דילמת בחירות

שו”תקטגוריה: כללידילמת בחירות
נתן שאל לפני שנה 1

שלום הרב,
האם לדעתך ישנה בעיה מוסרית להצביע בבחירות למועמד שהינו מושחת מבחינה מוסרית ואולי גם פלילית, על אף שאני חושב שהוא המועמד הראוי להיות ראש ממשלת ישראל? או שמא המטרה (בחירתו לראשות הממשלה) מקדשת את האמצעים (הצבעה לאיש מושחת) במקרה כזה?  

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני שנה 1

שאלה טובה, וכמובן אין לה תשובה פשוטה אחת.
ככלל, אני חושב שלא נכון להצביע עבורו, אלא אם האלטרנטיבה היא קטסטרופלית (כמו שמבקשים משר צבא שרצח בשוגג וגלה שייצא ללחום עבורנו. על פי ההלכה הוא לא יוצא מעיר המקלט שלו, או לפחות לא חייב לצאת).
מעבר לזה, אני חושב שקשה לנתק את הבעיה המוסרית מההערכה הפרקטית של התוצאות והתפקוד. לא נכון להצביע עבור  מועמד מושחת כי יש לזה תוצאות בעייתיות גם במישור הפרקטי. גם אם הוא יהיה ראה”מ טוב לטווח הקצר, יש לזה מחירים לא פשוטים בטווח הארוך. חינוכית וגם פרקטית. להשחתת המערכת יש השלכות קשות על תפקודה.
ואם בביבי עסקינן, במצבו כיום לדעתי זה אבסורד להצביע עבורו גם במישור הפרקטי, וגם בלי לדעת מה יהיה פסה”ד. ראשית, הוא יהיה עסוק בענייניו ולא לגמרי פנוי לעיסוקיו הציבוריים. שנית, ההחלטות שלו תהיינה חשודות בנגיעות לא ענייניות (הן חשודות להתקבל על בסיס קידום ענייניו האישיים ופופוליזם במקום האינטרס הציבורי. ע”ע אריק שרון האי היווני וההתנתקות). ובכלל, הוא היה בתפקיד יותר מדי זמן והגיע הזמן שיילך. יש משהו מאד לא בריא בנושא משרה כה רמה לכל החיים שהופך את המדינה והשלטון לאחוזתו הפרטית.
הנה, גלשתי קצת לפוליטיקה בעוונותיי.

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

אגב, אחרי כתיבת הדברים פתאום נפל לי אסימון. כל עוד הליכוד לא מעיף אותו מראשות המפלגה ומהמועמדות לראשות הממשלה, עולה מדבריי שמן הראוי להצביע לכחול לבן או שמאלה. כל אלו שמימין הצהירו שיילכו איתו (חרדים, ליברמן, בית יהודי-גזענים, ימין חדש ומחודש) ולכן מתן קול אליהן הוא כמתן קול לביבי. רק כך אני מוודא שהקול שלי לא הולך לביבי. ומה עם ענייני שמאל וימין? כשלעצמי, זה לא נראה לי מאד משמעותי. (לא יודע מה אומר פייגלין בעניין. ומה כחלון? שווה לבדוק.)
ומה באשר ליכולות ולניסיון? אל חשש, שום דבר לא יתמוטט. יש חיים אחרי ביבי. על כך אמרו רבותינו: בתי הקברות מלאים באנשים שאין להם תחליף…

מאיר הגיב לפני שנה 1

פייגלין: ״גוש הימין מעניין את סבתא שלי״
https://www.inn.co.il/News/News.aspx/393633

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

את זה שמעתי כבר. אבל גם גוש השמאל לא. הוא פוסל את ביבי?

מאיר הגיב לפני שנה 1

עד כמה שזכור לי הוא לא פוסל אותו,
הוא אמר שאין לו ספק שפרס ודומיו היו מושחתים בהרבה, ויש לחכות להכרעת ביהמ”ש.
(עוד יחשדו בי כאן שאני דובר שלו(-:)

Meir הגיב לפני שנה 1

הנה מצאתי:
https://www.inn.co.il/News/News.aspx/366306

נועם הגיב לפני שנה 1

הרב, אם גנץ יהיה ראש ממשלה עלולה לקום פה מדינה פלסטינית ובכלל, כל ההתנהלות שלו החזיתות מול איראן ויזה תהיה מכילה וחלשה יותר. ההשלכות תהיינה המון הרוגים (כמו השלכות של ממשלת רבין). האם הנאורות והמחאה נגד השחיתות שביבי נוקט בה שווה את המחיר הכבד שעלול להגבה מהמדינה?

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

להערכתי, עניין המדינה הפלסטינית לא תלוי בנו וגם לא בהכרח מזיק לנו (האחריות שלנו על השטח, בגלל שאין להם מדינה, מטילה עלינו המון מגבלות). כפי שכתבתי, אני לא רואה את האסונות הגדולים שיקרו בלי ביבי. בסוף גם הוא יצטרך ללכת, ומה יהיה אז?

אורן הגיב לפני שנה 1

מה עם חזקת החפות? הרי היו כבר דברים מעולם שהגישו כתבי אישום נגד אישי ציבור והם בסוף זוכו (כולל נגד ביבי עצמו).

טוני הגיב לפני שנה 1

כן, מה זה כבר משנה רבין או שמיר (“מושחתים, נמאסתם”, זוכרים? זה היה על הליכוד של של שמיר)? ספרו את זה לטבוחי אוסלו שבתי הקברות מלאים מהם. מדהימה הזחיחות הזו, ספק היסטוריוציזם.
מעבר לזה, הצבעה עבורו, גם אם אין בו שמץ דבר טוב, היא הצבעה נגד מנגנון ה”דיפ-סטייט”, אכיפה סלקטיבית ותפירת תיקים על רקע פוליטי.

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

אורן,
לא עסקתי בשאלת החפות. להיפך, מה שכתבתי נכון גם אם הוא יימצא חף מכל רבב.

סוני,
זו דמגוגיה. הסכמים בינתיים עשה לא פחות הימין. השאלה האם הם הזיקו או לא – ממש לא ברורה לי. המנטרה על “טבוחי אוסלו” לדעתי חסרת בסיס. בינתיים אוסלו, עם כל הביקורת שיש גם לי עליו, חוסך לא מעט הרוגים (שיתוף הפעולה עם הרשות). הכי קל להציג הכל כשחור לבן אבל בדרך כלל המציאות אינה כזאת.

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

וכמובן עוד לא התייחסתי ל”תפירת התיקים” המפורסמת. יש לך כנראה מידע טוב יותר מאשר לכל רשויות אכיפת החוק. אשריך.

אורן הגיב לפני שנה 1

אם הוא ימצא חף מכל רבב אז למה שתראה בו מושחת?

mikyab צוות הגיב לפני שנה 1

איפה כתבתי שהוא מושחת? השאלה הייתה על רא”מ מושחת ועניתי לגביה. אח”כ הוספתי התייחסות לביבי וציינתי בפירוש שכל נימוקיי לא מניחים שהוא מושחת.

טוני הגיב לפני שנה 1

היה להם גם מידע מצויין על יעקב נאמן, רפאל איתן ועוד, לרשויות הקדושות. אם האישומים קלושים ומאולצים, ואפילו בחלקם לא קוהרנטיים (כפי שהעיר בטוט”ד עמית סגל), אז אני מרשה לעצמי לפקפק.

השאר תגובה