מעבר על איסור דרבנן כדי להימנע מאונס דאורייתא

שו”תקטגוריה: הלכהמעבר על איסור דרבנן כדי להימנע מאונס דאורייתא
צבי שאל לפני 3 שנים

שלום רב
אם בן אדם מגיע לשעה מאוחרת בליל שבת ויודע שרוב הסיכויים שלא יצליח לקום לקריאת שמע בזמנה, האם מותר לו לשים שעון מעורר כדי לקום בזמן (בהנחה שזו האפשרות היחידה שעומדת לו)?

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 שנים

ממש לא. בהנחה ששעון מעורר הוא איסור דרבנן אין שום היתר לעשות זאת. ואם ייאנס ולא יקום לק”ש הרי הוא אנוס. וגם אם הוא לא היה נחשב אנוס, עדיין אסור לעשות זאת. ראה בסוגיית רדיית הפת בריש שבת (ד ע”א) ובמפרשים ובפוסקים שם. ושים לב ששם מדובר על איסור שתעבור בגלל מעשיך ולא על אי קיום מצווה באונס שרק יכולת להינצל ממנו.

אורן הגיב לפני 3 שנים

כתוב בויקיפדיה לגבי רדיית הפת שלמסקנה אומרת הגמרא כי מותר יהיה לאדם לרדות את הבצק כדי למנוע עבירה על איסור תורה, כלומר חכמים לא העמידו את דבריהם במקום שאדם יבוא על ידי קיום דבריהם לכדי איסור תורה.

אורן הגיב לפני 3 שנים

כלומר, אם הוא לא היה אנוס, היה מותר לכוון שעון, לא?

mikyab צוות הגיב לפני 3 שנים

ראשית, גם בסוגיית רדיית הפת המסקנה אינה כה פשוטה. תוס’ שם כותב שהתירו כי ידעו שלא ישמע להם באיסור (הרי הוא חייב סקילה). כלומר מעצם העניין לא מותר לעבור איסור דרבנן במצב כזה. ובביטול עשה אין שום מניעה שישמור על הדרבנן ויעבור על הדאורייתא (שם הוא כן ישמע להם. אין סקילה). מעבר לזה, שם מדובר באיסור ולא בביטול עשה. ומעבר לזה, שם מדובר בהצלת מעשה עבירה שהוא כבר עשה, וכאן מדובר להימנע מכניסה לאונס עתידי (שספק אם בכלל יש חובה כזאת. נחלקו בזה הראשונים והפוסקים בכמה מקומות).

השאר תגובה

Back to top button