כלכלה חופשית ומוסר

שו"תכלכלה חופשית ומוסר
תאיר שאל לפני 4 שנים

שלום הרב.
 
כמדומני, הגדרת את עצמך פעם כליברטריאן, במובן הכלכלי-חברתי של המילה. לכן אני מפנה אליך את השאלה.
האם לדעתך יש מקום להגביל את החירות של תאגדים/פרטים העוסקים במסחר, כאשר רוב הסיכויים שהדבר יביא לתוצאה חיובית למרבית האוכלוסייה?
דוגמא: קיים בחוק איסור על 'הסדר כובל', קרי איסור על תיאום מחירים בין חברות. יש פה פגיעה בחירות, אמנם יתכן שהיא מוצדקת מוסרית מפני שהיא תביא להגברת התחרות בשוק וכך לתועלת גדולה יותר לציבור. כלומר, בניגוד לתפיסה הטרנדית בימים אלה, יש חשיבות להתערבות ממשלתית מסוימת בשוק על מנת לשמר על רווחה חברתית.
אבל פה מדובר בסוגיה עובדתית – איזו שיטת ממשל (ליברטריאנית בנוסח "מדינת שומר הלילה", או שוק חופשי עם התערבות מסוימת של הממשלה) טובה יותר לכמות גדולה יותר של אנשים. לא על זה רציתי לשאול אותך. אני מתעניינת בנוגע לדעתך בסוגיה המוסרית: בהינתן ששיטה כלכלית מאוזנת יעילה יותר, האם *ראוי* לצמצם את חירותם של תאגידים/פרטים על מנת להביא לרווחת רבים? 
תודה מראש

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 4 שנים

כמו תמיד אין תשובה כללית לשאלות כלליות. כל דבר לגופו. זה כמו השאלה האם מטרה מקדת את האמצעים. סוג שאלות שאי אפשר לענות עליהן.
נדמה לי שכיום כולם מסכימים שעקרונית יש נסיבות שבהן מוצדק להתערב והוויכוחים הם מתי ועד כמה. למרבה האירוניה, הפעולה נגד מונופולים נחשבת כמאפיינת דווקא ימין קפיטליסטי כי מונופול לא רק פוגע באזרחים אלא גם בשוק החופשי וביוזמה הפרטית. דווקא סוציאליזם אינו מתנגד למונופוליזם, כל עוד הוא בידי המדינה.

השאר תגובה

Back to top button