השגחה פרטית

שו”תקטגוריה: מחשבההשגחה פרטית
עודד שאל לפני 11 חודשים

בס”ד
שלום הרב,
רציתי לשאול מה אתה חושב על דבריי הפלא יועץ בעניין השגחה פרטית? לי זה נשמע מאוד מאוד הגיוני.
הוא מחלק את הגזרות לשלושה חלקים או שאתה נמצא מעל הטבע לטובה או שאתה נתון מעל הטבע לגזרה רעה ח”ו. ויש מושג שאדם נתון בדרכי הטבע ולשיטתו זה מחמת עונותיו שמניחים זאת על פי הטבע.להבנתי ניתן לומר שזה המצב לאדם הממוצע ככה.

והנה מצאה החקירה מקום לנוח, מאחר שהשם ממית ומחיה, מה יתן ומה יוסיף הרופא, הלוא אם נגזר עליו שימות, אם יעמדו כל רופאים שבעולם לא יוכלו להציל ממות נפשו, ועל זה אמרו, טעות הרופא, רצון הבורא. ואין מידו מציל, ואם נגזר עליו שיחיה בלי רופא, הקדוש ברוך הוא מגלגל גלגולים ומביא לו רפואתו, כי הרבה אפנים למקום והרבה עמו פדות והוא ישלח דברו וירפאם. אבל התשובה לזה ולהרבה חקירות כאלה הוא, ששלשה מיני גזרות יש, אם הוא גברא דאית לה זכות תולה, ואלימא זכותה ובריא מזלה, אפלו אם לא יהיה לו רופא ויעשה דברים נגדיים לחליו, לא ימות אלא חיה יחיה. ויש שנגזרה עליו מיתה רחמנא לצלן, אם ישמר את עצמו בכל שמירות שבעולם, שוא שקד שומר והרופאים לא יועילו ולא יצילו. אבלי יש שמחמת עונותיו מניחין אותו תחת הטבע, אם ישמר ויתנהג ברפואות על פי הטבע, חיה יחיה, ואם לאו, ימות, ועל כגון זה נאמר (משלי יג כג) ויש נספה בלא משפט:
הנה כי כן כל אדם למחש בעי וצריך לעסק ברפואות כשצריך, שאם לא יעשה כן ויהיה נספה בלא משפט, הרי זה מתחיב בנפשו. וכדאי הוא להתחיב בנפשו כיון שעובר על מה שכתוב בתורה (דברים ד טו) ונשמרתם מאד לנפשותיכם. והאיש שאינו נשמר ואינו מתנהג על פי הטבע לבקש רפואה לחליו בהיות לאל ידו, מלבד שענוש יענש על עברו על מה שכתוב בתורה, עוד בה שנמצא שסומך על הנס, ואם עושים לו נס מנכין לו מזכיותיו (שבת לב): (ושמא ניתן לדייק מפה שברגע שמנקים לו מזכיותיו על כך שסמך על הנס הוא חוזר להיות נתון תחת הטבע… אא”כ כולו צדיק)
וצריך להשמר מאד שלא יחלה, ואם יחלה צריך לרדף אחר הרפואות והרופאים הממחים ולא לחש במעה, כי כל אשר לאיש יתן בעד נפשו. ואמרו בזהר הקדוש דמאן דחזי לאתענושי בנכסין, נפל בבי מרעה ולא מתסי עד דמפיק שעור נכסי דגזרו עלה. הנה כי כן טוב להוציאם במהרה, ומה טוב להרבות בצדקה, שמצוה היא בידו וסגלתה שמבטלת הגזזרה. ולעולם קדם שיעסק ברפואות יאמין באמונה שלמה שרפואתו היא ביד הקדוש ברוך הוא, רופא רחמן ונאמן, רופא חולי עמו ישראל, ויקדים תפלתו לפניו (וכבר אני עני סדרתי תפלה להחולה וסמכתיה בבית תפלותי בסיעתא דשמיא): (כאן זה לא מובן לכא’ כי הוא שוב מכניס את ההשגחה ושמא מדובר על הצד שנגזרה גזירה רעה ח”ו או שזה טבע החולי?)

 
מצאתי לשיטה הזאת מקור גם בספר עזרא. כשעזרא עלה עם אנשיו לא”י ובידם רכוש רב. התפלל לכך שלא יתפסו אותם שודדי הדרכים. ולא ביקש בזמנו עזרה מצד המלך שיספק לו שמירה וחיל פרשים שישמרו עליהם בדרך. כדי שלא יהיה חילול ה’ לאחר שידבר עם המלך בעניין ההשגחה מצד הקב”ה. אך ע”י התפילה שלו הוא ניצל מדרך הטבע של השודדים והגיע לא”י בשלום.
כא וָאֶקְרָא שָׁם צוֹם עַל הַנָּהָר אַהֲוָא לְהִתְעַנּוֹת לִפְנֵי אֱלֹהֵינוּ לְבַקֵּשׁ מִמֶּנּוּ דֶּרֶךְ יְשָׁרָה לָנוּ וּלְטַפֵּנוּ וּלְכָל רְכוּשֵׁנוּ. כב כִּי בֹשְׁתִּי לִשְׁאוֹל מִן הַמֶּלֶךְ חַיִל וּפָרָשִׁים לְעָזְרֵנוּ מֵאוֹיֵב בַּדָּרֶךְ כִּי אָמַרְנוּ לַמֶּלֶךְ לֵאמֹר יַד אֱלֹהֵינוּ עַל כָּל מְבַקְשָׁיו לְטוֹבָה וְעֻזּוֹ וְאַפּוֹ עַל כָּל עֹזְבָיו. כג וַנָּצוּמָה וַנְּבַקְשָׁה מֵאֱלֹהֵינוּ עַל זֹאת וַיֵּעָתֵר לָנוּ. ” (פרק ח)
 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 11 חודשים

אין לי מושג. הכל יכול להיות, ואני מניח שהפלא יועץ כמוני אין לו מקורות מידע לגבי עניינים אלו. כל אחד כותב כהבנתו. בהתבוננות על העולם כיום ההתרשמות שלי היא שעולם כמנהגו נוהג, כלומר לפי חוקי הטבע ובלי התערבויות אלוהיות (אולי למעט מקרים ספורדיים. אין לי דרך לשלול זאת). כבר הארכתי בזה לא פעם באתר כאן.

פשיטא הגיב לפני 10 חודשים

זו תפיסה מגוחכת שמצד אחד אלוהים גוזר על אדם שיחיה או ימות, ומצד שני כל מה שקורה בדרך לקיום הגזירה הוא לא מאלוהים. ” טעות הרופא, רצון הבורא ” ולמה לא לומר “הצלחת הרופא רצון הבורא”. אין פה שום חקירה, סתם אמונות תפלות.

השאר תגובה