אינטואיציה ומדע מודרני

שו”תקטגוריה: כלליאינטואיציה ומדע מודרני
צור שהם שאל לפני 2 חודשים

שלום הרב מיכאל,
קראתי לא מזמן את ספרך ‘אמת ולא יציב’. נהניתי מהקריאה וזה נתן לי הרבה חומר למחשבה. תודה רבה.
אתה טוען בספר שהכלי שלנו כדי להכריע מהי האמת הוא האינטואיציה. שילוב בין חשיבה להכרה. הסתכלות ב’עיני השכל’ אל האידאות או הרעיונות העומדים מאחורי הדברים והשוואתם כדי לברר מה נכון ומהי האמת (גם אם זה לא וודאי).
לגבי זה עלתה לי שאלה: מהמעט שאני מבין לגבי תורת הקוונטים, תורת היחסות של איינשטין ועוד תיאוריות מודרניות, הן מאוד לא אינטואיטיביות. קשה לתפוס את התיאוריות (הסתברות במיקום האלקטרון, דואליות גל חלקיק, זמן שתלוי במערכת בה אתה נמצא וכו’), קשה להבין למה הדברים עובדים כך וללא הרבה ניסויים עם תוצאות חד משמעיות והרבה מדענים שתומכים בתורות אלה, כנראה שלא היינו מאמינים בהם (בניגוד למכניקה של ניוטון שממה שאני מכיר נראית לי די אינטואיטיבית והגיונית).
עכשיו, מתוך הנחה שאתה אכן מאמין בתיאוריות אלה וגם מבין אותן בצורה טובה בתור פיזיקאי,
זה לא מעלה שאלה לגבי השימוש באינטואיציה ככלי להכרת המציאות?
למשל ניתן לומר שאם האינטואיציות לא עובדות ברמת המיקרו של החומר (קוונטים) או במהירויות מאוד גבוהות- ולכן צריך להסתמך על ניסויים ברורים- אולי הן גם לא יעבדו בנוגע ליצירת העולם או כל דבר שמאוד רחוק מהמציאות שאנו חיים בה. 
האם האינטואיציה שלנו עובדת בדברים שאנחנו לא באמת מכירים?
תודה רבה 🙂

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 חודשים

אינטואיציה לא עובדת בחלל ריק. יכולת לשאול שאלה דומה לגבי עקרון התער של אוקאם שמורה לנו לבחור את התיאוריה הפשוטה ביותר. וכי תורת הקוונטים או היחסות היא הפשוטה ביותר? ברור שעקרון התער לא עובד בחלל ריק. במסגרת האילוצים של העובדות והתצפיות, מבין התיאוריות שמסבירות אותן, אנחנו בוחרים את הפשוט ביותר. הוא הדין לגבי האינטואיציה. האינטואיציה אין פירושה לחוב לעצמי מה נראה לי הכי הגיוני. אני צריך לאסוף את כל העובדות הרלוונטיות ולאורן לשאול מה ההסבר הכי סביר בעיניי שיסביר את העובדות. זה שהמכניקה של ניוטון פשוטה ואינטואיטיבית  יותר לא עוזר לי, כי המכניקה שלו לא מסבירה את העובדות. מבין התיאוריות שמסבירות את העובדות הידועות לנו, תורת הקוונטים והיחסות הן האינטואיטיביות ביותר. 

השאר תגובה