חוק פרסונלי

שו"תחוק פרסונלי
טולגינוס שאל לפני 2 שנים

מה רע בחוק פרסונלי (למשל, סתם דוגמה אקראית בלי קשר לאקטואליה, שבנימין בן בנציון נתניהו לא יוכל להיות ראש ממשלה במדינת ישראל)?
תיאורטית אני מכיר חמש בעיות: א' בעיה בעצם הדבר פסול וזהו; ב' הפרסונליות היא אינדיקציה לפגם (אחר כלשהו) בחוק הזה; ג' פגיעה במעמד הכללי של החוקים בעיני העם (משום מה) ; ד' שבירה של כללי המשחק המוסכמים מכללא; ה' אם יותרו חוקים פרסונליים זה יוביל לחוקים רעים אחרים בעתיד.
ובקיצור: עצמות, אינדיקציה, מעמד, הסכם, מדרון חלקלק.
תוכל בבקשה לציין אילו מהבעיות יש להן חשיבות בעיניך ועד כמה (חשוב מאד / חשוב / נייס טו הב) או שאולי יש בעיות נוספות?
אמנם כתבת טורים והסברת אבל עדיין יעזור לי ניסוח ממוקד.

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

כפי שהזכרת, היה טור על כך.
יש בעיות צדדיות, כמו חשש מחקיקה לא רצינית וחפוזה, או חקיקה רטרואקטיבית (שיש בה חוסר צדק, בגלל שאנשים אמורים לדעת את החוק בעת מעשה). אבל אני חושב שעיקר הבעיה היא האפלייה בחוק כזה. ממ"נ: אם יש סיבה מוצדקת לאסור זאת עליו, אזי צריך לחוקק את הסיבה ולא לחוקק חוק פרסונלי (לדוגמה: לחוקק שמי שהוגש נגדו כתב אישום לא יכול להגיש מועמדות). חקיקה פרסונלית במקרה כזה היא מפלה (כי אחרים שמוגש נגדם כתב אישום יכולים להגיש מועמדות). ואם אין סיבה מוצדקת אז זה חוק מפלה ולא צודק כלפי אותו אדם (ותומכיו).
ניתן לטעון שחקיקה כזאת היא רק צורה אחרת למאבק נגד אדם, כמו כל מאבק פוליטי אחר שמנסה לעשות תרגילים שונים נגד היבחרותו. אבל זה שימוש בעייתי בחוק, שבעיניי אמור להיות מחוץ למשחק הפוליטי המיידי (בעיקר בגלל ההשלכות לגבי יחס הציבור לחוק בכלל).

טולגינוס הגיב לפני 2 שנים

אלה שיקולים, אבל מדוע הם מכריעים? הרי בכל חוק יש מחירים. איסור מעבר באדום מגביל את חופש התנועה ומיסוי פוגע בזכות הקניין (אני באמת חושב שזה דומה). האם בגלל השיקולים האלה חוק פרסונלי הוא נשק בלתי קונבנציונלי? יש כמה פגמים בחוק כזה בסדר מה הרעש הגדול, שוקלים פגם חוק כנגד רווחיו

טולגינוס הגיב לפני 2 שנים

הדרישה לחוקק חוק כללי שיתאר בדיוק למי אסור היא כמו לצפות מברוקר שקונה מניה לתאר באוסף כללי אצבע בדיוק את האלגוריתם כך שיהיה אפשר להפוך את זה לתוכנה ולייתר את הברוקר. הלא אתה העידות בנו על קזואיזם ואגפיו. יש צבר מאורעות נדיר ובאירוע הזה רוצים להפעיל חוק מסוג חדש, זה לא אומר שמסוגלים לנסח בדייקנות משפטית את אוסף כל השיקולים ומשקליהם.

mikyab צוות הגיב לפני 2 שנים

מי אמר שהם מכריעים? זה שיקול ככל שיקול אחר. לא דיברתי על משקלו.
חוק קזואיסטי אינו חוק פרסונלי. המשנה מנוסחת באופן קזואיסטי, האם מוזכרים שם שמות? אתה יכול לומר שכל אדם שמבחינת רקעו העברייני דומה לנתניהו לא יוכל להתמודד לראשות הממשלה. זהו ניסוח קזויאסטי של חוק כללי, כי הוא עוסק בקבוצה של אנשים אבל לא מגדיר אותם באופן פוזיטיבייסטי-דדוקטיבי. לעומת זאת, חוק שאוסר זאת רק על נתניהו הוא חוק פרסונלי.

השאר תגובה

Back to top button