לגבי הטיעון שאם אלוקים ברא את העולם עבור תכלית מהאדם אז ההתגלות היא סבירה

שו”תקטגוריה: אמונהלגבי הטיעון שאם אלוקים ברא את העולם עבור תכלית מהאדם אז ההתגלות היא סבירה
חוזר בתשובה שאל לפני 5 חודשים

מדוע הוא חיכה אלפיים שנה מאז בריאת העולם עד התגלות מתן תורה ואז גם רק לעם קטן שהוא משית עליהם חובה וציות כשמליוני אנשים לא מקבלים שום ציווי וכביכול אין להם תכלית?
אני חושב שהטיעון שלך לוקה בחוסר עקביות והבנה
(למרות שצייינת שכל הטיעונים ביחד מקבלים את המשקל אבל לעצם הנידון הספציפי אני לא מבין אותו כלל) 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 5 חודשים

שאר העולם קיבל ציוויים של שבע המצוות שלו. כמו שהישראלים לא קיבלו ציוויים כמו כהנים. כל מעגל ותפקידו.
השאלה למה לחכות אלפיים שנה מזכירה לי את השאלה כיצד התעורר בדיוק באותו זמן כדי לברוא עולם? מה היה קודם? ולכאורה יש כאן שינוי בקב”ה (בהנחה הלא מבוססת שלא יכול להיות בו שינוי). כל אלו מניחים הנחה שאינה הכרחית כלל ועיקר. הם רואים כל ישות (כולל הקב”ה) כיישות שקיימת ברגע מסוים בזמן, והשלימות מוגדרת באופן רגעי. כך אפשר לשאול האם הוא היה שלם ברגע X ובברגע Y, ולכן גם ההנחה שהוא אמור להיות אותו דבר בכל הרגעים (כלומר שלא ייתכן בו שינוי). אבל אם רואים את שלימותו של הקב”ה כפונקציה מושלמת של הזמן, כלומר על ההתנהלות על פני ציר הזמן מגדירה את המושלמות שלו, השאלות הללו נופלות מאליהן. הפונקציה הזאת על פני כל ציר הזמן שממנו והלאה נברא עולם היא כולה השלימות שלו. כעין זה תפיסת אינשטיין בתורת היחסות הפרטית שלו, שהיצור היסודי אינו יש פיזיקלי בנקודה במרחב-זמן, אלא “קו עולם” (הפונקציה כולה). וידוע מכתב התנחומים שהוא שלח למשפחת חברו בסו כשנפטר.
וכל זאת גם אם מניחים שהיה ציר זמן לפני הבריאה, מה שמקובל בפיזיקה של היום כלא נכון (ההנחה היא שהזמן מתחיל במפץ הגדול).
בקיצור, הנחרצות שלך (באומרך שטיעוניי חסרי עקביות וחסרי הבנה) חסרת כל בסיס מהרבה מאד סיבות, שכל אחת מהן לחוד יכולה להפיל אותה.

אורן הגיב לפני 5 חודשים

ייתכן גם שהקב”ה היה צריך להמתין לשלב שהאנושות “בוגרת” מספיק כדי לקבל את הציווים שלו. כמו שהורים צריכים להמתין לגיל מסוים כדי לחנך את ילדם לעשות דברים מסוימים.

mikyab צוות הגיב לפני 5 חודשים

אורן, זה כמובן נכון, אבל שים לב שזה לא עונה על בריאת העולם רק לפני 6000 שנה אלא רק על שאלת ההתגלות.

השאר תגובה