הוכחה "תיאולוגית" לאי קיומם של אינסוף יקומים

שו”תקטגוריה: אמונההוכחה "תיאולוגית" לאי קיומם של אינסוף יקומים
יוסף שאל לפני 5 שנים

שלום הרב.חשבתי על הוכחה “תיאולוגית” לאי קיומם של אינסוף יקומים, כך שהיא יכולה לשמש כדחייה לטענת האתאיסטים על אינסוף יקומים. אם היא נכונה כדאי שתוסיף אותה לטרילוגיה, גם אם בניסוח שונה. ההוכחה:הנחה א’: אם קיימים אינסוף יקומים, אזי כמעט בוודאות באזור כלשהו באחד היקומים נוצרו הפריטים הבאים מעצמם (לא בהכרח באותו המקום): כל דגמי האייפון, כל דגמי המטוס, כל דגמי החללית, ועוד (אינסוף) פריטים מיוחדים ומורכבים. ההנחה הזו מבוססת על “משפט הקוף המקליד”, שבהינתן אינסוף ניסיונות, בהכרח יווצר כל דבר מעצמו.הנחה ב’: לא נוצרו ברחבי היקום אפילו אחד מהפריטים הנ”ל, ק”ו כולם. מסקנה: לא קיימים אינסוף יקומים מקבילים.הנחה א’ ברורה, והנחה ב’ מוסכמת על רוב האתאיסטים, כלומר: אם נכריח אותם באיומים להמר על כל כספם על השאלה האם במקום כלשהו נוצרו כל הפריטים הנ”ל מעצמם – הם בוודאי יהמרו שהם לא נוצרו, כי הם לא ירצו להפסיד את כספם.המסקנה היא שבמובלע הם לא מאמינים בקיומם של אינסוף יקומים. מש”ל. 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 5 שנים

להערכתי לא מצאת את הגביע הקדוש. אלו שחושבים שאכן הפריטים הללו צריכים להיווצר יאמרו לך שאכן הם ישנם שם. ואלו שלא – כנראה לא יעלו את הערעור שאתה מתמודד עמו.

יוסף הגיב לפני 5 שנים

כלומר, אתה מסכים שהטיעון תקף, רק שאין אנשים שמחזיקים בהנחה בלי המסקנה ולכן הוא לא מועיל?
במה זה שונה מההוכחה התיאולוגית שלך מן המוסר שבה אתה כן רואה תועלת? גם שם אפריורית מי שלא מאמין באלוקים לא יאמין במוסר, אך אמפירית רואים שזה לא כך.
כך גם בעניין הזה, דומני שכשאנשים ידעו שזו ההשלכה של האמונה באינסוף יקומים, רבים מהם יבחנו אותה שוב טוב טוב.
בפועל רואים שאנשים לא מודעים להשלכה הזו של אמונתם ביקומים, ואם תשאל אותם האם הנחה ב’ מקובלת עליהם שלא במסגרת הדיון על קיומו של אלוקים, הם יאמרו שהיא מקובלת.
לסיכום: האם לדעתך כשאכריח אתאיסט להמר על הנחה ב’, ולא אגלה לו שזו ההשלכה של אמונתו באינסוף היקומים, הוא יהמר שנוצרו כל הדברים המורכבים הללו?

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

להערכתי כן. אבל שווה לנסות.

ידידיה הגיב לפני 5 שנים

תוכל להגדיל את הראיה לאתאיסט מטארליסטים. שאומר שאין בחירה חופשית.

הסיכוי שאני יהיה עוד שעה ראש ממשלה הוא אפסי אבל קיים כלדהוא.
אם ככה עבור אינספור יקומים כנראה אני יהיה שם ראש ממשלה. )ביחוד שהוא מאמין בזהות ביולוגית אצל כפילים שזהו אותו איש.

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

זו אותה טענה בדיוק כמו כל הטענות שעולות לגבי יקומים מרובים. לפי ההצעה של יקומים מרובים אין להתרשם משום דבר נדיר כי יש יקום שבו הוא קורה.

nhavu123 הגיב לפני 5 שנים

לא יודע מה רוב האנשים חושבים, אבל אם אני הייתי בטוח שיש אינסוף יקומים ברור שהייתי מתערב על זה שכל דבר שיש לו סבירות מסויימת אכן קורה באחד היקומים, זה כל הרעיון של יקומים מרובים (לפי הבנתי, ואני לא מבין בנושא). למה אתה חושב שהנחה ב’ מוסכמת על רוב האתאיסטים שמקבלים את הנחה א?

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

זה בדיוק מה שכתבתי לו בהודעתי הראשונה.

יוסף הגיב לפני 5 שנים

העניין הוא שאנשים זורקים את השערת אינסוף היקומים בקלות רבה מדיי, ולא שמים לב למחיר האונטולוגי שלה.
כשמישהו מודע לזה שהוא בעצם אמור להאמין שנוצרו מעצמם אינספור מטוסים אייפונים וחלליות ברחבי היקומים, הוא חושב פעמיים האם הוא אכן מאמין בזה.
ברור שאם אתה באמת ובתמים מאמין באינסוף יקומים, אז הראיה זו לא פועלת עליך.
גם מי שלא מאמין במוסר, הראיה לאלוקים מהמוסר לא פועלת עליו.

מיכי צוות הגיב לפני 5 שנים

יוסף, עדיין הצגת את הטיעון לא נכון. אתה מציב הנחה שאין אייפונים. הדרך מדויקת יותר להציג את הטיעון היא לומר שלהנחת התזה הרב יקומית יש במקומות שונים אייפונים ושדים ופיות, וכעת להציב את הקורא בפני הברירה האם לקבל את זה או את זה. אני מקפיד להציג טיעונים תיאולוגיים בצורה כזאת, אחרת תקבל מיד תגובות כמו שקיבלת כאן. אגב, גם בספרי אלוהים משחק בקוביות (ואולי גם במאמר. איני זוכר) אני מדבר על פיות ועל אלוהימים שנוצרים בכל מיני יקומים לפי התזה הזאת שמנסה להציג אלטרנטיבה לקיומו של אלוקים. במינוח שלי שם, זוהי מסיבת התה של הכובען המטורף מאליסה.

השאר תגובה

Back to top button