הבל האלוהים

שו”תקטגוריה: אמונההבל האלוהים
א. שאל לפני חודש 1

האבולוציה אינה יכולה להימנע מלהביא את האדם החושב, בסופו של דבר אל מסקנה אחת, ומסקנה אחת בלבד, והמסקנה הזאת היא: הבל. והן החיים הם הבל משום שאלוהים הנו מה שהנהו. תמהני באיזה מין אלוהים אתה מאמין?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני חודש 1
אהוד הגיב לפני חודש 1

איני מבין את התגובה של הרב.
מגיע לפה אתאיסט שכנראה לא מתחברים לו דברים בחיים.
יש אפשרות אולי להראות לו את גישת הרב (שדווקא במקרה הזה, יכולה להועיל).
באמת שלא הבנתי למה לענות לו בצורה כזו . . .

א. הגיב לפני חודש 1

בגלל השמינית שבשמינית של הגאווה שלו. ולא, הפלפולי סרק שלו לא יועילו, אני חד ומציאותי להבדיל, אבל באמת עניין אותי לדעת. בכל אופן, הוא צדק בתשובה שלו. אמן.

בשיפולי הגיב לפני חודש 1

שאלה מרושלת שמוטחת בנחרצות היא דבר מעלה גיחוך. וכי כיצד מוכיחה האבולוציה (התפתחות הדרגתית של בעלי חיים מתקדמים מבעלי חיים קדומים להם) שהחיים הם הבל? ומה פשר הפתגם “והן החיים הם הבל משום שאלוהים הנו מה שהנהו”?? לא זו בלבד שהנושא הכללי הזה – אבולוציה ואלוקים – נחבט כאן לעייפה והשואל הסקרן לא טרח לעשות חיפוש בסיסי, אלא שהוא מצפה כנראה לאיזה מין נאום בנוי לתלפיות בתשובה לשאלה כלאחר-יד שלו. כיפת ברזל לא משגרת טיל יקר על כל חפץ פלסטיני מעופף אלא אם המערכת מזהה שהחפץ טווח כהלכה למקום ראוי לשמו.

מיכי הגיב לפני חודש 1

ונאמר אמן! (והפעם במובן של הסכמה מלאה) 🙂

דוד זיגל הגיב לפני חודש 1

השאלה לא ברורה ולא מוגדרת ולא ברור המקום והצידוק להלין על הרב

א. הגיב לפני חודש 1

חבורה של שוטים. אני אפילו לא יודע מאיפה להתחיל להסביר למה האבולוציה היא הבל. חסרת תכלית וחסרת משמעות, מבוססת על כוחנות, אלימות וחיסול מתמיד של החלש. מחלות ללא סוף, עתיד של כלום ובסופו של דבר המוות. הטבע הוא העוול בהתגלמותו.
ועוד לא דיברתי על החיים עצמם, לכו קראו ועיינו בקהלת (ופה היה החילוק שלי בין האבולוציה לחיים, בשיפולי האהבל). האם אינכם רואים? הזעקות והרעש של המעונים הם הקולות הנעימים ביותר באוזניו של ה’. והנה דמעת העשוקים ואין להם מנחם. לכו תתפללו לאל הרשע והקפריזי שלכם. אבל איזה קטע, גילו שהוא היה בעצם פסל. אבל בהשגחה הוא הפסיק להעלים עין ולהביא “משהו” בהר סיני כדברי מיכי.

דוד זיגל הגיב לפני חודש 1

מי גילה שהוא היה פסל? על מה לעזאזל אתה מלהג?

mikyab צוות הגיב לפני חודש 1

למלומד הדגול א שיחי’.
מכיון שמדיניותי היא לא לעשות צנזורה להודעות אלא אם ירדו אל מתחת לגבול הטעם הירוד ביותר, ומכיון שאתה נמצא בינתיים מעט מעליו (אבל לא הרבה), אני מציע הצעת ייעול:
אם יש לך הערה או שאלה קונקרטית – אנא הצג אותה. אם אתה לא רוצה להסביר לשוטים כמונו את שגב רעיוניך העמוקים אז במטותא אל תכתוב כאן הודעות.
באתר הזה כמעט אין מגבלה על תוכן הטיעונים שעולים כל עוד הם מנומקים ויש בהם עניין. הכותבים אמורים להעלות כאן טיעונים או שאלות לכל כיוון שיחפצו בו, אבל בהחלט לא להטיח סיסמאות לא מנומקות (שעל פניהן נראות לי ממש מטופשות, אבל זה כנראה בגלל חוסר האינטליגנציה שלי) כמו אלו שבהודעתך.
על החתום:: קטן השוטים דהכא.

בשיפולי האהבל הגיב לפני חודש 1

אבולוציה היא חיסול מתמיד של המין החלש. בעלי החיים עצמם מתים במידה שווה בין אם יש אבולוציה ובין אם אין. השאלה על הסבל בעולם (והמסקנה האפשרית שאלוקים הוא נעדר או אכזר בלתי-ראוי-ליחס) היא בהחלט שאלה רצינית – שעסקו בה רבים, וגם נידונה כאן באתר. דומני שבעל האתר אוחז בדעה שעולמנו הוא הטוב בעולמות האפשריים שמונהגים תחת חוקים עם בחירה חופשית. אלוקים רוצה חוקים למרות שהמחיר שלהם הוא סבל, וצריך להציע מערכת חוקים אלטרנטיבית כדי לטעון שאלוקים לא בחר את סט החוקים האופטימלי. יש כמובן מקום לדון מה הטעם בחוקיות ובבחירה חופשית והאם אלה מצדיקים את הסבל. אני מבין עכשיו שבהודעה המקורית שלך הצטרפת לטוענים כך: (בלי קשר לאבולוציה)
1. העולם גדוש בסבל. 2. לכן אלוקים הוא אכזר. 3. בלי אלוקים אין תכלית לחיים 4. אם אלוקים הוא אכזר-כפשוטו אז גם כן אין תכלית לחיים. ומכאן אותיר את הבמה לאחרים.

א. הגיב לפני חודש 1

אני כותב ועונה כמו שאתה כותב ועונה.
תראה אני בא בטוב וגם אני בא מעולם הישיבות, אבל נוקט מידה כנגד מידה. במיוחד כלפי גאווה. שבעתי ממנה, ממכם הדתיים. אני רואה שיש לך ידע ובגלל זה התחלתי לשאול פה, אבל הגאווה שלך באה לי מקולקל מהרגע הראשון. בגלל זה התפספס לי לקרוא את הספרים שלך, לא נורא. אבל יוצא לי לקרוא הגיג שלך פה ושם. אם משהו נראה לך מטופש, אז במקום ללגלג אתה מוזמן להצביע מהו. דיברתי עברית פשוטה. אמפירית אני רואה רק הבל הן מהאבולוציה והן מתוכן החיים. אין שום הוכחה תיאורטית או אמפירית לקיומו של אלוהים, מה שאני מסיק מתוך המציאות שאם יש השערה שיש מה שנקרא אלוהים, שיהיה סיבת כל הסיבות וסיבת עצמו, הוא הבל. לא מעלה ולא מוריד. ולענייננו הצגתי לך שאלה קונקרטית מלכתחילה: באיזה מין אלוהים אתה מאמין? על החתום: א’ הדגול.

k הגיב לפני חודש 1

לכבוד בשיפולי האהבל שכתב “וצריך להציע מערכת חוקים אלטרנטיבית כדי לטעון שאלוקים לא בחר את סט החוקים האופטימלי.” אני מציע שלא יהיה מוות ושאר דברים שמוגדרים רעים אצל בני האנוש. ובאם מצב זה מעורר בעיה מסוג כלשהוא, לאלוקים פתרונים. הנח לו לכל יכול לפתור זאת.

השאר תגובה