הגדה של פסח

שו”תקטגוריה: פילוסופיההגדה של פסח
חזי שאל לפני 3 שנים

https://mikyab.net/%D7%A9%D7%95%D7%AA/%D7%AA%D7%A4%D7%99%D7%9C%D7%94-9 שם שאלתי ועדיין לא נעניתי ובייחוד קשה לי על כל הדרשות שאמרנו בליל הסדר לדוגמא שאומרים על כל מכה מכה שהייתה של ארבע או חמש מכות האם לפי דבריך חזל פשוט המציאו ככה שיהיה מעניין זה מוזר מאוד 
 
 

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

עניתי שם. אם יש נקודה ספציפית שלדעתך לא נענתה, אנא חדד אותה. הכי טוב להמשיך שם.
אין לי מושג מה כוונתן ומטרתן של הדרשות הללו.

נחום הגיב לפני 3 שנים

שאלתי שם אך לא נעניתי בקשר לשאלה א אני חושב שחידדתי את השאלה ובקשר לשאלה ב הבאתי שם דוגמאות שמוכיחות שהדרשות אין עניינים פמפום כפי שאתה קורא לזה אשמח מאוד אם הרב יתייחס שם או פה לדוגמאות וכן לדוגמא מההגדה של פסח אני לא ביקשתי הסבר רק זה מוכיח שזה לא פמפום אלא היה להם צורת דרש שאין אנו יודעים עניינה

מיכי הגיב לפני 3 שנים

עניתי שם. ה”הוכחה” מדרשות המכות בהגדה היא באמת פלאית. נעתקו המילים מפי.

‫P הגיב לפני 3 שנים

https://www.mifgash-haparasha.co.il/image/users/210124/ftp/my_files/vaera%20full%2012.pdf?id=10094557

נחום, מאמר על מניין המכות. אולי יישב את דעתך

נחום הגיב לפני 3 שנים

כבוד הרב למה אתה משתמש בציניות? אני התכוונתי ששם ענית אבל המשכתי לשאול שם ולא המשכת לענות

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

ממש לא השתמשתי בציניות. עניתי שם וזהו. אם משהו לא נראה לך בתשובה, אנא היכבד ונסח אותו בצורה סבירה ומובנת (לא עם כתבי חידה והפניות לדוגמאות שלא נתת), ובטח לא ראיות מוזרות מהמדרש על מספרי המכות שאני מניח שגם אתה עצמך לא מבין מה הראיה משם.
אני מצפה ממי ששואל כאן שיקדיש זמן מינימלי לנסח לעצמו מה קשה לו, ואחר כך לנסח זאת גם לי באופן שאבין. אם וכאשר תעשה את זה אנסה לראות מה לא היה מובן והאם אני יכול להוסיף הסבר.

נחום הגיב לפני 3 שנים

או קיי אני אנסה להתנסח יותר ברור אני הבנתי ששיטתך לגבי דרשות באגדה בשונה מדרשות בהלכה היא שחזל לקחו דברים שהם ידעו קודם ורק סמכו אותם על המקראות לצורך חיזוק העם ואין להם באמת לדבריהם שום ראיות על כך אני שואל שיש הרבה מאוד מדרשי חזל שלא נראה שבאו לשם חיזוק כלל כגון שדרשו חטאים רבים שעשו גדולי עולם או שהוסיפו פרטים וכן הדוגמא מדרשות שקרינו ההגדה של פסח לגבי המכות נראה שהם דרשו משהו אמיתי ולא סתם המציאו לא שלי יש פירוש על זה אבל השיטה שלך בעניין מאוד מוזרה לעניין מה שאתה מצפה מקוראי האתר אני מבין אבל אני מעט עילג ועל כך תמחל לי

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

אני מבין שנחום וחזי זה אותו אדם רק ניק שונה.
ראשית, אסביר. לא טענתי שמדרשי אגדה הם סמוכים אלא שאלו דרושים ואל מדרשים. דרוש, להבדיל ממדרש (יוצר או סומך) מציג מסקנה שלא באמת עולה מהכתוב. אז מאיפה יודעים שהיא נכונה? כי זה מסר שרוצים להעביר. דרוש לא נמדד במונחי תוקף (עד כמה זה עולה מהכתוב) אלא במונחי יעילות (כמה המסקנה מועילה).
כעת לשאלתך. איני רואה בכל זה שום ראיה נגד דבריי. כשחז”ל דורשים על חטאי גדולים הם בהחלט יכולים להשתמש בדרוש כדי לחזק את החשש מחטא, אם גדולי הגדולים חטאו קו”ח אנחנו.
גם לגבי המכות בהגדה של פסח. שם כפפי שכתבתי לך זה ממש אבסורד. הרי אתה לא מציע שום הסבר אחר לדרשות הללו, אבל משום מה מהניח שאלו דרשות ולא דרושים. איך אתה יודע? מה הראיה שאתה רואה שם? אחרי שתציע להן הסבר אפשר לדון האם הוא עולה מהפסוקים או חודש מהם או שמא מדובר במסר שרצו להעביר.
אתה נוטה באופן כללי לא להסכים לטענתי, וזה כמובן לגיטימי כשלעצמו. אבל ראיותיך אין בהם מאומה. הן אינן אלא הנחת המבוקש. אתה טוען שאם אין לנו פירוש למדרש המכות בהגדה אז זו הוכחה נגדי. למה? כי לא סביר שחז”ל אמרו משהו בלי שהוא באמת עולה מהפסוקים. אז אתה מניח את המסקנה שאליה אתה רוצה להגיע. איזה בדל ראיה אתה רואה כאן?

נחום הגיב לפני 3 שנים

אני רוצה להבין לפי דבריך חזל ממציאים חטאים גדולים על כל מיני צדיקים רק בשביל לחזק את העם ? זה נראה לך בסדר עכשיו אני לא תלמיד חכם גדול אבל זכור לי שדרשו כל מיני דרשות שונות ומשונות נוספות פרטים רבים על כל מיני אנשים לאוו דווקא צדיקים האם לדברים הם פשוט המציאו למען מטרות שונות? אדרבה אתה בוודאי יודע דוגמאות הרבה יותר ממני תעלה דוגמאות עכשיו בקשר להגדה של פסח לי מאוד מוזר שאנחנו אומרים טקסט של המצאה עם דרשה לא נכונה ופשוט לא היה בכל מכה כמה מכות אלא בשביל להעלות את המורל כתבו המצאות שים לב שאתה אומר על חזל דבר שאתה לא היית עושה

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

חזרנו לדיון על ההנחה היסודית. בל ישום קשר לשום דוגמה. השאלה האם סביר שאנשים ממציאים דרושים כדי לחנך. לטענתי כן ולטענתך לא. אגב, זה לא חייב להיות שכל מדרש אגדה הוא כזה אלא שיש לא מעט שהם כאלה. איני רואה טעם בהמשך הדיון הזה.

Back to top button