מציאות השדים ושאלת הרציונליות

שו”תקטגוריה: כללימציאות השדים ושאלת הרציונליות
ג' שאל לפני 3 חודשים

שלום רב.
בימים האחרונים התנהל פולמוס חריף ונוקב בין הרב נבון לרב רט על מציאות השדים, היה או לא היה? האמת, היה או לא – פחות מעניין אותי. אבל שאלה הרציונליות בערה יותר.
על פניו האינטואיציה עם הרב נבון שמסתייג מהדברים (כמו הרמב”ם), אבל הרב רט הראה טיעונים משכנעים. כל כך הרבה אנשים סיפרו שחוו זאת, התלמוד מלא בסיפורים וכו’ וכו’… הייתי שמח לשמוע דעתך… אם אפשר הייתי שמח לפוסט, לא ראיתי שכתבת בזה… 
נ.ב.
מנסה לשלוח קישור לוויכוחים, אבל לא מצליח. ראה ברשת. אשמח ותתייחס. תודה. 

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 3 חודשים

קששה לי להתייחס לשאלה כללית כזאת. ככלל, אין אפשרות להכחיש את קיומם של שדים, אבל אני מאד סקפטי לגבי עדויות עליהם. כבר רבי אברהם בן הרמב”ם נשאל על כך, ואמר שהמציאות כנראה השתנתה מזמן התלמוד לזמנם. גם זו כמובן אפשרות. בכל אופן, העדויות על מפגשים עם שדים הן תמיד של אחרים ואף פעם לא של מי שמדבר איתך. במקרים רבים אפשר להציע לזה הסברים רציונליסטיים. בקיצור, חשוד מאד.

ג' הגיב לפני 3 חודשים

האם יש לך פוסט על ‘העמדה על המוכר’? נדמה לי שיש קשר לשאלה

מיכי הגיב לפני 3 חודשים

אכן יש קשר כלשהו. ככל הזכור, אין לי. יש בספרים כמובן.

ג' הגיב לפני 3 חודשים

אז יאאלה, כבוד הרב. מזמין פוסט 😉

היום ניתן לראותם הגיב לפני 3 חודשים

בס”ד ט”ז בתמוז תש”פ

לג’ – שלום רב,

אם בזמן חז”ל והראשונים היה קשה לראות את המזיקים המצויים בינינו המונים המונים ‘כי כסלא לאוגיא’, וגורמים למחלות ולחלישות ל’הני ברכי רבנן דשלהי’ – הרי שהיום ניתן לראותם במיקרוסקופ (הם הקרויים ‘מיקרובים), או במיקרוסקופ אלקטרוני (הם הקרויים ‘וירוסים’).

וכפי שתיארו חז”ל, מצויים מזיקים אלה, שאינם נראים בעין רגילה במקומות של טינופת וריקבון ואחת העצות היעילות להגנה מפניהם היא ההקפדה על נטילת הידיים לעיתים קרובות, ובפרט אחרי השינה, מגע במקומות מטונפים ופני האכיה והטפול באוכל

וכפי שאומרים ב’קדיש’: ‘ושיזבא ורפוואה וריווח והצלה’,ששמירת הריווח בין אנשים מצילה מן המזיקים.

בברכה, דונלד-חי דק

תיקון הגיב לפני 3 חודשים

פיסקה 2, שורה 3
… מטונפים ולפני האכילה…

מדברי ר"ש ליברמן הגיב לפני 3 חודשים

בזמנו שמעתי מפרופ’ עזרא פליישר ז”ל, שלהרב פרופ’ שאול ליברמן ז”ל לא נראתה סברת החוקרים שהיה חבדל בין בבל לא”י לגבי האמונה בקיומם של מזיקים, משום שענייניהם נזכרים פחות במקורות הארצ-ישראליים.

טענתו של הר”ש ליברמן היתה: וכי בארץ ישראל לא היו היהודים בני תרבות? האם בא”י לא קיבלו את מסקנות המדע של זמנם’?’. הרי גם ה’מדע’ של היום – ייחשב בעוד מאות שנים כ’אמונות תפלות’ 🙂

בברכה, שיי ציי רולינג (בסיכול אותיות)

בנימין גורלין הגיב לפני 3 חודשים

בקשתי משכן חריידי שלא עטה מסכה על פניו שיוכיח לי שהוא לא שד…

ירעם הגיב לפני 2 חודשים

הטענה שהטבעים השתנו או שהמציאות כנראה השתנתה מזמן התלמוד היא טענה קצת חלשה. אין הסבר שמניח את הדעת יותר?

מיכי הגיב לפני 2 חודשים

אמרתי שאני לא נוטה לקבל זאת. אני מניח שזה חלק מהתפיסות ששררו אז שראו שדים במקום שאנחנו רואים תופעות טבעיות. ראה אשכול השדים המיתולוגי שלי בעצכ”ח וטור 22.

מיכי הגיב לפני 2 חודשים

צ”ל טור 7

הפוסק האחרון הגיב לפני 2 חודשים

לא יתכן שאדם יאמין בשדים אא”כ נכנס בו שד ששיבש את דעתו.

חי טורל הגיב לפני 2 חודשים

ואני שמעתי מאחורי הפרגוד שאף השדים שהם משוגעים אין זאת אלא בעבור שדונקולוס שבתוכם כי מזוויע בתוך מזוויע שוכן וזוועות עימהם והיא בחינת שד שבשד בתוך עצמו הוא גר והוא נחש הקדמוני שפיו בזנבו והוא לוויתן נחש בריח רצונו לומר צדיקים שאוכלים מלוויתן יש לאל ידם לזהות את הנחש בעזרת ריח שמריחים כמלך המשיח מורח ודאין דהיינו שכל העם ידעו אותי והשיגעון יהיה שלול מהבריאה וממילא אין נחש דהיינו שד שבתוך עצמו הוא כמשנ”ת שהוא העדר הדעת וק”ל.

השאר תגובה