ההוכחה של טיילור

שו”תקטגוריה: אמונהההוכחה של טיילור
יוסף שאל לפני 5 שנים

בס”ד
שלום הרב,
אני קורא בריתוק את מחברת הרביעית שכתבת, ראיתי שהבאת את הטיעון של טיילור, והיטבת להסבירו כך:
“על כל מערער כזה לשאול את עצמו האם הוא נותן אמון בעיניו? האם העובדה שהוא רואה משהו די בה כדי לשכנע אותו שהמשהו הזה אכן קיים שם בחוץ? אם כן, שיילך אחורה ויבחן את עצמו: אם אכן הוא מאמין בתהליך ספונטני שאחראי להיווצרות העיניים (האבולוציה), אזי אין שום אפשרות להצדיק את האמון שהוא נותן בהן. בדיוק כמו שמי שמאמין שהאבנים על הגבעה סודרו בתהליך מקרי לא יכול לתת אמון במסר שהן מעבירות אלינו, שכן לשיטתו זהו מקרה בעלמא. הקשר בין צורת האבנים לבין מצב העניינים בעולם יכול להיות כל שהוא (אם בכלל). כך גם מי שחושב שהעיניים הן פרי מקרה עיוור לא יכול לתת אמון במידע שהן מעבירות אליו.”
השאלה שלי מדוע א”א לומר שאדם סומך על עיניו ועל שאר איבריו כתוצאה מן הניסיון! כלומר הוא גדל איתן מגיל ופשוט שם לב שהן מנחות אותו בצורה נכונה! יכול להיות שברגע הראשון (כלומר כשהוא תינוק) הוא אכן לא סומך עליהן, אך הניסוי והתהייה במשך השנים מובילות אותו למסקנה חד משמעית שהן צודקות. (זה לא דומה לאפשרות שהעלית שם שהוא מניח כך כי לא נוח לו להיות ספקן).
כמובן שזה עצמו מוכיח שהעיניים נבראו באופן מכוון ותבוני בכיוון הוכחה ה”פילוסופי” (הראייה הפיזיקו תיאולוגית), אך לכאורה זה שומט את הכיוון ה”תיאולוגי” המובא שם.
אשמח להסבר של הרב.
תודה ושבת שלום!

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 5 שנים

ולניסיון למה הוא מאמין (בעיית אינדוקציה של יום: על מה מבוססת ההנחה שמה שהיה הוא שיהיה)? לחלופין, למה הוא מאמין לאישרור שמקבלות העיניים (למשל המישוש שמאשר שהעיניים ראו נכון)?
אבל ההערה חשובה והוספתי עדכון בקטע הזה. תודה.

משה הגיב לפני 5 שנים

העיניים אינן פרי מקרה עיוור אלא תהליך המשיג תוצאות שרידות תוצאות. אני סומך על התהליך

ישי הגיב לפני 5 שנים

משה
אם אתה סומך על העיניים כדי לשרוד יש בזה היגיון מסוים (עדיין יש את בעיית האינדוקציה). אם אתה סומך עליהן כדי להשיג מידע תקף אין בזה שום היגיון (וכיוון שכך גם לא תוכל לסמוך עליהן בקבלת המידע שמוביל למסקנה בדבר תהליך המשיג תוצאות שרידות).

משה הגיב לפני 5 שנים

ישי
צודק. אכן סביר שהשרידות מושגת בעקביות לא בגלל מידע תקף

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

והסבירות הזאת מניין באה? מתצפית? (שנאמר: הסבירות מאין תימצא?!)

Back to top button