נקודות על מדעי החופש

שו"תקטגוריה: פילוסופיהנקודות על מדעי החופש
רועי שאל לפני 2 חודשים

שלום הרב
אשמח לחידוד כמה נקודות מהספר מדעי החופש:
1- האם כל עמדה מטריאליסטית בהכרח דוגלת באמרגנטיות חזקה, או שרק מטריאליזם המנסה לשלב חופש רצון בתוכו מתבסס על אמרגנטיות?
2- האם ניסויי ליבט אכן הראו מקרים שבהם היה rp, והאדם הטיל וטו והחליט שלא ללחוץ על הכפתור, או שהדבר בגדר השערה? כי אם הממצאים אכן הראו שאדם לא הרים את ידו למרות הrp, אז לכאורה הניסוי מוכיח רצון חופשי ואין כל בסיס למטריאליזם, אני טועה?
3- אשמח לביאור על הטענה של אחדות התודעה, כלומר למה עצם העובדה שאיננו חווים פוליפוניה מהווה אינדיקציה לנפש, שהרי המטריאליסט יסביר שההמיספרה השמאלית מאחדת את כל חוויותנו (ממש כמו שהראת בספר), ובנוסף מהווה את מקור החוויה עצמה, אז על פניו נראה שהליברטריאן לא בהכרח ירוויח (גם לא בהכרח יפסיד) מהטיעון מאחדות התודעה.
4- האם בספר אלוהים משחק בקוביות אתה נוגע בשאלת היחסים בין האבולוציה לתודעה בצורה יותר מפורטת ועמוקה?
תודה רבה

השאר תגובה

1 Answers
mikyab צוות ענה לפני 2 חודשים

1. לגבי חופש רצון זה ברור. אבל תיתכן אמרגנטיות חזקה גם ביחס לתופעות אחרות. לדוגמה, עצם התופעות הנפשיות קשה לראות אותן מוסברות על בסיס הגוף בדרך של אמרגנטיות חלשה.
2. כבר איני זוכר בדיוק, אבל ליבט הסביר כך את תוצאות ניסוייו. כך עלה גם מניסויים מאוחרים יותר. בכל אופן, צריך לזכור ששם עשו מיצועים שונים ולכן לא מדובר על תופעות טהורות לגמרי.
3. תמיד ניתן לטעון שחלק מהקולות מושתקים על ידי אחרים. אבל עובדה היא שיש כמה קולות בתוכנו, ולכל אחד מהם יש ביטוי אם מנטרלים את הכפיס או את אחד הצדדים.
4. לא. אין לי משהו חכם במיוחד לומר על זה.

רועי הגיב לפני 2 חודשים

תודה רבה על התשובה המהירה
לגבי 1- לא לגמרי הבנתי… השאלה שלי הייתה האם התפיסה המטריאליסטית בכללותה (בין הדטרמיניסטית ובין זאתי שמנסה לחפש חופש במטריאליזם) היום מתבססת על רעיון האמרגנטיות של הרוח מן החומר, או שמטריאליזם כשלעצמו אינו צריך בהסבר כזה/ יש לו הסברים אחרים על מוצא הרוח, ורק מטריאליזם שמנסה לשלב חופש רצון בתוכו נזקק להסבר של האמרגנטיות?

עוד דבר- לאחר שהגענו למסקנה שהרוח איננה תוצר של החומר, אלא היא שונה במהותה, נותרנו עם השאלה הגדולה, מאיפה מגיעה הנפש- ולשאלה זו אין ממש תשובות בספרה הפילוסופית-רציונלית לפחות (ככל הידוע לי). האם נגזר עלינו להישאר רק עם השאלה, או לפזול אולי למחוזות קצת יותר מיסטיים? מה דעתך בכל אופן על מוצא הנפש כלעצמה?

תודה רבה שוב פעם

mikyab צוות הגיב לפני 2 חודשים
  1. זה מה שעניתי. בפשטות נראה שגם המטריאליזם נזקק לזה.
    עצם קיומה של רוח זו מיסטיקה (כי זה עניין לא פיזיקלי). לכן איני רואה מדוע היווצרותה של הרוח או כניסתה לגוף אמורה להשתייך לפיזיקה או לביולוגיה.

השאר תגובה

Back to top button