האם הרב לא חושש שדרכו תוביל לרפורמה וזלזול רציני באלוהיותה של התורה אצל אלו שיקחו את דבריו צעד אחד קדימה?

שו"תקטגוריה: כלליהאם הרב לא חושש שדרכו תוביל לרפורמה וזלזול רציני באלוהיותה של התורה אצל אלו שיקחו את דבריו צעד אחד קדימה?
שמואל שאל לפני 2 חודשים

אני יודע שהרב לא מייחס חשיבות לשיקולי מדרון חלקלק,
אבל אני חושב שבכל זאת צריך להיות קצת ער למה זה יכול לגרום, חשבתי קצת על הרעיונות החדשניים של הרב והתיאום ביניהן לבין הדעות הראשונות אצל המשכילים שבסוף הובילו לרפורמה זהים בצורה מפליאה, פקפוק בדיוק באותן המקומות, התפילה, העירוב בבית הכנסת, הסתכלות פוזיטיבית היסטורית על חז"ל וכיו"ב, צמצום ניכר של מה שניתן בסיני, אין סמכות לחכמים הקדמונים לקבוע שום דבר, וברור לי שהרעיונות מצוים אצל חכמי ישראל, אבל גם הרב אהרן חורין התיר ליהודי לנגן בעוגב בבית כנסת בשבת על סמך התוספות על כלי שיר, היהדות איננה רק פורמליזם היא בראש ובראשונה ברית בין עם לה' ואם אנחנו מפוררים את האמון בברית הזו אנחנו גודעים את מה שעליו "ההלכה היבשה" נסמכת, צריך לייחס חשיבות למה שהרעיונות האלו עושים, אשמח שהרב לא יתעלם מהתגובה, כל טוב.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 חודשים

אני לא מדבר על תופעות אלא על אנשים. אני לא משנה דור אלא לכל היותר גורם חלקי לשינוי אצל אנשים פרטיים. אנשים פרטיים מושפעים מדבריי בכל מיני צורות. יש שזה מדרדר אותם החוצה ויש אחרים שזה מחזק אותם מאד ודווקא העמדות הקונוונציונליות מדרדרות רבים כאלה החוצה. לכן אי אפשר לקבוע מסמרות כאן.
ומכאן גישתי היא שאיני מתייחס לשיקולים כאלה. אני אומר את מה שנראה לי נכון, ומה שיהיה יהיה. יש שמחרימים את דבריי, ואולי זה טוב כי להם זה לא נחוץ ולא  מתאים. אבל יש כאלה שצריכים אותם ונעזרים בהם, ועבורם אני כותב. שיקול של מדרון חלקלק הוא מבחינתי משהו שיכול להיות מופעל רק במצבי קצה: כשהסכנה ברורה ומיידית גדולה ורחבה, ושאין שיקול נגדי (כלומר שאי הפרסום אינו מוביל גם הוא למדרון חלקלק הפוך). מה עוד שעצם הפרסום הוא תועלת בהתקרבות לאמת, ואם לא אפרסם אז בהגדרה ייווצר מדרון חלקלק לכיוון השקר.

השאר תגובה

Back to top button