כופין אותו עד שיאמר רוצה אני באטאיסט

שו"תקטגוריה: פילוסופיהכופין אותו עד שיאמר רוצה אני באטאיסט
ברק שאל לפני 2 שנים

הרב אמר בשיעור שלו שהסיבה שכופין אותו עד שיאמר רוצה אני, זה גט תקף, היא מפני שבאמת האדם רוצה לקיים את ההלכה אבל יצרו או כעסו על האישה גורמים לו להמציא תאוריות למה לא לבצע את הדבר הנכון. וכשכופים אותו, בעצם מקיימים את רצונו הפנימי. הרב גם הדגיש שנראה שמטעם זה, זה לא יתפוס באתאיסט כי הוא לא מאמין באלוקים ובהלכה ולכן לא יעזור לכפות אותו כי זה לא יגלה את רצונו האמיתי של לקיים את ההלכה, כי מעולם לא היה לא רצון כזה.
לדעתי אפשר לומר שגם באתאיסט, הכפייה תתפוס והגט יהיה כשר מכיוון שאמנם הוא לא מאמין בהלכה אבל הוא כן מאמין בלהיות אדם טוב ולא לפגוע באחר וכך הוא מתנהג תמיד. ואילו במקרה הזה יצרו מונע ממנו מלקיים את רצונו האמיתי שהוא לא לפגוע באחר ולהיות אדם טוב. וכשכופים אותו בעצם מקיימים את רצונו האמיתי הזה בדיוק כמו באדם דתי שכופים אותו.
מה שכן הנפקימינא תהיה במקרה של אדם שתמיד אכפת לו רק מעצמו ולא מאחרים גם אם יפגעו, שבאדם כזה הגט לא יתפוס, אבל מצד שני זה מצמצמם מאוד את המקרים שבהם הגט לא יתפוס לעומת הגישה של הרב
מה הרב חודש על התאוריה הזו?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 שנים

מעניין מאד. לא חשבתי על כך, ועל פניו זה בהחלט נראה סביר. השאלה האם אדם חילוני חושב שאי מתן גט פוגע באשתו. מבחינתו (ואולי גם מבחינתה) היא יכולה להינשא גם בלי להתגרש כדמו"י. אמנם לפי זה לא ברור מדוע הוא מסרב לתת לה גט. כנראה שהוא כן מבין שזה פוגע בה. אגב, את דבריי אלו כתבתי גם בטור 199 ו-203.

החולק הגיב לפני 2 שנים

כפי שברור לך שבדרך כלל אתאיסט רצונו להיות אדם טוב. ונ"מ רק באותם בודדים שאיכפת להם רק בעצמם.
תאמר פשוט באותה דרך ובאותו היגיון – רצונה האמיתי של נשמת האתאיסט לקיים את מצוות הבורא ורק היצר הוא המפריע. (כפי שידוע שהשוחד יעוור וגו' – אלו תאוות העוה"ז) ולכן אם האתאיסט אומר "רוצה אני" הוא בעצם מביע את רצונה האמיתי של נשמתו. (מה גם שלפחות על מצוות אישות לכל היבטיה (קידושין, גירושין, יבום וחליצה), הוא בוודאי הביע את רצונו בחופה לחיות "כדת משה וישראל" ודברים שבלב אינם דברים)
ונ"מ (אולי) באותם אתאיסטים רשעים שלא עושים תשובה אפילו על פתחו של גיהנום. (אבל את זה יוכל לדעת רק מי שיהיה איתם שם)

א הגיב לפני 2 שנים

ואולי רצונו של היהודי להיות נוצרי אבל רק יצרו הרע מוביל אותו להיות יהודי? ובעצם זה שאתה כופה עליו להתנצר אתה מקיים את רצונו הפנימי. ואפילו יש מקורות מקראיים (לטענת הנוצרים) לזה בזה שהיהודים תמיד רדפו את הנביאים ותמיד חיפשו למרוד באל. או שרצונם האמיתי הוא להיות מוסלמים אבל בגלל ייצרם עיוותו את הקוראן והמציאו את התנך. או שאולי שאיפתם האמיתית היא להתאחד עם האל האינסופי האמיתי, אבל הדיומרג מוליך אותם שולל אחר החומר ותאוות הבשר כדי שלא יבינו שהם לא שייכים לפה וימשיכו לקיים את העולם החומרי. כל דבר אפשר להצדיק עם הטיעון הזה.

השאר תגובה

Back to top button