אידיאלים מול פרקטיקה בחינוך

שו"תקטגוריה: כלליאידיאלים מול פרקטיקה בחינוך
דביר שאל לפני 2 שנים

שלום הרב!
אני אבא צעיר, ציוני דתי ומזדהה מאוד עם דרכו של הרב. 
לפי מה שהבנתי מהרב – עדיף ילד בוחר אף שהוא טועה מאשר ילד שעושה את הדבר הנכון מתוך חוסר בחירה (זרימה שנולדת מחינוך ללא מחשבה) משום שמצוות ללא אמונה ובחירה חסרות את העיקר. ועל כן יש להעדיף את החינוך הציוני מאשר את החינוך החרדי.
לכאורה יש יותר סיכוי לילד שלומד בחינוך חרדי שיהיה עם בחירה ועם מצוות מאשר ילד שלומד במסגרת ציונית דתית שהדרך החוצה יותר מפתה ויותר קל לחזור בשאלה שלא מתוך בחינה של הדברים. 
האם החינוך החרדי לא עדיף מבחינה פרקטית וגם מבחינת האמת? 
אני יודע שטיעוני "עובד יותר טוב" לא עולים על ערך האמת אך אני חושב שהמציאות היא לא כזו דיכוטומית והחינוך החרדי לא מוציא רובוטים חסרי חשיבה, אז למה זה לא עדיף?
זה נושא שמעסיק אותי המון בתור אדם שמחפש את האמת ולא מסכים עם הדרך החרדית אך קיום מצוות מתוך בחירה זה הערך הכי חשוב שאני רואה בחינוך ילדיי ואני מפחד מהחינוך הציוני דתי מהבחינה הזו…

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

שלום רב. כל אלו הכללות, ולא כתבתי זאת על חינוך חרדי או ציוני-דתי באופן כללי. אמרתי אמירה כללית.
לגבי דרכי החינוך אין לי תשובה פשוטה. אני ניסיתי בדרך הזאת לילדיי, אבל כל עוד אין הזדהות מהבית עם דרך החינוך של ביה"ס (החרדי), אתה עלול להכניס אותם לקונפליקטים. אם אתה חושב כמוני, אז יהיה קשה לך לשמוע את כמויות הטמטום שמאכילים אותם בחיידר ולשתוק. במצב כזה לא תוכל ליהנות מהיתרונות של החינוך החרדי (שבהחלט קיימים), והנזק עלול להיות רב על התועלת.
 

השאר תגובה

Back to top button