האם מוסרי לאונן

שו”תקטגוריה: מוסרהאם מוסרי לאונן
יובל שאל לפני 3 שנים

שלום רב, 
רציתי לשאול האם לדעת הרב יש בעיה מוסרית באוננות. (בלי קשר להלכה שאוסרת)
תודה

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

אני חושב שלא. היה מקום לראות בזה אביזרייהו דרצח (כי קשה להעביר קו ממתי טיפת הזרע נחשבת כאדם), אבל נדמה לי שלפני שהטיפה מפרה ביצית זו הסתכלות מופרזת. אמנם במינון גבוה (ובוודאי התמכרות) זה עיסוק מופרז בהנאות עצמיות, ובזה ניתן לראות פגם מוסרי כלשהו.

אילון הגיב לפני 3 שנים

למה לא מוסרי (מבחינת הרב שערכים אסתטיים כלשונו אינם מוסר) לעסוק באופן מופרז בהנאות עצמיות או התמכרות (מצד עצמה לא בגלל שהיא מובילה לאי מוסריות כמו גניבה וכו’) ? אני מסכים לתחושה שהמילה לא מוסרי אכן מתאימה לזה אבל מבחינתי זה בגלל שיש רצף בין מה שהרב קורא לו ערכים אסתטיים לערכים אתיים (בין אסתטיקה חברתית (מוסכמה) לבין מוסר (נורמה) ). אבל לדעת רב שיש הבחנה חדה ביניהם מדוע לומר כך ?

א הגיב לפני 3 שנים

אני חושב הפגם המוסרי בעיסוק מופרז בהנאות עצמיות (או התמכרות) הוא שאם כלל האנשים בחברה יעסקו בזה החברה תקרוס

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

אולי זה באמת ערך אסתטי או אנושי ולא ממש ערך מוסרי..

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

זה מרחיק לכת לחשוב שהחברה תקרוס מעודף אוננות.

orit ilan הגיב לפני 3 שנים

אני חושב שלהגיד לנער שאסור לאונן זה כמו להגיד להומוסקסואל שיקיים יחסים רק עם נשים ולא עם גברים. אילו גזרות לא הגיוניות כך שנראה לי שאין להן תוקף

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

אורית,
אני לא בטוח. יש דרישות הלכתיות ומוסריות שנועדו לתת כיוון. אם קשה לקיימן זה יכול להילקח בחשבון בשיקולי העונש (האם הוא אנוס או כמעט אנוס). אבל עצם ההגדרה של הדבר כאיסור לא בהכרח תלויה בשאלה עד כמה ניתן לממש זאת.
כך למשל לדעתה כמה פוסקים יש חובה לדעת את כל התורה. זו דרישה לא מעשית עבור כמעט כל האנשים (כנראה עבור כולם). האם פירוש הדבר שלא נכון להציב זאת כדרישה? לכל היותר יש לקחת את זה בשיקולים/טיעונים לעונש.

יובל הגיב לפני 3 שנים

הרב מיכאל,
האם יש צד של בגידה באוננות לאיש או אישה נשואים?

אורית אילן הגיב לפני 3 שנים

איך אדם או נער מהישוב יכול להבחין אם ההלכה זו קריאת כיוון או דרישה מוחלטת. לא נראה לי שזה מעשי לנער המצוי. יש הלכה והמחוייבות שהנער מרגיש כלפיה היא מוחלטת. כאשר הוא נכשל בקיום ההלכה באופן מובנה זה יכול להביא לזניחת הדרך ההלכתית או מה שחמור מכך להביא לפגיעה נפשית בנער שמימלא נמצא בסערת רגשות והורמונים בגילים האלו.

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

אני לא חושב שזו בגידה. בגידה היא יחסים עם מישהו אחר.
לא תמיד נער יכול להבין. זה תפקידו של המחנך להעמיד אותו על כך. הפיכת הדבר לטאבו ומעשה איום היא אכן כשל חינוכי חמור בעיניי וכבר עמדו על כך רבים.

השאר תגובה

Back to top button