מהגמרא אל הראשונים‎‎

שו”תקטגוריה: עיון תלמודימהגמרא אל הראשונים‎‎
י' שאל לפני חודש 1

שלום הרב,
מה שלומך?
 
מצורף למייל סיכום על רבי יצחק קנפנטון שכותב בספרו ‘דרכי התלמוד’ על המיומנות לשאול שאלות בגמרא.
הוא מביא שם דרך מאוד ברורה ומסודרת איך ”להתנהל” בסוגיה- תחילה לקרוא אותה, לאחר מכן לשאול שאלות על ה”טקסט” שקראנו, מה שנקרא- סברא מבחוץ, ראש לפני רש”י וכו’. ולאחר מכן הוא מביא דרכי התמודדות- כלים בסוגיה עם שאלות כגון: מה חידשה המשנה, מה נקודת המחלוקת, מה המציאות וכן על זה הדרך.
 
שאלתי היא, לאחר שלמדתי את הסוגיה והסקתי ממנה מה שניתן להסיק ולהבין, האם יש מיומנות מסודרת וברורה איך לפנות אל הראשונים? לצורך העניין, למה שנפתח את הריטב”א ולא את הר”ן? אם אשאל שאלה על הסוגיה, איך אדע אם סוג השאלה ששאלתי, יענה עליה רשב”א או רא”ש?
 
מטרתי בנידון דידן, היא ללמוד ראשונים עצמאית, אוטו-דידקטי, כמו שמלמד ר”י קנפנטון- גם בשלב הזה שלאחר לימוד הסוגיה, רק בראשונים.
 
אשמח מאוד מאוד לקבל הדרכה.
בברכה,
 
נ.ב אני מסתדר מאוד עם השלב של לימוד הגמרא, אבל בנוגע לצורת החשיבה של הראשונים ולימוד הראשונים אני לא מצליח לרדת לסוף דעתם, אני מחפש כלים למיומנות לשאול.

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני חודש 1

אני לא מאמין באלגוריתמים ודרכים אוניברסליות ללמוד. זוהי מיומנות נרכשת, שלא פועלת לפי כללים. מעבר לזה, יש דרכים שונות לכל אדם לפי נטיותיו והתעניינויותיו. אם תלמד בשיעורים ולבד, תרכוש בסוף מיומנות ותגבש לעצמך את דרכך שלך. אתה גם תגבש התרשמות איזה מפרשים לפתוח בכל סוג של סוגיא ובכל סוג של קושי. לפעמים די לרפרף בראשונים ובאחרונים ואז תראה מי מהם מדבר על הנקודות שחשובות לך.
לדעתי, למשל, לא נכון לגשת לגמרא כמו שתיארת בשם ר”י קנפנטון, אלא אם אתה מאד מיומן בעיון תלמודי. מתחיל צריך לגשת לסוגיא לפי הדרכה של הר”מ או האחרונים, ואפילו מה שמכונה ה”אוטומטים” (ספרי הליקוט בעיון, בית לחם יהודה וכדומה). זה נותן הרבה כלים בזמן קצר וממוקד. אחרי שמגבשים מיומנות הצורך בהם פוחת והשימוש בהם מתייעל. אחרי שאתה מיומן, כשתיגש לסוגיא תוכל לשאול שאלות מקדמיות טובות עוד לפני שפתחת את המפרשים.
אני גם לא כל כך מאמין בלימוד בקיאות, למרות שזה כמובן אינדיבידואלי. בעיניי לימוד עיון נותן גם בקיאות טובה יותר (כי החומר בנוי ומתקשר לך לרעיונות כלליים, ולסוגיות אחרות, בעוד שלימודי בקיאות הם איסוף חומר נטול הקשר שקשה לזכור וקל לשכוח. במקום להשקיע בחזרות, למד עיון).
בהצלחה רבה, 

השאר תגובה

Back to top button