הארותודכסיה לכאורא ממליכה שוחד מרמה והפרת אמונים על העם שאמור להיות אור לגויים.

שו”תקטגוריה: אמונההארותודכסיה לכאורא ממליכה שוחד מרמה והפרת אמונים על העם שאמור להיות אור לגויים.
מ עם סגולה. שאל לפני 3 שנים

שלום וברכה.
שאלתי יכולה להיראות פוליטית. אבל אצלי וכן כנראה אצל רבים שכמותי, היא שאלה אמונית בסיסית ראשונה במעלה.
האם סביר להניח, שמי שבחר בנו מכל העמים, \”ולתתך עליון על כל הגויים אשר עשה לשם לתהילה ולתפארת\” חפץ שנמליך עלינו שוחד מרמה והפרת אמונים ? משהו שאפילו אומות שפלות מתביישות בו ?
אני מניח שהתשובה היא:  לא !
לעת עתה נראה שרוב הרבנים האורתודוכסים שקולם נשמע בציבוריות, תומכים בזה, ובמפלגות שמצהירות שהם הולכות להמליך חשוד בשוחד מרמה והפרת אמונים על בני ישראל.
האם ראוי שהאיש הישר [שלא נפל בטרלולים והזיות שרודפים אותו כי הוא כך או אחרת. אלא קורא את הכתב האישום ונחרד שמצב כזה יכול למלוך, ועם עננה כזו אולי לזהם את כל המערכות] יסיק מכך : שזכה נעשית לו סם חיים, לא זכה נעשית לו סם המוות. ואולי רוב רבני האורתודכסיא [שקולם נשמע בציבוריות בעניני השעה] הם לא בצד המובהק של זכה נעשית לו סם חיים ?
ואם הם יכולים להיות לפוקא ולמכשול ועוד בעבירה הקשה ביותר למחילה [ארבעה חילוקי כפרה, ועל חילול השם נאמר אם יכופר לכם העוון הזה עד תמותון ר\”ל]    לעם הקודש, ק\”ו שאין לסמוך על שיקול דעתם בדברים פחות חמורים כגון הלכות נדה/שבת. וק\”ו בן בנו של ק\”ו בדברים הרבה פחות חמורים, כגון הלכות נטילת ידיים וכדומה.
כמה צריך להתאמץ להאמין שהם מייצגים את רצון הבורא ית\’, כשברור שהם טועים ומטעים ומכשילים בחמורי חמורות ?

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

אני חושב שמועמדים אחרים שעוברים עבירות בפרהסיא לא טובים יותר במבט הלכתי. מוסרית אכן יש הבדל, ואני מסכים במישור המוסרי. יהיו כאלה שיאמרו לך שמעבר לשיקול של מוסריותו של המנהיג קיימת גם שאלת האגנ’דה והתחליפים, ובמכלול הם מעדיפים את ביבי. לדעתי האישית כידוע אין הבדל בין אף אחד לאף אחד.

Back to top button