הפילוסופיה של ההתאבדות

שו"תקטגוריה: פילוסופיההפילוסופיה של ההתאבדות
איתן שאל לפני 7 שנים

האם אתה מכיר או שכתבת בעבר על שאלת ההתאבדות מבחינה פילוסופית? האם יש בעיניך דרך טובה לבסס את הטענה שהתאבדות היא דבר לא ראוי ולא מוסרי? 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 7 שנים

לא כתבתי. אין לי עמדה מוסרית בעניין. יש לי (ולהלכה) עמדה הלכתית ודתית. אמנם כאן באופן חריג התפיסה הדתית משליכה על התפיסה הערכית של ערך החיים כביטוי לצלם אלוקים. ועדיין אני בספק האם ניתן לראות זאת כאמירה מוסרית, כי מוסר אמור להיות אוניברסלי ולא תלוי בתפיסות יסוד דתיות.
 

אורן הגיב לפני 7 שנים

מעבר לזה, הזכרת בשו”ת כאן:
https://mikyab.net/שות/מוסר-בהקשרים-לא-חברתיים
“יש דרך חיים שאינה ערכית הגם שקשה לומר שיש בה בעייה מוסרית, כמו חיים ניהיליסטיים של הנאה בלבד בלי עיסוק בדברים בעלי ערך”
התאבדות שקולה לחיים בלי ערך מכיוון שאתה מבזבז אותם מבלי לנצל את הפוטנציאל לעיסוק ערכי (בין אם זה סתם בזבוז זמן על הנאות או בזבוז החיים ע”י התאבדות, זה היינו הך).

מעבר לזה יש את ההיבט המוסרי של פגיעה בקרובי המשפחה והחברים בכך שאתה גורם להם צער בלכתך. מעבר לזה יש פה פגיעה מסוימת בהוריך שהשקיעו בגידולך עד הלום ואתה משליך את השקעתם לפח.

מיכי צוות הגיב לפני 7 שנים

ברור שיש כאן היבטים מוסריים, אבל בשורה התחתונה קשה לי לראות מדוע אדם צריך להקריב את עצמו למען אחרים. אם חייו לא שווים בעיניו והוא סובל, האם עליו להמשיך לסבול כל חייו כדי שהוריו לא יסבלו או יחושו שהשקעתם היתה לשווא? אני בספק.

איתן הגיב לפני 7 שנים

תודה!

אורן הגיב לפני 7 שנים

נראה לי שיש פה משהו ערכי מעבר לתחום ההלכתי, מכיוון שהתוקף המחייב לצו ההלכתי והמוסרי נשען בסופו של דבר על הכרת טובה (אונטית) לקב”ה. אותה הכרת טובה לא שייכת לתחום ההלכתי מכיוון שהיא זו שנותנת לו תוקף. הקב”ה הוא זה שנתן לנו את החיים, והוא זה שיצר את הסבל בתוכם. כך שלא ייתכן שסבל יהיה סיבה מספקת להתאבדות, גם מבלי להיכנס לשיקולים הלכתיים, מכיוון שיש בזה מעין כפיות טובה (אונטית) כלפי הקב”ה. אולי צריך לסייג מקרים שבהם החיים של אותו אדם ממילא חסרי ערך במידה והוא סובל ממחלה קשה ומשתקת, ואז אולי באמת הסבל של האדם מכריע את הכף, אבל במקרה שהאדם עדיין מסוגל לפעול במישור הערכי בצורה מינימלית נראה לי שהמעשה הנכון הוא להמשיך לחיות, לא כך?

מיכי צוות הגיב לפני 7 שנים

הכרת טובה אונטית אינה מוסר. בכל אופן, כבר כתבתי שאמונה באלוקים משנה את היחס הערכי להתאבדות. מעבר לזה, איני יודע עד היכן מגיעה אותה חובה של הכרת טובה אונטית (כמה סבל אני אמור לסבול למענה. מדובר לא רק בחוסר יכולת לפעול אלא בסבל).

השאר תגובה

Back to top button