ספירת השנים מבריאת העולם

שו”תקטגוריה: תורה ומדעספירת השנים מבריאת העולם
ע' שאל לפני 5 שנים

שלום הרב מיכי,
תודה על הסיכום. בהמשך לשיחתנו היום. כיצד ניתן להסביר את ספירת השנים מתחילת היווצרות העולם. לפי התורה העולם בן 5000 שנה בערך ואילו המחקר מראה כי העולם נוצר לפני מיליארדי שנים.
אשמח לתשובתך.

השאר תגובה

1 Answers
מיכי צוות ענה לפני 5 שנים

שלום ע’.
כפי שאמרתי לך היום, יש כמה אפשרויות להסביר זאת ואין לי דרך להכריע ביניהן. השאלה יכלה להיות חשובה אם לא היתה לה תשובה (כי אז זה היה מוכיח שהתורה לא אלוקית) או שהיתה לה תשובה אחת כי אז ניתן לדעת את התשובה האמתית. אבל מכיון שיש כמה תשובות ואין דרך להכריע ביניהן, הרי שאין להוכיח מכאן מאומה לגבי אלוקיות של התורה וגם לא להגיע למסקנה מה באמת היה. לכן השאלה הזאת נראית לי לא חשובה במיוחד ולא מעסיקה אותי.
אסביר כאן בקצרה את האפשרויות השונות:
1. התיאור בתורה היא מיתי ולא היסטורי. מטרתו חינוכית ולא אקדמית-עובדתית. התיאור יכו למשל ללמד על ההיררכיה המוסרית בין דומם לצומח חי ואדם (לפי סדר הבריאה). אגב, הרמב”ן כתב זאת במאה ה-13, עוד הרבה לפני שהיה צורך למצוא תירוצים לקושיות מהמדע המודרני.
2. הכרונולוגיה של תיאור הבריאה היא מטפורית. התיאור הוא עובדתי, אבל יום אחד בבריאה מתאר שלב ולא יום של 24 שעות. לפחות בימים הראשונים עוד לא היתה שמש, ולכן ברור שלא היו ימים במובן העכשווי. כך כל יום בבריאה המקראית מתאר שלב בבריאה ההיסטורית, שיכול לקחת גם מיליארד שנים.
3. לפי תורת היחסות הכללית, קצב זרימת הזמן משתנה לפי צפיפות המסה ביקום. ברגעים הראשונים של הבריאה (המפץ) המסה היתה מאד צפופה, ולכן במונחי הזמן העכשווי מדובר בששת אלפים שנה, אבל במונחים אובייקטיביים מדובר במיליארדי שנים.
4. העולם לא נברא במפץ של נקודה סינגולרית אלא בצורתו העכשווית (במדרש רבה כתוב: מעשי בראשית בקומתם נבראו). חשבי על תינוק שנולד. הוא לא נולד בגודל של נקודה אלא בגודל די גדול. הוא כבר אדם שלם ובנוי. השלב ההיולי שלו היה ברחם. כך גם העולם. המקרא מתאר את ששת אלפים השנים שעברו מהבריאה. כך למשל כשהעולם נברא היית בודקת גיל של פחמן 14 של עצים היית מגלה שגילם אלפי שנים בדיוק כמו העצים של ימינו. וכך לגבי סלעים וכו’.
5. המקרא מתאר את ששת אלפים השנים האחרונות של התהליך, מאז היווצרות האדם. השלבים שקדמו לא מתוארים (במונחי קבלה זהו “עולם התוהו”).
6. קצב זרימת הזמן השתנה לאורך ההיסטוריה ולכן נראה לנו כיום שהעולם בגיל מיליארדי שנים. חשבי על תינוק שנולד, וכעת מתחיל לגדול. נניח שכל שנה נוספים לו כעשרה סנטימטרים. בגיל שנתיים נשאל את עצמנו מה יהיה גובהו בעוד שלושים שנה, והתשובה תהיה כארבעה מטר. אנחנו מניחים שהתהליכים ממשיכים הלאה באותו קצב כמו עד עכשיו, אבל לא  תמיד זה נכון. כך גם בהסתכלות אחורה: חשבי על אדם מבוגר שכבר אינו גובה יותר. כעת נשאל באיזה גובה הוא נולד, והתשובה תהיה 1.80 מ’. שוב אנחנו משליכים את ההווה אחורה, לא בהכרח בצדק. כך גם לגבי העולם. אנחנו רואים תהליכים (של התפרקות פחמן וכדומה) שמתרחשים בקצב נתון ומניחים שכך היה מאז ומעולם. אבל אין לזה שום ראיה. ייתכן שבעבר ההתפרקויות היו מהירות הרבה יותר (כמו גדילת התינוק), ולכן ייתכן שגיל העולם והעצמים שקיימים בו הוא קטן הרבה יותר. אגב, יש הרצאה של רופרט שלדרייק שהוסרה מאתר טד, שבה מדבר אדם מאד מעניין על השתנות של קבועי הפיסיקה במהלך מאה השנים האחרונות (כלומר אפילו לא בפרק זמן בעל משמעות אבולוציונית וקוסמולוגית). ראי כאן: https://www.lifehacks.co.il/2-%D7%94%D7%A8%D7%A6%D7%90%D7%95%D7%AA-%D7%A9%D7%9C-%D7%98%D7%93-ted-%D7%A9%D7%94%D7%95%D7%97%D7%A8%D7%9E%D7%95/
 

השאר תגובה

Back to top button