “אחד מאיתנו”.
כך שרציתי לשאול, האם אכן יש פה פגם מוסרי? כי לכאורה סוף סוף זה העבודה שלו ולטענתו הוא עושה את הנהלים שאומרים לו. וגם אין חוזה “כתוב” בין הסטודנטים שמחיובתם לעזור איש לרעהו.
כמו כן, די ברור שאם הוא לא יעבוד בכך לא ימצאו מישהו אחר שיסכים לבצע לעשות עבודה מדודקדקת שכזאת (אני מניח שאם זה לא סטודנט הוא ירצה יותר כסף ואם זה סטודנט אחר פשוט הוא לא יהיה מוכן לבצע עבודה טובה כמו כל הבודקים האהובים בכל השנים הקודמות שהיו)…
אני שואל זאת, כי מצד אחד אנחנו כל כך עצבניים עליו, ומצד שני בצורה יבשה לא ברור שיש פה משהו לא בסדר או לא תקין ועדיין די ברור לי שאם אני לא אהיה זקוק לכסף אין סיכוי (בעז”ה) שאני אסכים לבצע זאת.
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 10 חודשים

לכאורה הוא נוהג כדין, שכן הוא עושה את מלאכתו נאמנה כחובתו של שכיר ולפי היושר. אמנם גם בתוך התחום הלגיטימי יש גוונים שונים של קפדנות ולא חייבים לקחת את הקצה הקפדני יותר.
מעבר לזה, יש שכל ישר. עקרונית היה מן הראוי לגרום לכך שכל בודקי התרגילים ינהגו כך ואז התחרות תהיה הוגנת. אבל בהנחה שהמצב הכללי אינו בידיי, הקפדנות שלי יוצרת תחרות לא הוגנת בין הסטודנטים שלי לסטודנטים אחרים (שהראשונים מקבלים ציון נמוך יותר על אותה עבודה). מאידך, יש לזכור שהקפדנות גם מועילה להם, שכן הם יצטרכו להקפיד וללמוד כמו שצריך ולדעת את החומר.
אין לי תשובת בית ספר עם קריטריונים כלליים. צריך להפעיל שכל ישר. הכי טוב לדבר עם הבחור ולומר לו את הדברים הללו בניחותא (לא בטענות וטרוניות).

עבאסי הגיב לפני 10 חודשים

הזכיר לי אפיזודה שבה מוצג הקוטב הנגדי.
היה קורס שדרש דקדוק בקטני קטנות (הרבה אסמבלי ותזמונים) וחבר שלי שהיה חבר טוב של “המתרגל האחראי” שהיה ממונה בין היתר על בדיקת המבחנים שמע ממנו כשהיה מבוסם קלות כהאי לישנא: צוות הקורס החליט במודע לעשות בדיקה חפיפניקית לשני הכיוונים. הבודק עבר ביעף על התשובה, אם זה נראה לו בכללי נכון בלי להתעמק בדקויות אז נתן ניקוד גבוה, ואם זה לא הריח לו משהו אז נתן ציון נמוך – ברשלנות מכוונת. הם רק דאגו לסדר את הסקאלה הפנימית שלהם ככה שהממוצע הרגיל של הקורס בכל השנים יישמר.

ההסבר היה כזה.
1. לפקולטה חשוב שהממוצע ישאר דומה (לשמור על המעמד ועל ההוגנות), והם דואגים לזה.
2. בנוסף הם מקלים על עצמם מאד בבדיקה שאמורה להיות די מעייפת.
3. והכי חשוב – אין כמעט ערעורים, כי כמעט כל אחד שטעו ‘לרעתו’ יכול לראות שטעו גם ‘לטובתו’, ואם הוא יערער אז יבדקו את כל המבחן ואז זה סיכון רציני שימצאו ויתקנו את מה שהיה לטובתו, ולא יקבלו את מה שהיה לרעתו וככה הוא יצא וידיו על חלציו.

הרינונים על האקראיות בבדיקת המבחנים הילכו בכל המסדרונות, אבל להסבר כזה נבזי איש לא פילל.

mikyab צוות הגיב לפני 10 חודשים

טיעון לא סביר (ולא רק לא הוגן). הרי יש טעויות אצל כל תלמיד לשני הכיוונים, ולכן אם סה”כ ירדו לו נקודות הוא כן יערער. לגבי השמירה על ממוצע (תיקנון) יש לדון טובא, ואכ”מ.

עבאסי הגיב לפני 10 חודשים

הערעור לא מוגש לשופט הגון רם ונישא אלא לאותו אחד שבדק את השאלה מלכתחילה ובאופן כללי הם לא אוהבים לשנות ציונים (לא למעלה ולא למטה. מעשים שבכל יום בהרבה קורסים שמי שמערער בצדק ומוסיפים לו 6 נקודות אז באורח פלא מצאו שאלה אחרת שבה נתנו לו בדיוק 6 נקודות עודפות, וסה”כ שיווי המשקל נשמר). בכל אופן כך היה מעשה (ציונים שנראו כמעט כמו מחולל רנדומי, וההסבר האמור שניתן) וגם השתלתי רמזים שמיים לתועלת מי שאולי נקלע לכאן והיה איתי בזמנו וזוכר את המעשייה.

והמשותף לסטודנט ולברסלבר הגיב לפני 10 חודשים

וכידוע, המשותף לסטודנט ולחסיד ברסלב בוא: שתורתם של שניהם מליאה ‘בחינות’, ושניהם שואפים להגיע ל’ציון’.

בברכת ‘הושע נא ציון המצויינת’, אוני בר סיטה

השאר תגובה