נבואה ו"דברה תורה כלשון בני אדם"

שו”תקטגוריה: אמונהנבואה ו"דברה תורה כלשון בני אדם"
שואל שאל לפני 5 שנים

שלום הרב מיכי,
איך אתה מתיחס לדעה של ליבוביץ שהנבואות בישעיה יחזקאל מלאכי וכו’ אודות הגאולה העתידה אינן באות לבשר על אירוע עתידי אלא על משימה המוטלת על האדם להגשימה? במילים אחרות, האם לדעתך הכלל “דברה תורה בלשון בני אדם” תקף לכל התנ”ך מעבר לחמשת הספרים הראשונים (תורה)?
כל טוב,

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 5 שנים

אני לא מכיר את הציטוט המדויק, אבל מה שהבאת כאן הוא שטות. הנביאים לא מטילים משימות אלא מתנבאים, בין אם אוהבים זאת ובין אם לאו, בין אם מאמינים להם ובין אם לאו.
הכלל דיברה תורה כלשון בני אדם שנוי כנראה במחלוקת (ר”ע ורי”ש). אבל ככלל זו בהחלט דרך התייחסות אפשרית לכל ספר נ”ך. אמנם כאן איני רואה מדוע הצעתו של ישעיהו השלישי קשורה לכלל דיברה תורה כלשון בני אדם. למיטב הבנתי זה לא קשור. לכל הדעות (כמעט) יש בכל התנ”ך מטפורות ומשלים ודרכי ביטוי מורכבות אחרות. 

מושה הגיב לפני 5 שנים

אם יורשה לי להוסיף כמה מילים.

אישית אני מאמיד כפי הרמב”ם שדברה תורה כלשון בני אדם – להבין השומעים!
זה דבר הכרחי כי בלי זה אי אפשר לדבר או להעביר מסר.

ואין טעם אם יועבר לנו משהו שלא נבין? במיוחד שאנחנו מודים ומקבלים עלינו שהתורה נתנה עם כללים לנתח כל בעיה והלכה שתתוץ בעתיד.

בקשר לנבואות- המוזרות בתורה – לעיתים הן נאמרו בפרפראזה- אבל ברור לכל שיש מאחוריהן מסר ולרוב המסר מוסבר . כך שההצעה נכונה גם כאן לגבי ההקשר שיכול לנבוע מדתבב”א מתקיימת כי גם כשמדברים במשלים המסר אמור לעבור. איכשהו. הדגמות מועברות יותר טוב בצורה כזו.

כבוד הרב השטית את דבריך מכיוון שמלכתחילה מה חשבת שתהא המשימה שהושטטה על האדם (כלשהו) מנבואות אחרית הימים ? ספר לנו ונחקורה!

מושה הגיב לפני 5 שנים

הרב מיכי

אפשר לשאול בתמימות מדוע אתה מרבה לציין מחלוקות מהתנאים/אמוראים/וכולי אם יש הכרעה בזה כבר?

השאר תגובה